Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Підпишіть петицію, щоб врятувати Полісся – «Амазонію Європи», поки ще не пізно!

Звертаємось до Прем’єр-міністрів України, Польщі, Білорусі та президента Європейської комісії

Щоб підписати, заходьте сюди:  Петиція на захист Полісся

The Stokhid River in the Pripiat-Stokhid National Park in the Polesie area, Ukraine. Photo taken with a drone. © Daniel Rosengren

Полісся ­– найбільша дика болотиста територія Європи, розташована на території України, Польщі, Білорусі та Росії. Полісся має площу вдвічі більшу місце ніж Португалія (186 000 км2).

Полісся недарма називають «Амазонією Європи»: воно має багатий рослинний і тваринний світ, тут збереглися унікальні культура, промисли та традиції. Від збереженості Полісся залежить виживання багатьох видів, що перебувають під загрозою зникнення у всьому світі, зокрема зубрів, вовків, рисі, а також мільйонів перелітних птахів. Зокрема, Полісся є найважливішим осередком розмноження прудкої очеретянки, найрідкіснішої перелітної птахи в Європі. Цей незайманий ландшафт має не лише величезну природну цінність, але й незмірну користь для місцевих громад та національних економік. Збереженість цього краю має особливе значення для поліщуків – етнографічної групи українців та білорусів, яка містить у собі риси як української, так і білоруської культур.

(детальніше про природу та людей Полісся – тут та у інформаційному бюлетені про Полісся.)

Екологічна катастрофа насувається. Лобісти за підтримки урядів України, Білорусі та Польщі планують прорити міжнародний водний шлях довжиною 2000 км, що з’єднає Чорне і Балтійське моря. Канал, відомий також як “E40” буде в 25 разів довшим за Панамський канал і проріже серце Полісся.

Крок за кроком уряди починають будівництво E40. Ці наміри означають, що чимало з останніх вільнотекучих річок Європи, зокрема Прип’ять та Вісла, зазнають днопоглиблення. Русла будуть спрямленні, а течію зупинять греблі та дамби. Це матиме катастрофічні наслідки, зокрема, посиляться посухи і збільшаться ризики пожеж у лісах та на торфовищах.

Місцевість, яку поліщуки називають домом і де живуть протягом багатьох поколінь, зміниться назавжди. Мешканець Полісся Василь Блоцький дивиться в майбутнє з великим занепокоєнням: «Я боюся, що мої діти більше не зможуть насолоджуватися Поліссям. Якщо водний шлях E40 набере обертів, ми втратимо свою унікальну культуру та ландшафт. Це розіб’є мені серце».

(Детальніше про водний шлях E40 читайте тут та у нашому бюлетені “Полісся під загрозою“.)

Як зупинити загрозу?

Міжнародне партнерство «Врятуй Полісся» прагне захистити цей унікальний ландшафт. У якості альтернативи і для стимулювання місцевої та регіональної економіки уряди повинні інвестувати в існуючу залізничну інфраструктуру, її електрифікацію та використовувати величезний потенціал Полісся для природного туризму. (детальніше тут та у бюлетені “Природний туризм на Поліссі”.).

Ми закликаємо уряди України, Білорусі та Польщі:

  • зупинити всі плани з будівництва компонентів водного шляху Е40; включаючи порт Ніжні Жари в Білорусі, дамбу Сяржево в Польщі та днопоглиблення річки Прип’ять в Україні;
  • провести всебічну стратегічну оцінку ризиків та переваг Е40;
  • розглянути як альтернативу розвиток залізничного транспорту, щоб визначити найбільш економічний та стійкий транспортний варіант для сполучення Балтійського та Чорного морів
  • зміцнити місцеву економіку, використовуючи величезний потенціал Полісся для природного туризму
  • захистити природу Полісся, яка має світове значення, у тому числі цінні ландшафтів уздовж диких річок, яким загрожує запропонований водний шлях E40

Ще не пізно змінити напрямок руху. Ваш підпис допоможе зробити цю проблему відомою на місцевому, регіональному та міжнародному рівнях. Давайте покажемо урядам, чиновникам та політикам, що Полісся – важливий для довкілля і людей регіон, і що ми вимагаємо зберегти його для майбутніх поколінь.

Підпишіть цю петицію за збереження Полісся та скажіть «ні» каналу Е40 #savePolesia #stop_E40.

Дізнайтеся більше на www.savepolesia.org

Додаткова інформація на національному рівні:

Україна: https://necu.org.ua/?s=E40; http://epl.org.ua/poshuk/?searchWord=%D0%B540

Білорусь: https://stope40.org/ru  та https://ptushki.org/tag/stope40

Польща: http://drogawodnae40.pl/

Leave a Reply