Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Шукаємо чисту криницю

фото Світлани Скрябіної

фото Світлани Скрябіної

Утамування спраги перетворюється в Україні на проблему вже сьогодні, і ситуація обіцяє стати ще більш загрозливою

Чи можна пити воду з-під крана? Чи можна купатися в Дністрі, Пруті, Бузі, Дінці? Як працюють водоканали і як це впливає на екологічну ситуацію в різних куточках України? Які найголовніші проблеми Дніпра? На ці та інші запитання відповімо в ході спеціальної акції «УК» «Вода — для всіх», яку започатковуємо сьогодні.

Уже за 30 кілометрів від столиці є села, де немає водогону. На сьогодні централізоване водопостачання доступне лише у 22% українських сільських поселень. У 102 населених пунктах воду подають за графіком. 37,4% водогонів — у жахливому стані й потребують нагальної модернізації. Необхідно забезпечити водою тисячі шкіл, дитячих садків, лікарень і домівок.

Акцентуючи на цих неприємних цифрах під час виступу на прес-клубі з нагоди Всесвітнього дня води, в. о. постійного представника Програми розвитку ООН в Україні Рікарда Рігер зазначила, що в Україні багато робиться для забезпечення населення питною водою належної якості.

Кожний четвертий — у зоні ризику
Очистити воду до чинних стандартів — справа нелегка. За словами експертів, роки індустріалізації та будівництво ГЕС мають важкі наслідки. Тепер Дніпро — це фактично вже не жива артерія, а каскад водосховищ. Річка перетворилася на ланцюг застійних ставків. Немає течії — немає нормального водообміну, зменшується здатність самоочищення. Середня глибина у водосховищах не перевищує п’яти метрів. Улітку вода прогрівається до дна, відбувається бурхливий розвиток ціанобактерій, відомий як цвітіння води. Бактерії «крадуть» кисень, чим провокують масову загибель риби.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, низька якість питної води спричиняє погіршення стану здоров’я 25% населення України. Тобто кожен четвертий українець завдає шкоди своєму здоров’ю через споживання недоброякісної води. Нині близько 4,6 мільйона людей у 161 місті та 100 селищах міського типу в усіх областях України одержують питну воду з джерел водопостачання, що мають надмірну жорсткість, надлишок хлоридів, сухого залишку, сульфатів, фтору, основного заліза, нітратів, аміаку, марганцю.
Понад 1000 фабрик та заводів скидають відходи у Дніпро. Більшість із них не можуть дозволити собі обладнання для очищення води. «Тому в рамках нашого проекту з екологічного оздоровлення басейну Дніпра ми допомагаємо підприємствам упроваджувати маловитратні методи чистішого виробництва, що їх широко використовують у розвинених країнах, вони водночас недорогі й енергоефективні», — зазначила Рікарда Рігер.

І ні туди, і ні сюди…
На перший погляд, Україна має майже необмежені водні ресурси: її територією протікає більш ніж 30 000 річок, зокрема Дніпро, Південний Буг та Дністер, що простягаються на сотні кілометрів. Але це багатство потрібно берегти як зіницю ока, щоб не опинитися у становищі тих 780 мільйонів наших сусідів по планеті, які не мають доступу до чистої води. Або тих 2,5 мільярда, які не мають доступу до водопостачання й каналізації.

За різними оцінками, від 6 до 8 мільйонів чоловік помирають щороку від наслідків стихійних лих та пов’язаних із водою хвороб.

Вода — надзвичайно важливий ресурс, без якого неможливе життя на планеті. Без неї — як у пісні з радянського кінохіта «Волга-Волга», «і ні туди, і ні сюди». Наше тіло на 70% складається з води. Їй немає замінника.
Водні ресурси обмежені та нерівномірно розподілені. Вода потрібна населенню планети, яке зростає. Адже вода — це ще й ресурс для виробництва їжі та енергії, для роботи промисловості й забезпечення наших побутових потреб.

Вода вкриває до 70% поверхні Землі, але менш ніж на 1% придатна для споживання, бо 97% з неї — солона вода океанів та морів. До цього варто додати, що 68% прісної води — у льодовиках Антарктиди й Гренландії, 30% — це ∂рунтові й артезіанські води, і лише 0,3% — вода річок та озер.
Брак води спричиняють і техногенні фактори. Тепер кількість води, доступної для споживання, здатна задовольнити потреби 7 мільярдів людей. Проте цей природний ресурс витрачають неекономно й неефективно, він уже забруднений. І чи вистачить його нашим дітям та онукам, залежить від нас самих.

ДОВІДКА «УК»
Міжнародний день води відзначають щороку 22 березня. Головна мета — привернення уваги до важливості прісної води та пропаганда сталого і збалансованого управління її ресурсами. Уперше День води було відзначено 1993-го.

Щороку цей день присвячується конкретній проблемі водних ресурсів. Приміром, 2013-й — Міжнародний рік водної співпраці. Для України вкрай важливо активізувати роботу щодо підготовки та підписання Дніпровського договору з Росією та Білоруссю.

Ваші запитання та пропозиції щодо тем акції «Вода — для всіх» надсилайте на адресу: 01008, м. Київ, вул. Садова, 1, «Урядовий кур’єр» або на електронну скриньку [email protected]

Олег ЛИСТОПАД

http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/shukayemo-chistu-krinicyu/

Leave a Reply