Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Що буде з дубом «Чорна ніч»?

ДОВКІЛЛЯ: СВЯТА І СВЯТІСТЬ

Нещодавно екологічна громадськість відзначила Всесвітній день охорони навколишнього середовища. З цієї нагоди відбулося кілька цікавих громадсько-пропагандистських заходів, лунали промови і звіти. І все виглядало б пристойно, якби саме в цей час у центрі Одеси не спалахнула справжня драма навколо захисту ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Віковий дуб», поблизу крони якого розгортається нині будівельний майданчик. Саме про це – про свята і святість у нашому ставленні до охорони довкілля, і мовиться сьогодні в статті нашого спеціального кореспондента.

Нехай пробачають мені прихильники свят, але розпочну все ж таки з конфлікту, що спалахнув навколо багатостраждального, у повному розумінні цього слова, «Вікового дуба». Так, справді, 2003 року Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області (надалі – Держуправління) було оформлене охоронне зобов’язання щодо ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Віковий дуб», розташованого в провулку Матросова, 1/3. З цього природоохоронного документа випливає, що земля поблизу дуба, в обсязі 0,15 га, під охороною КП «Міськзелентрест». Під охороною, це означає, що на даній території не повинні проводитися жодні будівельні роботи, там не має бути жодних промислових чи торговельних точок, тобто це та територія, яка потрібна, щоб забезпечити ботанічній пам’ятці нормальне природне функціонування.

Навіть ті, хто не знайомий з сьогоденною історією «Вікового дуба», вже здогадалися, що й сама ця охоронна грамота з’явилася в нього невипадково. Річ у тому, що це для ботаніків наш дуб-патріарх всього лиш «ботанічна пам’ятка природи», а для багатьох тисяч залюблених в історію краю одеситів, це ще й носій нашої історичної пам’яті. Оскільки, за легендами, саме під ним, у цій місцині, зупинялися чорноморські козаки, перш, ніж вирушити разом з отаманом Антоном Головатим, пам’ятник якому споруджено неподалік, на Кубані, де вони згодом заснували Кубанське козацьке військо. І саме тоді, у тузі прощаючись з рідним краєм, козаки нарекли дуб «Чорною ніччю». Під його ж таки кроною зупинялися валки чумацьких возів, тут творилися всілякі ритуальні дійства гайдамацьких частин у часи Української Народної Республіки, тут не раз відбувалися посвяти в козаки та козацькі ради місцевих громад уже в наші дні.

Не будемо заглиблюватися зараз у з’ясування того, що з давніх легенд має реальне підгрунтя, а що всього лиш… легенди. Нехай цим переймаються історики. Для нас важливо, що віковий дуб «Чорна ніч» постає в народній свідомості, як давня і непорушна святиня. Але біда його в тому, що розташований він у діловому центрі міста, навпроти людного комплексу політехнічного університету і поблизу університету аграрного. Зрозуміло, що така людна місцина постійно приваблює різні комерційні структури, яким на проблему збереження ботанічно-історичного патріарха, даруйте на слові, начхати. Тільки за браком газетної площі не вдаватимуся зараз у переказ усіх тих конфліктних подій, які врешті-решт змусили державних правоохоронців узяти дуб під свій захист, тим паче, що наша газета вже безліч разів зверталася до цієї теми.
Ми й зараз не порушували б її, якби ж то дуб-патріарх знову не виявився під загрозою. І першими вдарили на сполох громадські козаки-інспектори Чорноморського гайдамацького з’єднання на чолі зі своїм отаманом Сергієм Гуцалюком. Саме вони звернулися до Держуправління з вимогою перевірити законність будівельних робіт, що розгортаються майже під кроною дерева. Ось яку довідку надали мені з цього приводу в Держуправлінні: «З ініціативи громадськості, Держекоінспекцією здійснено перевірку, за наслідками якої з’ясовано, що на прилеглій до вікового дуба території розташовано будівельний майданчик по реконструкції магазину «Автозапчастини», на що дозвіл надано Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області в лютому 2009 року. Але, згідно з природоохоронним законодавством, а саме: статті 14 Закону України «Про екологічну експертизу», при здійсненні таких робіт власникам об’єкта необхідно було направити документацію до Держуправління, для отримання висновку, тому що тільки Держуправління уповноважене на проведення державних експертиз в області. Та оскільки (до 18 травня, коли будівельні роботи вже були в розпалі), таких документів до Держуправління подано не було, власників об’єкта притягнуто до адміністративної відповідальності, а роботи, рішенням Головного державного інспектора призупинено».

Здавалося б, усе, конфлікт вичерпано. Але не поспішаймо втішатися, що справедливість відновлено. Дочитаймо цю довідку до кінця. А там мовиться:
«Як відомо, власники підприємства роботи не призупинили(!), тому, за участю громадськості, складено позовну заяву до суду, в якій громадськість просить суд зупинити будівельні роботи в охоронній зоні ботанічної пам’ятки природи «Віковий дуб» та покарати винних у порушенні законодавства».

Кожен, хто побуває поблизу «Вікового дуба», може переконатися, що роботи над ним нахабно продовжуються, і це – незважаючи на проведену там акцію протесту, за участю козаків, екологічних активістів та представників ЗМІ; незважаючи на заборону Головного держінспектора, на поданий до суду позов, на виступи преси і телебачення. Й ось тут знову виникає низка запитань. Передусім, головне: то є в цьому місті, в цій області державна влада, чи її вже немає? Якщо вона є, то як пояснити, що в центрі міста, на заповідній території, якийсь там підприємець дозволяє собі розпочинати будівництво, не маючи всіх належних дозволів, ігноруючи цілу низку законів і громадську думку, вдаючись до руйнації історичної пам’яті народу? У дні, коли готувалася ця стаття, до редакції звернулися десятки обурених захисників природи і козаків. Вони прямо запитують: є хтось у цьому місті, в цій країні, хто зупинить свавілля і беззаконня підприємців, чи треба зібратися нам, козакам, і самим зупинити його?

Ми, журналісти, звичайно ж, проти насильства. Але ж так само ми і проти беззаконня і нахабного свавілля. Нещодавно я мав телефонну розмову із заступником голови Одеської облради Георгієм Арабаджи. Виявилося, що він у відпустці, яка вже закінчується, а поведінка підприємців з-під «Чорної ночі» його теж обурила, тому обіцяв рішуче втрутитися в ситуацію. Дай-то Боже!

Уже коли готувалася ця стаття, Крайовий військовий отаман Чорноморського козацького з’єднання генерал-осавул Володимир Пукліч попросив опублікувати, що його козацтво з’єднання рішуче засуджує беззаконня підприємців і закликає владу врятувати козацьку святиню. «Замість того, – заявив він, – щоб робити все можливе, аби врятувати дуб, трапляються люди, які демонструють неповагу до пам’яті народу, до наших законів. Як можна допускати таке в правовій державі?!». Такої ж думки й керівники інших козацьких організацій. Від їх імені та від імені журналістів газети, я звертаюся до Одеського міського голови, до чиновників, відповідальних за будівництво й охорону довкілля в місті: зупиніть це божевілля! Не примушуйте тисячі одеських козаків та шанувальників природи зупиняти правове беззаконня… беззаконням силовим.

Ну, а щодо свята екологів – Всесвітнього дня охорони довкілля, то повинен доповісти нашим читачам: що-що, а святкувати й урочисто відзначати ми вже навчилися! Так, напередодні цього дня в Одесі, з ініціативи Одеського інноваційно-інформаційного центру «Інвац», Держуправління та інших організацій, відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Екологія міст та рекреаційних зон». Крім того, в приміщенні Держекоуніверситету відбувся «круглий стіл» з проблемних екологічних питань краю, що й казати, заходи потрібні. Але, коли вчитуєшся в їх актуальний «порядок денний», чомусь з’являється сумнів: а може, не варто витрачати стільки зусиль на агітацію вже давно загітованого екологічного активу, а просто взяти і провести цю конференцію і цей «круглий стіл»… – правильно, під заповідним «Віковим дубом», і цим врятувати його?!

Щоправда, виникає запитання: а чи дозволять нам всевладні підприємці, які розгорнули там будівництво, зібратися під цим історичним дубом-патріархом?!

Богдан СУШИНСЬКИЙ

«Селянська правда», №85, 21 липня 2009

Leave a Reply