Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

ЗАВГОСП «ПIДСТАВЛЯЄ» ПРЕЗИДЕНТА?

Схоже, Президента «пiдставляють» не лише родичi, а й найближчi соратники. Саме так оцiнюють громадськi екологiчнi органiзацiї дiї керiвника Державного управлiння справами Президента (у народi — просто ДУСi) Iгоря Тарасюка, щодо Кримського заповiдника та Азово-Сиваського нацпарку.

 

Тарасюк iз отриманим у спадок вiд свого попередника Бакая добром розлучатися не поспiшає, натомiсть iмiтує «природоохороннiсть». Так, нещодавно ДУСя органiзувала ретельно пiдготовлену екскурсiю для журналiстiв у Залiсся, де на площi 40 тис. га. нинi мешкають понад тисячу кабанiв та майже 150 зубрiв, якi зжерли увесь пiдрiст у лiсi. За словами директора КЕКЦ Володимира Борейка, тут рубають старi дерева, що дають притулок птахам, кажанам i комахам, уся територiя розрiзана асфальтовими дорогами. Але Залiсся, за словами заступника мiнiстра охорони природи Олени Яворської усе ще є дуже цiнною природною територiєю. Хоча наскiльки саме сказати важко — нiякi бiологiчнi дослiдження там нiколи не проводилися.

 

Директор Залiсся божився, що зараз полювання в господарствi не ведуться. Проте там усе ще iснують 12 мисливських вишок, бiля яких годують кабанiв, а також спецiальна мисливська ферма, де вирощують диких качок. Сам Тарасюк сказав, що, можливо, полювання й були, але вiн таких даних не має. На прохання екологiв створити у Залiссi нацпарк ДУСя чiткої вiдповiдi не дає: начебто так, але термiнiв не називає. Тим паче, не йде мова про передачу майбутнього парку у вiдання Мiнприроди.

 

Ще бiльшого вiдкоша отримала природоохоронна громадськiсть та власне Мiнприроди на прохання передати йому Кримський заповiдник та Азово-Сиваський нацпарк. ДУСя виступає категорично проти такого перепiдпорядкування. Особистий завгосп Президента (а саме ним фактично i є пан Тарасюк), схоже, дозволяє собi бути таким собi начальником над начальниками, яким був його попередник Iгор Бакай. Втiм, поводитися по-бакаєвськи наразi не випадає, тому й iнiцiював указ Президента про обмеження полювання на заповiдних територiях. У спецiалiстiв цей указ викликає лише смiх: на заповiдних територiях полювання i так обмежене! На те вони i заповiднi. Це все одно, що видати указ про заборону длубатися в носi у публiчних мiсцях.

 

А найприкрiше, що полювання там, схоже, таки ведеться!!! Щойно повернувся з Азово-Сиваського нацпарку помiчник народного депутата Голуба Володимир Сесiн. Йому вдалося з’ясувати, що на головному пiвостровi парку — Бирючому — зараз живуть 1100 оленiв, 1100 ланей, майже 100 муфлонiв i така ж кiлькiсть куланiв. Для проведення полювань там спорудженi живоловки й два фешенебельних мисливських палаци. Пiд’їзди до Бирючого охороняються потрiйними кордонами. Власне полювання Сесiну зафiксувати не вдалось, але вiн знайшов там освiжовану тушу козулi та гори браконьєрських сiток на березi. Пiсля цього, за словами помiчника нардепа, охорона його виловила й вивезла за межi парку, залишивши проти ночi на березi моря за 40 кiлометрiв вiд найближчого населеного пункту.

 

Тим часом у електронних розсилках з’явилась iнформацiя про те, що полювання на Бирючому вiдбуваються вночi, з-пiд фар. Мисливцi прив’язують себе до джипiв i носяться пiвостровом, давлячи, заслiплюючи фарами i розстрiлюючи тварин, виганяючи їх у море. Начебто на Бирючому вже пополювала ледве не половина Секретарiату Президента, ДУСi, Кабмiну, МВС, Мiноборони, народних депутатiв i крутих бiзнесменiв. Дирекцiя парку факти полювань категорично заперечує. Мiнiстр охорони природи Iгнатенко пiд час останньої колегiї мiнiстерства також наголосив, що з панськими полюваннями на територiї України покiнчено. Гадаю, що планова перевiрка пiдтвердить слова мiнiстра — про це свiдчить рiвень пiдготовки «солоденької» екскурсiї у Залiсся. Все буде ОК! — ДУСя умiє берегти свої секрети. Тому гарантiєю того, що у заповiдниках наведений не потьомкiнський, а справжнiй порядок, як на мене, може стати лише передача парку Мiнприроди, яке зiдно законодавства є спецiально уповноваженим природоохоронним органом. До того ж, Мiнприроди останнiм часом демонструє справжню вiдкритiсть i реальну спiвпрацю з громадськiстю. Отже: чи буде завгосп виконувати обiцянки Президента, якому вiн начебто служить, чи далi буде його «пiдставляти»?

 

Олег Листопад

Вперше надруковано у газеты «Столиця», №31 (586), 5–11 серпня 2005.

Leave a Reply