Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Водний транспорт збільшить вартість води у платіжках

Water Soldiers or Water Pineapple (Stratiotes aloides) in the Stokhid River the Pripiat-Stokhid National Park in the Polesie area, Ukraine. These plants are floating but sink to the bottom after flowering. © Daniel Rosengren

Налийте у мисочку води. Наробіть паперових корабликів та вимастіть їх у мазуті. Пустіть кораблики плавати у мисочку. Тепер пийте воду з мисочки. Що, не хочете? А доведеться.

Влада має гігантоманські плани з розвитку річкових перевезень. На усі застереження екологів чиновники відповідають, що річковий транспорт екологічніший за автомобільний і що у Європі, яку маємо за приклад, водою перевозять шалені обсяги вантажів. Заради справедливості аргументи транспортників будуть наведені нижче, але спочатку – про грубу помилку, яку допускають лобісти водного транспорту.

Не пий з калюжі

Дійсно, річкою Рейн, яку лобісти річкових перевезень наводять за приклад успішного використання як транспортної артерії, перевозяться значні обсяги вантажів. Дійсно, у Рейні є риба і після масштабної хімічної катастрофи у 1986 європейці відновили у ньому життя. Нагадаю тільки, що на це знадобилися десятки років і десятки мільярдів євро плюс європейська дисципліна https://greenpost.ua/news/koly-osetry-znovu-zyavlyatsya-u-vodah-dnipra-i1720 .

Але головне навіть не відсутність в Україні цих мільярдів і дисципліни.

Джерелами питного водопостачання в Україні слугують саме річки. За деякими винятками (Суми, Канів, частково Київ тощо). А у Європі питні водозабори переважно підземні. У Німеччині сімдесят відсотків води водоканали беруть з підземних джерел, решта це так звані підруслові води. https://www.dw.com/uk/%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B7-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%8F%D0%BA-%D1%86%D0%B5-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F-%D1%83-%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%B5%D1%87%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%96/a-43106866?fbclid=IwAR1o4-vjbDVYhQz2L3UEvda12VAYOjis8KMtYLNmJ-1b185HFiWRpce46Hg

«У Німеччині роблять берегові водозабори, використовують багатоступеневі технології очистки питних і стічних вод.. Крім того, воду часто беруть не безпосередньо з річки, а з прирічних  підземних горизонтів, які з нею пов’язані, відступають від берега на певну відстань, і там роблять свердловини. Воду отримують вже попередньо фільтровану і частково очищену ґрунтами», – розповів GreenPost гідрогеолог Євгеній Яковлєв. https://greenpost.ua/news/ne-zupynymo-nyshhennya-polissya-posuha-nas-ne-poshhadyt-gidrogeolog-yevgenij-yakovlyev-i7428

Гидити у річку? Та будь ласка

В Україні ж активне використання річок у якості транспортних шляхів означатиме як мінімум погіршення якості питної води і збільшення витрат на її очищення. Хоча у законі про Внутрішній водний транспорт https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1054-20?find=1&text=%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B4#w1_1  і записано, що

«Скидання з суден харчових відходів здійснюється з дотриманням вимог Міжнародної конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року, зміненої Протоколом 1978 року до неї.

Скидання з суден стічних вод дозволяється у територіальному морі, внутрішніх морських водах, на інших водних шляхах загального користування, в акваторіях морських портів без обмежень на ходу і під час стоянки суден, за умови їх оброблення та знезараження в суднових установках відповідно до вимог Міжнародної конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року, зміненої Протоколом 1978 року до неї, або відповідно до технічних вимог до суден внутрішнього плавання, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту».

Але це з розряду «розмови на користь бідних». У самій згаданих вище конвенції і протоколі ви не знайдете нічого про харчові відходи та стічні води. Ці вимоги прописані у додатках, які не так легко знайти. Проте згадка про порядок поводження з харчовими відходами та стічними водами є у документі «Державні санітарні правила і норми скидання з суден стічних, нафтоутримуючих, баластних вод і сміття у водоймища ДСанПІН 199-97» https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0199282-97#Text . Особисто мене ці норми не заспокоїли.

А якщо ще уважно почитати «Правила запобігання забрудненню із суден внутрішніх водних шляхів України» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1167-07#Text (затверджені ще у 2007 році наказом міністра транспорту паном Рудьковським), то легко переконаєтесь, що там вгалалі не йде мова про дозвіл скидати стічні води у річку. Натомість ідеться про необхідність з обережністю усе перекачувати на збиральні пункти. То якому ж документу вірити? Я схиляюсь до того, що права  екологиня Євгенія Аратовська права: «Тепер скидати сміття за борт суднами МОЖНА недорого» https://greenpost.ua/blogs/teper-skydaty-smittya-za-bort-sudnamy-mozhna-nedorogo-i24053

Є ще документ «Правила по запобіганню забрудненню з суден» – документ, опублікований Регістром судноплавства України, але незрозуміло ким затверджений («Правила по запобіганню забрудненню з суден затверджені у відповідності з діючим положенням і вступають в силу 01.07.2011 року»), – вказано у передмові. http://shipregister.ua/books/Marpol0.pdf

У цьому документі зазначено, що «Система для здрібнювання і знезаражування стічних вод – установка, у якій стічні води піддаються знезаражуванню а тверді частки, що утримуються в стічних водах, піддаються здрібнюванню». Тобто треба сипонути (линути) хлорки у гальюн, пошурувати там мегаміксером – і усе можна викидати за борт.

Іншими словами, лайно буде литися у річки щедрими потоками. А ми будемо усе більше і більше платити за спроби водоканалів хоч якось привести воду з Дніпра, Дністра, Бугу у відповідність до існуючих санітарних норм.

За що виступають бізнес і «бізнес»

А от учасники профільної секції форму «Україна-2030» мають іншу думку. Хоча насправді збільшення перевезень річками означає погіршення якості води, ризики аварій і що скоро нам не буде де купатися та звідки брати воду для водоканалів. Але я обіцяв для балансу навести думку лобістів розвитку водного транспорту, тож…

Форум інфраструктури — одна із серії заходів «Україна 2030». Це ініціатива команди президента України продемонструвати, як він планує вирішувати проблеми, та продемонструвати інвесторам потенціал України. Форум з питань інфраструктури відбувся 22-24 лютого 2020 р. Одне із засідань форми було присвячене водному транспорту і називалося «Водний транспорт — крок у розвитку міжнародної торгівлі». https://www.youtube.com/watch?v=-C5poZtPXt4&list=PLhhqIPdCjhzo7lwYxCfkNZEvwLUafriE8&index=21&ab_channel=%D0%92%D1%81%D0%B5%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D0%A4%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B030&fbclid=IwAR3PfvBExe4ICMWEcDsoKJgW2vY358pdSd_Nhz3QFuLdOyhp_YjxoWRe5cc

Першою виступала Ольга Копійка, голова комітету з логістики та співголова з розвитку річкової і морської інфраструктури Європейської Бізнес Асоціації. Вона вважає, що водний транспорт найбільш економічний і екологічний. Тому нещодавно ухвалений закон Про внутрішній водний транспорт, яким практично усі видатки з утримання водних шляхів перекладено на нас з вами – тобто на Державний бюджет, пані Ольга теж гаряче підтримує.

«Безоплатність внутрішніх водних перевезень – це плюс. Відмінені плати за шлюзування, спецводокористування, судна під час каботажного рейсу звільнені від портових зборів тощо. Судна під іноземним прапором звільнені від канального збору. (відповідно до Закону про внутрішній водний транспорт, ухваленому наприкінці 2020. НУО критикували цей законопроєкт – ОЛ). Передбачено створення державного фонду підтримки внутрішніх водних шляхів», – сказала Ольга Копійка.

За часів СРСР перевозилися 60 млн тон вантажів {річками України}. Зараз експерти говорять про [можливість] перевезення 30 млн тон. 11.2 млн тон вантажів перевезено Дніпром у 2020 році. У 2019 – 11.8 млн тон. Зменшення сталося через менше перевезень зернових вантажів. Але пані Ольга вірить у майбутнє річкового флоту.

«Потенційна вантажна база 6 областей уздовж Дніпра – 16 млн тон зернових вантажів. Це стокілометрове плече. Якщо говорити про 8 областей, то це 40 млн тон зернових вантажів. Доля перевезень Дніпром: 40% зерно, 45% будівельні матеріали. Це пов’язано з «Великим будівництвом», яке було розпочато. Також зростала впродовж останніх 5 років доля металопродукції – 5%. Металургійні компанії також кажуть, що річка є хорошою альтернативою залізничним перевезенням», – переконує представниця європейського бізнесу.

Але поки що треба нам усім затягнути паски. Бо саме ми маємо профінансувати мрії компаній-перевізників річкою.

«Обсяг (потреба) фінансування операційної поточної діяльності внутрішніх водних шляхів (ВВШ) на 5 років – 2.3 млрд грн.  Потреба у капітальних інвестиціях – 4 млрд грн. Відповідно в рік на обидва види діяльності треба понад 41 млн доларів США. У ВРУ зареєстровано законопроєкт про створення спеціального державного фонду внутрішніх водних шляхів. По аналогії з державним дорожнім фондом він забезпечить розвиток ВВШ», – інформує директорка Команди підтримки реформ у сфері інфраструктури Ірина Кошель.

Європа нам допоможе?

В якості потужного аргументу транспортники використовують зобов’язання України у рамках угоди про асоціацію з ЄС.

«Закон про внутрішній водний транспорт (ВВТ) це реалізація зобов’язань відповідно до угоди про асоціацію з ЄС.  Вузькі місця ВВТ – це шлюзи. Опрацьовуємо з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) нашу заявку на ремонт шести шлюзів, річкової інформаційної системи і на приймальні споруди», – заявила заступниця міністра інфраструктури з питань європейської інтеграції Наталія Форсюк.

Інші вузькі місця – це необхідність днопоглиблення, розбудови флоту.

«Тут ми плідно працюємо з експертами ЄС. ЄББР та ЕІБ готові з нами співпрацювати щодо розвитку річкової інфраструктури. Проєктна потужність наших шлюзів 60 млн тон. Використовується одна третина. У нас ще є 50 млн тон, які можемо перевантажити з доріг на річки. Якщо ознайомитися з транспортною стратегією ЄС, яка була оприлюднена в листопаді-грудні минулого року, вона дуже чітко ставить в пріоритет Зелену угоду ЄС (ГрінДіл)», – переконує пані Форсюк.

І додає, що у ГрінДіл є вимога переорієнтації перевезень з доріг на більш екологічні види транспорту. Такими на думку європейців є або електрозалізниця, або водний.

«Таким чином ми намагаємося скоординувати наші зусилля з тою політикою, яку проводить ЄС. Ще нам треба залучати муніципалітети до розвитку портових логістичних хабів», – зазначає чиновниця.

Жаль тільки, що електрозалізничний транспорт якось далі випадає, і пані заступниця міністра хвалить тільки річкові перевезення.

«Імплементація Зеленої угоди у нас означає що дві баржі плюс один буксир це дорівнює 250 вантажівок з зерном. Один мільйон тон вантажів, перевезений річкою заощаждує один мільярд гривень на ремонт та експлуатацію доріг протягом 4 років. Це також зменшить викиди СО2 від вантажіво», – просуває ідею екологічності річфлоту пані Форсюк.

Ще до початку форму я відправив питання його учасникам. Модераторка його озвучила:

Чи враховані вимоги екологічної безпеки річкових перевезень (забруднення річок як джерел питної води тощо)?

«Питання екології є дійсно важливим. Без екологічної оцінки ніякі роботи не можуть проводитись. У тому числі і щодо річки Прип’ять і так далі, верхньої частини Дніпра. Проводилися усі необхідні аналізи і навіть нашим іноземним колегам ми свої міжнародні обіцянки давали за умови позитивної екологічної експертизи. Тому це обов’язкова вимога і ми її обов’язково дотримуємося. І там само вимога Європейського інвестиційного банку що екологічний компонент у разі їхнього фінансування має бути обов’язковим, тобто наявність позитивної екологічної оцінки», – відповіла заступниця міністра.

На жаль, доводиться константувати, що пані Форсюк сказала неправду. Не знаю чи свідомо, чи вона у свою чергу була обманута підлеглими. Оцінка впливу на довкілля робіт на Прип’яті не проводилася. Був зроблений лише радіологічний аналіз проб у місцях проведення робіт. Також жодні з документів щодо розвитку внутрішнього водного транспорту не проходили СЕО – стратегічної екологічної оцінки. Хоча цього теж вимагає закон.

Олег Листопад

Вперше надруковано https://greenpost.ua/news/chy-pytymemo-z-richok-pislya-zapusku-richflotu-i29691

Leave a Reply