Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Тривога! Масово гинуть гуси!

Як запобігти знищенню птахів у майбутньому – відповідь після статті.

Майже півтори тисячі диких гусей загинуло у двадцятих числах березня поблизу села Краснопавлівка Лозівського району Харківської області. Є інформація, що в шлунках птахів були отруєні зерна кукурудзи.

За оцінкою голови екологічної групи «Печеніги» Сергія Шапаренка, на Краснопавлівському водосховищі загинули гуменник, гуска білолоба та гуска мала – види, що мають міжнародний охоронний статус.

Нині ці птахи мігрують територією України до своїх місць гніздування на півночі Росії. Летять зграями по декілька десятків осіб. Я особисто бачив дві такі зграї, коли 18-19 березня був у відрядженні в Ізюмському районі Харківської області. Гуси зупиняються біля водойм на відпочинок, де живляться пагонами трави та насінням.

За даними Харківської облСЕС, показники якості води у водосховищі відповідають нормі. Харківська облекоінспекція проінформувала нашу редакцію, що фахівцями відділу охорони здоров’я Лозівської райдержадміністрації із залученням районного відділу МВС та співробітників районного управління МНС України у населених пунктах, розташованих поблизу водосховища, здійснено подвірний обхід, під час якого оглянуто 256 домоволодінь. Погіршень стану здоров’я населення, а також випадків загибелі свійської птиці не виявлено. А за результатами досліджень загиблих птахів Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи пташиного грипу та хвороби Ньюкасла (це хвороба, яку ще називають псевдочумою або азійською чумою курей і яка є особливо небезпечним і дуже заразним вірусним захворюванням) не виявлено. Що ж сталося?

На думку Шапаренка, єдиною причиною цієї масової загибелі птахів можуть бути саме кукурудза, яку вони з’їли. Гуси, як і багато інших тварин, без будь-якої шкоди для свого здоров’я їдять кукурудзу. Чому ж вона їм зашкодила цього разу? Вочевидь, зерно було отруєне.

Враховуючи середній розмір гусячої зграї, отруєно було понад два десятки зграй. Тож кількість отруєного насіння в околицях Краснопавлівки велика, і, можливо, воно й тепер там, де його знайшли загиблі птахи, і загрожує життю інших тварин.

Схожу думку висловив і член науково-технічної ради “Гомільшанські ліси”, радник голови облдержадміністрації з питань охорони навколишнього середовища Валерій Ловчиновський, який вважає, що отруєну кукурудзу підсипали на місця годування птахів браконьєри. “Але браконьєри не розраховували на те, що ситуація може вийти з-під їхнього контролю, – сказав Ловчиновський. – Вони гадали, що притаманний гусакам швидкий обмін речовин в організмі не допустить їх загибелі, і отрута лише не дасть можливість птахам вилетіти з міста годування. Тобто розраховували, що птахи стануть їхньою легкою здобиччю”.

Крім того, Ловчиновський пояснив на сайті Харківської ОДА, що дикі гуси “на воду” прилітають лише на ніч. Таким чином, на думку експерта, Краснопавлівське водосховище стало місцем загибелі птахів, яких було отруєно щонайменше за півдоби до загибелі та на значній відстані від самого водосховища. Тому за фактом масової загибелі диких гусаків та після отримання остаточних результатів причин загибелі птахів правоохоронні органи мають порушити відповідну справу.

Навіть якщо отруйну кукурудзу розсипали без злого умислу (що маловірогідно, бо кукурудза не є озимою культурою, висівати її ще рано), то тут теж є привід для порушення кримінальної справи, – вважає Сергій Шапаренко. Адже згідно зі статтею 40 Закону України “Про тваринний світ”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані вживати заходів для запобігання загибелі тварин під час здійснення виробничих процесів, зокрема зберігання, транспортування, застосування небезпечних для тварин препаратів, хімічних речовин та сполук”. Згідно зі статтею 48 даного закону “Під час застосування пестицидів і агрохімікатів повинні враховуватися вимоги цього Закону, законодавства про захист рослин, інших нормативно-правових актів щодо охорони тваринного світу і середовища існування тварин. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані вживати заходів щодо забезпечення запобігання захворюванню і загибелі тварин під час зберігання, транспортування та застосування пестицидів і агрохімікатів”. Цього закону в даному разі ніхто не дотримувався.

Голова «Печенігів» звертає увагу і на те, що стаття 20 Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження” забороняє застосовувати під час полювання отруту. І, відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України)», затверджених Наказом Мінприроди України та Держкомлісгоспом України від 18.07.2007 N332/262, розмір стягнення за незаконне добування або знищення одного гусака складає 500 грн. Тож, отруєнням півтори тисячі гусей державі було завдано збитків у 750 тисяч гривень. Хто їх відшкодує? Відповіді на це запитання поки що немає. Державна екоінспекція у Харківській області передала справу до природоохоронної прокуратури. І тепер справа за слідчими. Осіб, причетних до загибелі гусей, вони просто мусять знайти.

Побачимо, наскільки виявляться спритними наші правоохоронці. А ось мисливці свою «спритність» уже показали. Відповідно до рекомендацій обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Харківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства трьом мисливським організаціям швиденько було видано дозвіл на проведення діагностичного (санітарного) відстрілу дикої перелітної птиці на території Лозівського району. До проведення цих заходів на сьогодні задіяно 12 мисливців району.

Невже замало загиблих птахів, щоб отримати матеріал для дослідження? Для чого вбивати ще неотруєних тварин? Нагадаю, що весняне полювання на перелітних птахів, зокрема, на гусей, заборонено законом. Чи не скористалися любителі кривавих забав бідою для задоволення своєї схибленої потреби убивати?

Вперше опубліковано в газеті «Селянська правда», №40, 7 квітня 2009

ЩО ДАЛІ???

 

Як запобігти подібним диким випадкам на майбутнє – ось головне питання, головний урок із даної ситуації.

Тому редакція «Селянської правди» направила лист губернатору Харківщини:

 

Голові Харківської обласної державної адміністрації, Авакову А. Б.

Харківська обласна державна адміністрація

61200, м. Харків, вул. Сумська, 64

 

Шановний Арсене Борисовичу!

 

      Просимо повідомити, яких заходів вживає Харківська обласна державна адміністрація для запобігання повторних випадків отруєння диких птахів та звірів подібних до того, що стався у другій половині березня у Лозівському районі Харківської області.

      Також просимо повідомити, чому всупереч Закону України  «Про внесення змін до Закону України “Про мисливське господарство та полювання» (N 1695-IV, 20.04.2004), яким забороняється весняне полювання на гусей, Обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій рекомендувала Харківському обласному управлінню лісового та мисливського господарства видати дозволи на проведення діагностичного (санітарного) відстрілу дикої перелітної птиці на території Лозівського району? Невже п’ятнадцяти сотень тушок загиблих гусей було недостатньо для отримання матеріалу для аналізів? І невже даних СЕС про відсутність пташиного грипу теж виявилося замало?

      Просимо повідомити, хто персонально ініціював таке рішення Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і як Ви особисто оцінюєте це рішення.

      Текст статті про ситуацію у Лозівському районі – додається.

 

З повагою

шеф-редактор,

народний депутат України

III–V скликань                                             І. Бокий

 

Аналогічні листи були направлені:

 

Начальнику Харківського обласного управління лісового господарства

Овчаренко Д. О.

пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під’їзд, 7 пов., Харків, 61022

Шановний Дмитре Олександровичу!

 

Начальнику Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області Бакуменку В. Б.

м. Харків, пл. Свободи, 5

Шановний Володимире Борисовичу!

 

Харківському міжрайонному природоохоронному прокурору Перепелиці О.М.

Харківська міжрайонна природоохоронна прокуратура 61093, м. Харків, вул. Скорохода 7/9

тел. 721044, 721150

Шановний Олександре Миколайовичу!

 

ЯК ДОПОМОГТИ ІЩЕ ЖИВИМ ПТАХАМ???

Дорогі друзі! Ви теж можете написати листи цим офіційним особам, що покаже інтерес громадськості до проблеми і змусить їх ретельніше виконувати свої обов’язки.

 

Також пишить у коментарях про свої рецепти вирішення подібних ситуацій, розповідайте про свій досвід подібних акцій і просто про свої зустрічі з дикими птахами та звірями.

1 comment to Тривога! Масово гинуть гуси!

Leave a Reply