Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Гребля Сяржево – повертається загроза річці Вісла

The barrage at Staustufe Straubing, Bavaria, Germany. © Daniel Rosengren

Гребля Сяржево – повертається загроза річці Вісла

29 жовтня 2021 року від Save Polesia https://savepolesia.org/siarzewo-dam-threat-to-vistula-river-returns/ Фото Save Polesia

У Польщі загроза дамби Сяржево на річці Вісла повертається після змін цього тижня до Міністерства клімату та довкілля Польщі та рішення Провінційного адміністративного суду, яке дозволяє продовжити проект у статусі «негайне впровадження». У серпні міністр клімату та навколишнього середовища Польщі Міхал Куртика відкликав екологічну згоду на будівництво після того, як польські неурядові організації звернули увагу на численні недоліки в оцінці впливу. Тепер колишній заступник держсекретаря в Міністерстві морської економіки та внутрішнього судноплавства Анна Москова бере на себе посаду прийняти остаточне рішення щодо греблі Сяржево, яка є ключовою частиною водного шляху Е40.

 

Відкликання Куртики відстрочило б інвестиції в дамбу Сяржево на кілька років, оскільки для цього потрібно було перезапустити весь процес екологічної згоди. Його рішення вітали багато природоохоронних організацій, у тому числі коаліція «Врятуй Полісся». Це було виправдано значним впливом, який дамба матиме на види та середовища існування, захищені європейськими природоохоронними директивами, такими як Natura 2000, недостатніми громадськими консультаціями, помилково переважаючими суспільними інтересами та порушеннями процедур отримання дозволу від відповідних органів, серед яких інші. Його заява викликала надію, що це також означатиме вихід Польщі з економічно, соціально та екологічно необґрунтованих планів будівництва водного шляху Е40, який має на меті з’єднати Чорне море з Балтією. Однак ця відстрочка була недовгою.

 

Державний водний холдинг Польщі «Польські води» оскаржив анулювання екологічної згоди на їх проект, подав заперечення до суду у Варшаві проти цього рішення. 11 жовтня суд задовольнив цю скаргу, фактично відновивши первинну екологічну згоду з великими недоліками для греблі Сяржево. Письмового обґрунтування рішення суду у відкритому доступі досі немає.

 

Цього тижня пан Куртика, який анулював згоду на будівництво греблі Сяржево, залишив посаду міністра клімату та довкілля, а пані Анну Москову було призначено. Тепер остаточне рішення щодо згоди (зберігати, змінювати чи скасувати) прийматиме Moskwa. Поки що підготовка до проекту може тривати, оскільки початкова згода має статус «негайне виконання».

 

Оскільки Москва раніше був заступником держсекретаря в Міністерстві морської економіки та внутрішнього судноплавства і має тісні зв’язки з Міністерством інфраструктури, є припущення, що остаточне рішення не буде позитивним для навколишнього середовища. Польські НУО зараз вивчають усі можливі подальші кроки. Save Polesia також прагне зробити все можливе, щоб зупинити цей руйнівний проект.

 

Осушуючи скарбнички та водно-болотні угіддя, Сяржево означає екологічну катастрофу

 

Будівництво дамби Сяржево обійдеться в 4,5 млрд злотих (близько 1 млрд євро). Це безпосередньо вплине на кілька об’єктів Natura 2000, включаючи долину Влоцлавської Вісли, долину Нешавської Вісли та долину Нижньої Вісли; і поставив би під загрозу інші (Солецька Долина Віслі та Дибовська Долина Вісли, а також притоки Вісли у верхньому водозборі). Гребля створила б додатковий бар’єр для і без того серйозно обмеженого екологічного сполучення Вісли. Це в кінцевому підсумку зупинило б повернення мігруючої риби, включаючи лосося, форель та осетра, які зникли з річки понад п’ятдесят років тому, коли гребля Влоцлавек заблокувала їх сезонні міграції. Негативний вплив на клімат також спричинить дамба Сяржево, що призведе до викидів метану та серйозного підвищення ризику повеней та посухи, що вплине на місцеві громади та виробництво їжі, а також і без того крихкі екосистеми. Незважаючи на відсутність у Польщі стратегічного рішення щодо будівництва водного шляху Е40, проект, здається, розвивається потай на невеликих ділянках, одним із яких є Сяржево.

Leave a Reply