Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Проєкт Е40 та підрив Каховської ГЕС

Екологічна катастрофа, яка сталася внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС показала серед іншого, наскільки цінною та вразливою є природа на цій ділянці Дніпра. Яка, нагадаю, також розглядається лобістами міжнародного водного шляху Гданськ-Херсон (Е40) як частина цього маршруту. Дослідження експертів проєкту «Збережемо Полісся» ще до повномасштабного вторгнення також показало величезну цінність біорізноманіття в цій частині маршруту Е40 та підкреслило, що у разі реалізації Е40 це біорізноманіття може постраждати.

Звичайно, вплив підриву дамби на порядок або й на два негативніший за потенційні наслідки будівництва Е40, але аналіз ситуації після диверсії росіян допомагає зрозуміти краще потенційні ризики Е40 також.

Що сталося і хто винен

“Ми не маємо жодного сумніву, що руйнування греблі було прямим наслідком рішення Росії вдертися до мирної країни”. – Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

“Руйнування дамби Каховської ГЕС із жахливими наслідками показує новий вимір. Це відповідає тому, як Росія безжально веде війну, і узгоджується з багатьма злочинами в Україні. Ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки необхідно”, – написав Шольц у твіттері.

Ось кілька повідомлень ЗМІ у перші дні після трагедії:

Президент України Володимир Зеленський закликав лідерів світу, керівників держав та міждержавні організації спільними зусиллями притягти до відповідальності російських окупантів за знищення Каховської гідроелектростанції та злочин екоциду.

Джерело: Зеленський під час вечірнього відеозвернення 7 червня

Пряма мова: “Багато лідерів світу, керівників держав, урядів, міждержавних об’єднань висловили свою підтримку Україні та чітке засудження російського злочину екоциду. Я дякую за цю принциповість!

Разом маємо й притягти до відповідальності окупантів. Вони понад рік контролювали і дамбу, і всю ГЕС. Російські пропагандисти серйозно й відкрито обговорювали саме такий сценарій рукотворної катастрофи, який вони і здійснили”.

Деталі: Зеленський заявив, що Україна ще минулої осені попереджала світ про мінування РФ обʼєктів Каховської ГЕС.

“Ми закликали й до відправлення міжнародної спостережної місії на Каховку, до розмінування агрегатів та всіх споруд станції. На жаль, світової уваги тоді не вистачило, щоб усе це забезпечити”, – наголосив український президент.

Зеленський додав, що “зараз маємо сконцентрувати увагу світу для ліквідації наслідків чергової катастрофи з вини Росії, маємо не допустити подальшої руйнівної активності окупантів”.

Рукотворна катастрофа на Каховській ГЕС – це не природне лихо і не прояв кліматичної кризи. Це лихо – Путін. Сказав про це під час звернення до світових екоактивістів, лідерів думок та міжнародних експертів.

Кількість екосистем, які знищені або поставлені на межу вимирання цим російським терактом, уже вимірюється тисячами.

Усе це, із чим ми зіткнулися, є свідомим злочином окупанта. Багато питань про те, що сталося. Але це сталося на окупованій території. Але ми ще минулого року попереджали про мінування окупантами дамби та інших споруд станції. Але російські війська зараз обстрілюють райони, де триває евакуація. Очевидно, що це саме Росія зацікавлена в катастрофі.

Будь ласка, поширюйте правду про цей російський екоцид. Будь ласка, закликайте лідерів, держави та міжнародні організації діяти. Не випадково у запропонованій нами формулі миру один із ключових пунктів – це протидія екоциду. Давайте разом зробимо так, щоб інших екоцидів більше просто не було.

——

The man-made disaster at the Kakhovka hydroelectric power plant is not a natural disaster or a manifestation of the climate crisis. This disaster is Putin. I said this during an address to global eco-activists, opinion leaders and international experts.

The number of ecosystems that have been destroyed or pushed to the brink of extinction by this Russian terrorist act is already measured in thousands.

All this we have faced is a deliberate crime of the occupier. There are many questions about what happened. But it happened in the occupied territory. But last year we warned about the occupiers mining the dam and other structures of the plant. But Russian troops are now shelling the areas where the evacuation is underway. Obviously, it is Russia that is interested in the disaster.

Please spread the truth about this Russian ecocide. Please urge leaders, states and international organizations to act. It is no coincidence that one of the key points in our proposed Peace Formula is to combat ecocide. Please, let’s work together to make sure that there are no more ecocides.

 

Очікуємо місію UN Environment Programme в Україну для допомоги у подоланні наслідків катастрофи на Каховській ГЕС.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець провів онлайн-зустріч з Виконавчою директоркою Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) Інгер Андерсен. Розповів пані Інгер про наслідки підриву ГЕС для довкілля не лише України, а й усього світу.

Інгер Андерсен запевнила, що ЮНЕП цілком і повністю підтримує Україну. Пообіцяла допомогти у моделюванні впливу російського теракту на живу природу, технічними й науковими рішеннями для напрацювання плану відновлення постраждалих територій з точки зору довкілля і недопущення розповсюдження небезпечних чинників.

“Очікуємо, що протягом тижня ЮНЕП напрацює дорожню карту. Дякую пані Андерсен за підтримку. Сподіваюся, наша співпраця по цим напрямкам буде плідною”, – написав на своїй сторінці у Фейсбуці Руслан Стрілець.

Втрати біорізноманіття

Через підрив Каховської ГЕС 160 тис. птахів та понад 20 тис. диких тварин під загрозою загибелі

Про це у Марафоні Єдині новини заявив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Через рукотворний росіянами паводок Україна має значні втрати флори та фауни. Велика вода по суті просто змиває усе наше біорізноманіття. Під загрозою зникнення 9 об’єктів Смарагдової мережі, 5 Рамсарських угідь площею понад 76 тис. га.

Відновити ці екосистеми у тому первинному вигляді, як їх створила природа, буде майже неможливо. На це підуть десятки років. І жодні кошти у світі не повернуть нам нашу унікальну природу, – заявив Міністр.

Також Міністр звернув увагу на те, що затоплення земель призведе до деградації ґрунтового покриву, ерозії й змиє увесь родючий шар ґрунту у воду. Що своєю чергою не лише знищить наші родючі ґрунти, а й спричинить забруднення водних ресурсів річки Дніпро.

Ще одним з наслідків катастрофи Міністр назвав втрату Україною найціннішого ресурсу – води.

«На сьогодні ми вже втратили третину води з Каховського водосховища, яку накопичили завдяки весняному водопіллю», – зазначив Руслан Стрілець.

За словами очільника Міндовкілля, через паводок можливе погіршення якості води, адже тонни побутових відходів, відходів руйнації й усього, що накопичувалося роками на узбережжі водосховища, потрапить у Дніпро, а звідти й у Чорне море.

Також Міністр розповів про забезпечення постраждалих регіонів питною водою та стан водної інфраструктури. Підрив дамби серйозно ускладнив ситуацію із забезпеченням питною водою у Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївській областях. Але завдяки проведеному завчасно моделюванню ситуації, сьогодні вживаються усі необхідні заходи, аби якомога швидше забезпечити населення питною водою.

«Уряд виділив 120 млн грн Держводагентству для сталого забезпечення жителів Миколаєва питною водою. Буде реалізований проєкт, за яким вода в місто буде подаватися руслом річки Інгулець в спеціальному режимі роботи. Проєкт дозволить досягнути необхідних показників якості питної води й повернути її подачу в місто», – повідомив Руслан Стрілець.

Що ж до того, як катастрофа вплине на забезпечення півострова Крим водою, то Міністр повідомив, що на сьогодні технологічно це просто неможливо. Адже, підірвавши Каховську ГЕС, окупанти знищили можливість постачання дніпровської води в Крим. Рівень Каховського водосховища настільки критичний, що вода просто не потрапить до Північно-Кримському каналу.

Через підрив Каховської ГЕС рівень води водосховища на території Нацпарку «Кам’янська Січ» знизився на 4 метри та продовжує падати. Про це Міністр Руслан Стрілець повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці.

За його словами, це може призвести до безповоротної втрати цілих екосистем рослинного та тваринного світу. Береги водосховища десятиліттями будуть не придатні для існування усього живого. Перетворяться на солончаки.

«Понад 19 видів червонокнижних рослин, десятки видів водно-болотних птахів, захищених Бернською конвенцією, назавжди зникнуть з цих місцин. Те, що не вдалося знищити за вісім місяців окупації парку на суші, рашисти знищили підривом ГЕС», – зазначив Руслан Стрілець.

До того ж можемо втратити історичне місце, де у 1709 – 1711 роках та в 1730 – 1734 роках розташовувалась козацька Кам’янська Січ. Сьогодні тут функціонує відділення національного заповідника «Хортиця».

Очільник Міндовкілля повідомив, що попри такі складні умови команда природоохоронців продовжує фіксувати шкоду та обраховувати збитки від дій російських терористів.

Міністр Руслан Стрілець у телемарафоні Єдині новини:

Очільник Міндовкілля у цілому розповів про шкоду, завдану довкіллю внаслідок підриву Каховської ГЕС та що загрожує нацпарку «Нижньодніпровський», де затоплені майже всі острови(≈50). Рівень води біля островів піднявся на 3,5 метри на площі близько 80 тис. га. Це приблизно як площа міста Берлін.

За словами Міністра, інтенсивність підтоплення зменшується, але вода ще прибуває. Спостерігаються зсуви, перенесення водою продуктів руйнування порід.

«Велика вода зачепила землі Смарагдової мережі та Рамсарські угіддя. Через затоплення постраждав весь видовий склад флори та фауни НПП. Деякі види можуть зникнути», – наголосив Міністр.

Загалом флора Парку нараховує 1016 видів: 834 види вищих судинних рослин, 111 видів лишайників, 21 вид ліхенофільних грибів та 50 видів мохоподібних. Всі вони зазнали шкоди.

Серед тварин, що можуть загинути: кабан, лань олень благородний, козуля, заєць – русак, фазан, бобер, ондатра. Можливе Значне погіршення якості води.

У окупованому Нацпарку “Великий Луг” через зниження рівня води є ризик обміління водно-болотних угідь “Архіпелаг Великі й Малі Кучугури”.

Під загрозою через зміни в екосистемі опиниться 54 видів риб, 156 видів птахів, які мешкають на островах архіпелагу. Станом на сьогодні зафіксовано обміління на 1,7 метра, вода відійшла на 17 метрів від берега. Критичний показник – 8 метрів.

Архіпелаг “Заплава Сім Маяків” на території НПП “Великий Луг” обміліє орієнтовно на 50% при зниженні рівня води на 9 метрів (повне обміління буде при зниженні рівня води на 14 метрів). Зникне 47 видів риб, є ризики для 137 видів риб.

Через підрив Дамби Каховської ГЕС затоплено Нацпарк “Нижньодніпровський”

Станом на сьогодні рівень води біля островів піднявся на 3 метри на площі понад 77 тис. га. Інтенсивність підтоплення зменшується, але через руйнування дамби вода ще прибуває. Спостерігаються зсуви, перенесення водою продуктів руйнування порід, страждають будівлі та техніка НПП.

Руслан Стрілець: “Велика вода зачепила землі Смарагдової мережі та Рамсарські угіддя, які мають світове значення завдяки їх унікальному біорізноманіттю. Флора й фауна ННП “Нижньодніпровський” 120 цінних видів, що охороняються. Унаслідок російського терору на території Нацпарку гинуть тварини, а середовища їхнього існування і розмноження зникають”.

Підтоплення зачепило території, де збереглися типові та рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра та балок, відслонень гірських порід.

Через територію НПП «Нижньодніпровський» проходить один з основних міграційних шляхів птахів – Дніпровський. Місця зупинок дуже важливі для харчування та відпочинку мігруючих птахів. На території НПП відмічено 60 видів птахів, що підлягають охороні.

Екоцид

Підрив дамби Каховської ГЕС – це найбільший акт екоциду, який росія вчинила з початку повномасштабного вторгнення в Україну

На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час онлайн-брифінгу для українських та іноземних ЗМІ.

За словами Міністра, підрив дамби Каховської ГЕС матиме катастрофічні наслідки:

в результаті підриву до річки Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила із ризиком подальшого витоку ще більшого обсягу. Пляма нафтопродуктів потенційно може “прямувати” у Чорне море;

у Чорне море також може потрапити і певна кількість утворених внаслідок дій росії відходів руйнації;

у зоні можливого затоплення опинилися понад 80 населених пунктів. Адже дамба Каховської ГЕС утримує об’єм близько 18 кубічних кілометрів води;

під загрозою знищення 333 види тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, та 25 типів оселищ;

деякі екосистеми Україна може втратити назавжди. Зокрема, у нацпарках “Нижньодніпровський”, «Великий Луг», «Кам’янська Січ», “Білобережжя Святослава”;

Наприклад, нацпарк “Нижньодніпровський – це понад 80 тис. га природоохоронних земель з рідкісними видами біорізноманіття. Тут є Рамсарські угіддя, а також території, що входять до Смарагдової мережі Європи, тобто визнані найбільш цінними і охороняються європейським законодавством;

загалом 9 об’єктів Смарагдової мережі (Дніпробузький лиман, Чорноморський біосферний резерват, Олешківські піски) та 5 Рамсарських угідь – потенційно перебувають у зоні ураження;

підірвавши греблю на Каховській ГЕС, окупанти знищили можливість постачання дніпровської води в Крим. Рівень водосховища настільки критичний, що вода просто не потрапить туди по Північно-Кримському каналу.

“Прем’єр-міністр на засіданні Державної комісії ТЕБ та НС поставив завдання усім профільним структурам для ліквідації наслідків. Зокрема одним із завдань, яке стоїть перед Міндовкілля – це спільно з Державною екологічною інспекцією обрахувати всі збитки, які можуть бути нанесені чи вже нанесені діями рф. Вони мають увійти в загальний перелік військових злочинів проти довкілля, які росія сьогодні чинить на нашій землі”, – наголосив Руслан Стрілець.

За його словами, наразі водним ресурсам орієнтовно завдано збитків на 2 млрд гривень. Держекоінспекція ще має підрахувати збитки ґрунтам, об’єктам природно-заповідного фонду, біорізноманіттю, лісовим та іншим природним ресурсам. У процесі подальшого аналізу ситуації, ця сума буде збільшуватись.

 

Leave a Reply