Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Амброзія: змушує чухатись і чхати

143За зовнішнім виглядом вона нагадує полин звичайний. Декому може навіть видатися красивою. На родючих грунтах, за достатнього зволоження і рідкого травостою, окремі рослини сягають 2-2,5 метра заввишки. Але боронь Боже прикрасити своє обійстя цією «йолочкою». Амброзія полинолиста — страшний алерген. Основні «радості» вона приносить саме зараз — під час цвітіння, яке починається з середини липня і триває до жовтня.

Пилок амброзії викликає у людей так званий амброзійний поліноз, або сінну пропасницю. У період цвітіння амброзії на це захворювання страждає величезна кількість населення. Люди втрачають працездатність, у них опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, підвищується температура. Особливо раджу знати амброзію «в обличчя» астматикам, у яких вона спричиняє сильні напади, провокує загострення.

Походить амброзія з Північної Америки. Як це часто буває, дякувати за цю заразу ми маємо «ентузіастам». В Україні амброзія вперше з’явилася на станції Кудашевка Дніпропетровської області в 1914—1918 роках, де її вирощував як… лікарську рослину агроном Кріккер. Чужинка добре прижилася і швидко поширилася.

Слідом за нами

Воно й не дивно. Добре розвинені екземпляри цієї рослини можуть давати по 30-40 тисяч насінин, а окремі чемпіони — до 80-100 тисяч. Насіння легко переноситься на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Залюбки «їздить» на колесах автомашин, тракторів, возів та велосипедів, на нашому взутті (прилипає разом із ∂рунтом). Насіння доволі легке, тож переноситься й вітром.

Отже зустріти «гостю» в посівах будь-якої польової культури (особливо просапних і зернових), на городі, в саду, на луках чи пасовищах — нині не проблема. Часто зустрічається й на узбіччях залізниць, шосейних і ∂рунтових доріг, по берегах річок і ставків.

Дмухнув вітер, полетів пилок, вдихнув романтик, що милувався природою, п’янке від пахощів лугу чи поля повітря. І — привіт, полінозе, розкривайте, медики, обійми ще одному пацієнтові.

Пам’ятаю, як у 1970—1980-х роках на дошках оголошень у моєму рідному Запоріжжі висіли заклики повідомляти про місця зростання амброзії. Фітокарантинна служба виїжджала до виявленого кубла зарази і поливала його якоюсь ядучо-жовтою рідиною, після чого там не лише амброзія, а й взагалі нічого не росло.

Тому народ, якщо помічав зайду десь у себе на городі чи на дачі, намагався впоратися власноруч. Досвід показав, що краще — полоти, бо після скошування амброзія інтенсивно відростає, і махати косою (ручних електрокосарок, у яких робочою частиною слугує товста пластикова волосінь, тоді ще не винайшли) доводилося 3-4 рази за літо.

У сільському господарстві є свої методи, з яких найкращий і екологічно найбезпечніший — сівозміна та чистий пар, але то вже хай агрономи над цим пріють.

Амброзія викликає сильну алергічну реакцію. Фото з сайту punktekaertle.deАмброзія викликає сильну алергічну реакцію. Фото з сайту punktekaertle.de

Принаймні не куріть

Чому одних людей алергія замучує мало не до смерті, а інших Бог милував?

Науковці кажуть, що є кілька причин. Одна з них, хоч як це парадоксально, — поліпшення якості життя, зниження числа вірусних і бактеріальних захворювань у дитинстві, у тому числі туберкульозу. Бо саме «вірусні й бактеріальні антигени, активуючи макрофаги», програмують певні реакції організму (цитата з наукової праці, але всім зрозуміло, що йдеться саме про бактерії та віруси).

Другий чинник — спадковість. Дається взнаки вона не завжди і не в усіх, але шанси, шанси…

Далі — чинники довкілля. Причинами бурхливого зростання кількості алергічних захворювань сучасні дослідники називають наслідки антропогенного — тобто нами ж самими спричиненого — забруднення довкілля. Для країн колишнього СРСР є ще й купа «бонусів»: погіршення соціальних умов та економічна депресія призвели до значного збільшення числа осіб, що перебувають у стані хронічного стресу. А стрес — це просто добрива для усяких алергій (а також інших неадекватних реакцій). До цього додалося забруднення: води — промисловими викидами; ∂рунтів — міндобривами та отрутохімікатами, повітря — викидами автотранспорту.

І, нарешті, не можна не згадати, що тютюновий дим чинить токсичну дію на клітини верхнього шару повітроносних шляхів.

Особливе слово — про вплив куріння на материнський організм у період вагітності (увага, татусі й родичі! — зокрема й пасивного).

Втім, пиво й горілка, наркотики, жмені таблеток здоров’я матері та плоду теж не покращують, як і інфекції та психоемоційні стреси (недарма ж із вагітними радять бути дуже ніжними).

Батьків, звісно, не вибирають, а от принаймні не курити — це цілком доступний спосіб знизити алергенність як власну, так і своїх дітей.

До речі. Від алергії на амброзію потерпають не тільки люди, а й брати наші менші. Зверніть увагу: якщо ваш пес раптом почав занадто активно вигризати подушечки лап (аж до ран), можливо, він потерпає від алергії. Чекати, поки все «минеться саме», не варто, а ось відвідати ветеринарного лікаря слід. У ветклініці зроблять необхідні аналізи – і допоможуть врятувати тварину від хвороби. Головне, кажуть ветлікарі, не запускати алергію. А для профілактики після кожної прогулянки собакам треба ретельно мити лапи, витираючи після цього насухо.

Leave a Reply