Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Як запобігти новим катастрофам

Мораторій на екологічні перевірки негативно впливає на стан довкілля

Мінприроди успішно виконує доручення Президента України щодо забезпечення енергонезалежності нашої держави. Про це сказав журналістам на брифінгу міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко і пояснив, що це доручення виконують принаймні двома шляхами. Перший — повернення державі незаконно отриманих бандою Януковича дозволів і ліцензій на видобуток нафти та газу. Зокрема йдеться про фірму «Голден Деррік», пов’язану з Едуардом Ставицьким: міністерство виграло судові справи з повернення державі 19 із 20 виданих цій компанії дозволів.

Другий шлях — залучення нових інвесторів через забезпечення прозорості під час проведення нових ресурсних аукціонів. Для цього мають запровадити нові правила (їх розробка вже на завершальній стадії). Аукціони проходитимуть під прицілом камер, а заявників змусять показати структуру власності (аж до кінцевого бенефіціара), довести свою технічну спроможність вести заявлені роботи, мати адекватні фінансові ресурси та фахові кадри. Потреба в таких змінах, на думку Ігоря Шевченка, об∂рунтована, оскільки перевірки, зокрема виконання планів проведення робіт, показали, що фірми-фантоми часто купували за безцінь дозволи для перепродажу й отримання надприбутків на рівному місці.

Є потреба скоригувати й законодавство, яке регулює розподіл продукції при використанні родовищ. Закон треба врегулювати так, щоб унеможливити обкрадання держави. Йдеться і про зменшення кількості винятків із загальних правил надання дозволів та ліцензій.

Поміж іншого міністр зазначив, що для успішної роботи з управління природними ресурсами у сфері надрокористування конче потрібно призначити голову Держгеонадр (посада тривалий час вакантна). І тут потрібна підтримка Прем’єр-міністра та Кабінету Міністрів загалом.

На запитання кореспондента «УК», як виконуватимуть іншу функцію міністерства — природоохоронну — міністр відповів, що є потреба уважно стежити за виконанням норм та правил надровидобувними компаніями й іншими природокористувачами. На жаль, зазначив Ігор ШЕВЧЕНКО, уже майже рік діє мораторій на будь-які перевірки, зокрема й екологічні: «Через безконтрольність уже сталося чимало прикрих інцидентів, тому я пропонував і пропонуватиму уряду й парламенту не продовжувати мораторій. І сподіваюся на підтримку в цьому питанні і громадськості, й ЗМІ».

Нагадаємо, що наша газета писала про негативні наслідки мораторію (у статті «Кому захищати довкілля?» від 14 січня 2015 року № 5). Зокрема для зменшення корупційних ризиків у статті запропоновано обмежитися на певний час лише позаплановими перевірками, а підставою для їх здійснення обрати звернення громадян та організацій. Результати перевірок мають стати загальним надбанням, тобто перевіряльники мають усі протоколи, акти, приписи, фотодокази тощо оприлюднювати на своїх інтернет-сайтах.

Leave a Reply