Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Не обпечіться об “лопух”

Борщівник викликає опіки другого ступеня. У Києві він зустрічається в Національному виставковому центрі та на берегах Китаївських ставів. Фото автора

Борщівник викликає опіки другого ступеня. У Києві він зустрічається в Національному виставковому центрі та на берегах Китаївських ставів. Фото автора

Марія-Світольда Н-ва (прівище не вказано з етичних міркувань)вирішила максимально злитися з природою. Виїхавши з подругами за місто, вона не лише насолодилася повномасштабними сонячними ваннами, а й захотіла увічнити цей момент на фото. Причому на тлі розлогих, високих, гарноквітучих «лопухів». А після фотосесії Луїза-Марія опинилася… в лікарні — з опіками другого ступеня. Бо «лопух», листям якого прикривала свої принади панянка, виявився небезпечним бур’яном — борщівником Сосновського.

Трапляються і менш екзотичні, проте не менш неприємні випадки. Особливо прикро, що нерідко жертвами борщівника стають діти, які не надто обережні у виборі місць для ігор. А одна бабуся вразила лікарів тим, що, доглядаючи дитину, використала листя борщівника замість… туалетного паперу. Лікуватися довелося обом.

Жорстока алергія

Кандидат біологічних наук Іван Парнікоза пояснює, що прикрість від контактів з борщівником стається через те, що всі частини цієї рослини містять фуранокумарини — речовини, що різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає в ясні сонячні дні. Але щоб зазнати опіку, буває достатньо і нетривалого та легкого опромінення сонцем. Як правило, на вражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною). Медики це називають фітофотодерматитом і уточнюють, що, по суті, це гостра алергічна реакція організму людини на високомолекулярні білки, які виділяє рослина.

Час прояву опіку — від кількох годин до кількох діб. Особлива Фото1314небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів. Борщівник також є контактним і дихальним алергеном та має сильний запах, який відчувається вже за п’ять метрів від рослини. Варто якнайшвидше змити отруту з тих ділянок шкіри, що контактували з рослиною, з рук та тих частин тіла, яких постраждалий торкався після контакту з борщівником. Увага! Наступний обов’язковий крок — звернутися до лікаря.

Треба зізнатися, що реагують на борщівник далеко не всі. Щасливчикам від контакту з цією рослиною, як кажуть, ні пече, ні парить. Та й у тих, хто на борщівник реагує, реакція може варіюватися від катастрофічної до легкого малопомітного подразнення, яке часто помилково списують на інші чинники.

Борщівник викликає опіки другого ступеня. У Києві він зустрічається в Національному виставковому центрі та на берегах Китаївських ставів. Фото автора

А не треба було знущатися з природи…

Росте борщівник обабіч річок, доріг, лісів та полів, а тепер поступово перебирається і на поля, дачні ділянки. В Києві, наприклад, ним рік у рік дедалі більше заростають узбіччя та галявини улюбленого місця відпочинку жителів столиці та гостей — Національного виставкового центру.

Борщівник — чужий нашій природі шкідник. «Розумні» радянські вчені завезли його з Кавказу для розширення кормової бази великої рогатої худоби. Проте і багатьом колгоспникам, і самій худобі такий харч виходив боком. Тож довелося борщівник спочатку силосувати, а тоді вже згодовувати корівкам. Тваринкам покращало. А ось те, що колгоспникам, які закладали зелену пекучу масу в силосні ями, легше не стало, мало кого цікавило. Врешті-решт борщівник як кормову культуру перестали вирощувати через те, що молоко відчутно гірчило.Фото1315

Та було вже пізно. З експериментальних та експериментально-виробничих кормових ланів борщівник зумів переповзти в інші місця — як самостійно, так і за допомогою недоумкуватих любителів екзотики, які вирішили прикрасити садиби або клумби при милих радянських установах пишноквітучими і розлоголистими диковинами. Товсті, майже триметрові стебла, великі білі суцвіття — кр-раса!

Далі вже знаєте. Такий собі полегшений варіант «Дня триффідів» — описаного американським фантастом Джоном Уїндемом захоплення планети Земля чужоземними рослинами. Почитайте — аналогії просто вражають. Добре хоч борщівник не може ходити, перемовлятися та вцілювати жалючим пагоном просто в очі.

Як боротися

Як і багато інших чужинців, борщівник виявився надзвичайно живучим. Вивести його — проблема з проблем, бо кущі можуть довго рости на одному місці. Метод боротьби з поширенням цієї рослини в дикій природі — картування зон його самосіву та знищення рослин до появи насіння. Відразу уточню, що викошувати борщівник — заняття марне, його треба викорчовувати. Надмірних фінансових ресурсів для цього не потрібно. Ефективніше знищувати рослини, викопуючи і спалюючи корені.

Варто додати, що на керівниках органів місцевого самоврядування та на орендарях угідь, на керівниках установ та організацій лежить уся відповідальність за безпеку підпорядкованих їм територій, зокрема й за ліквідацію борщівника. Невжиття заходів боротьби з бур’янами згідно зі статтею 52 Кодексу України про адміністративне порушення тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.

Leave a Reply