Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Вибори при свічках

Бійці загону "Беркут" "каруселять" за відкріпними талонами у Корчуватому

Бійці загону "Беркут" "каруселять" за відкріпними талонами у Корчуватому

Якщо хтось із екологістів хоче узяти участь у наступних (жовтень 2012) парламентських виборах у будь-якому статусі, то їм варто пам’ятати як нинішній президент та його команда діяли у 2004-му. І шукати протиотруту.

Це був Хічкок

або Свідчення очевидців грубих порушень під час другого туру виборів Президента України у 2004 році

Коли я почув про масові порушення виборчого законодавства у Донецькій області, то відразу подзвонив давньму товаришу Володі Березіні у Артемівськ (Донецька обл). І попав у десятку! Той як завжди був у центрі подій – координував роботу Групи міжнародних спостерігачів від ENEMO (Європейська мережа громадських організацій, що займаються моніторингом виборів). Володимир переслав мені текст стенограми засідання цієї групи. Ось найхарактерніші витримки з цього документу (переклад з російської).
“Бондирєв (Росія): … мені дали дані о 20.25! У мене [на виборчій дільниці] було 3 тис. виборців. Як можна так швидко підрахувати?
Петрова (Росія): Невелике місто Константинівка, 51-й округ. На час відкриття виборчої дільниці виборців було 2186 чоловік. До кінця виборів кількість виборців збільшилося на 200 чоловік… на наших очах член виборчої комісії заповнювала списки виборців за якимось чернетками. Після нашого зауваження вона це сховала.

Потім на 2,5 години вибори були зупинені, тому що скінчилися бюлетені. Прийшло майже 100 виборців, що реально живуть на цій території. 60 чоловік із них пішли, а 40 залишилися чекати. Привезли ще 30 бюлетенів. 10 осіб так і не проголосували. Що це за люди — 200 чоловік, що були внесені в списки додатково протягом цих 3-х тижнів [після 1-го туру]? Невідомо. Чому не вистачило бюлетенів? Невідомо.
…нас намагалися підкупити. Спочатку запросили мого колегу на бесіду і сказали: закрийте очі на ті порушення, що у нас є. Було запропоновано 600 доларів [кожному]…
Ревяка (Бєларусь): Спостерігала на 53-му територіальному окрузі. На 45-й дільниці після підрахунку голосів я одержала на руки протокол засідання комісії. Коли я приїхала в територіальну комісію, дані не збіглися рівно не 100 голосів.
Маммаді (Азербайджан): Працювали з Ольгою Лук’яненко з Росії в Горлівці. Це був Хічкок! Тому що це був якийсь жах. Ми там виявилися в ролі заручників. Коли ми знайшли там недоліки і правопорушення, нам сказали: “Ми вас до ранку не відпустимо”. Замкнули двері і змусили підписати документи.
Маммішев (Азербайджан): …урни на багатьох дільницх не були опечатані, до списків виборців нас не допускали.
Афандієва (Азербайджан): …нам надійшов сигнал про те, що член комісії від Ющенка — Довбиш Василь Петрович затриманий міліцією і повезений у невідомому напрямку. Ми кинулися в міліцію, з’ясували, що він знаходиться в суді. На той час, поки ми приїхали в суд, розгляд уже закінчився і винесли постанову про адміністративне порушення. Нібито він проводив агітацію на користь Ющенка. Хоча нам він пояснив, що в зв’язку з тим, що на цій дільниці лише 299 виборців, а заяв “на дім” вони одержали 73 (тобто фактично третину), то Довбиш попросився супроводжувати машину з урнами. Йому відмовили. Він сів на велосипед і поїхав за машиною.  І по трьох з восьми адрес він з’ясував, що заяв узагалі не подавали. Після чого його затримали три співробітники міліції.
Назаренко (Росія): Ми працювали в Константинівці на 51-му окрузі на 22-й дільниці. Люди прямо в нас на очах голосували за ксерокопією паспорта. На наші питання голова комісії відповів, що теркомісія дозволила…
…на 30-й дільниці, коли я виїхав у теркомісію, на другого спостерігача (Маммадова з Азербайджану), коли вона просто дістала фотоапарат, було фактично вчинено напад. Якийсь чоловік накинувся на неї з кулаками і почав перед обличчям розмахувати руками і залякувати. До мордобою справа не дійшла, але це довело її до нервового зриву і вивело із себе. Тобто стан стресу і сльози на очах. І тільки через годину, коли я приїхав і ми стали один одного підтримувати, вона якось заспокоїлася.
І в цей же час тут же були присутні всі члени комісії і троє міліціонерів! Фото цієї людини я зробив. Пізніше ми з’ясували, що це був спостерігач на цій дільниці від Партії регіонів.
Баратинскі (Польща): Я був з командою поляків на 46-му територіальному округу в Артемівську… Ось дуже красива картинка (показує кольоровий буклет) — це молитва за раба Божого Віктора Януковича, щоб виборці просто молилися на Януковича. На одній дільниці це роздавали всім.
(Цій інформації я вірю особливо, бо аналогічний випадок зафіксував у Києві. Тут “відзначилася” у день виборів Деміївська церква. Невідомий повідомив телефоном, що батюшка у своїй проповіді закликає прихожан голосувати за Януковича. Коли я прибув до церкви, служба вже закінчилася, але на прилавку, де торгували свічками та іконками, все ще висів плакат із портретом цього кандидата в Президенти та закликом голосувати саме за нього.= О.Л.)
Дорофеєв (Росія): Ми працювали в Маріуполі. Мені здається, що ми пробули в якомусь нереальному світі, де всі знають, що один одного обманюють і роблять вигляд, що вони цього не знають. От таке в мене склалося загальне враження.
Були факти голосування за інших: людина приходить, а її підпис уже стоїть… нас просто не допускали до роботи в комісії. Доводилося дзвонити нашим людям у Донецьк, потім у Київ. Після цього нас уже стали пускати скрізь. Загальне ставлення було як до ворогів народу в 37-у році.
Аласгарли (Азербайджан): Ми відвідали дільниці 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 26, 32, 33, 34, 36, 38 54, округ Макіївка. В усіх виборчих комісіях, крім 6-ї, не було членів комісій або спостерігачів — представників Ющенка. Голови комісій заявили, що вони прийшли, а потім залишили комісію. Коли ми наполегливо зажадали пред’явити нам представників Ющенка, голова заявив, що їх не існує.
Багін (координатор по Горлівці): Я хочу пояснити, як робилися 100%. Гарантію перемоги [Януковичу] повинна була дати явка до 100%. Як? — Заява на голосування вдома. Наприклад, на дільниці 61 із близько 2400 виборців — 490 заяв (під ксерокс). Вписано прізвище і якусь карлючку, начебто ця людина подала заяву. Це було і на інших дільницях. На дільниці №16 був випадок: прийшла жінка із сином — їй не дали бюлетень, тому що вона вже проголосувала вдома. “Карусель” була скрізь.
Лєпьошкіна (Росія): Я приїхала до міста, де живе моя знайома, прийшла в комісію і запитала: чи проголосувала така-то. Мені відповіли: звичайно, обидві. Тоді я здивувалася і запитала: як обидві? Вона [давно] живе одна.
Імранова (Азербайджан): Єнакієве. На дільниці, де ми були, з п’яти годин світло виключили і вони двері закрили і припинили голосування. Коли ми підійшли до дільниці о пів на восьму, то побачили юрбу 30–40 чоловік, що кричали, стукали і вимагали, щоб ми втрутилися.
Ні міліції, нікого не було. Світло дали о дев’ятій. Тобто там голосування було припинено о 5-й годині. Коли ми пішли в окружну комісію, то виявилося, що у всьому окрузі з п’яти до семи не було світла, але вже опів на дев’яту(!) всі прийшли з протоколами з дільниць. …по дві, три тисячі виборців на дільниці. Коли вони встигли?
Тепер другий момент: як велося засідання окружної комісії. Усупереч усім законам представникам Ющенка не давали слова, вони не могли задавати питання, вони не могли свою думку викласти…”

І дещо із власного досвіду

Грубі порушення були навіть у “цивілізованому” Києві. Я особисто був свідком кількох із них, коли чергував як журналіст у штабі Ющенка по Голосіївському району столиці. День віиборів почався з того, що у Корчуватому, на 5-й та 7-й дільницях за відкріпними стали масово голосувати бійці загону “Беркут”, судячи з номерів їхніх трьох автобусів — з Одеси. Одні — у формі, інші — у спортивних костюмах і кросівках на босу ногу. Ці другі, ще й стрижені, скидались не на міліціонерів, а на кіношних бандитів. Капітан, якого я попросив повідомити мету перебування у Києві, від коментарів відмовився, сказавши лише, що вони не на завданні. А на прохання пояснити, як він розуміє поняття “офіцерська честь”, відповів тим, що розвернувся і підтюпцем побіг до автобуса. Інші “беркутівці” казали, що вони приїхали в гості. — “Що, усі сто чоловік — до одної тещі?” — “Ні, нас міністр запросив”. Один з бійців, переконавшись, що я виключив диктофон, проказав стиха: “Забагато тут у вас Ющенка, треба ж розбавити”. Люди кричали бійцям, які ховали обличчя у коміри бушлатів: “Подивіться нам у очі! Кого захищаєте? Бандитів?” Коли увечері 5-й канал показав голосування “Беркута”, але автобус був уже з рівненськими номерами й у іншому районі Києва, я упізнав знайомі обличчя.

В обід дільницях, що на мікрорайоні Теремки-1, громадяни затримали трьох мешканців Корсунь-Шевченківського, які примудрилися проголосувати за відкріпними талонами на кількох дільницях. Один із затриманих розповів, що їх загітували поїхати до Києва невідомі в день виборів прямо у центрі містечка, пообіцявши потім гарно заплатити. Треба віддати належне міліції, оперативна група якої швидко прибула за викликом громадян, а також її співробітникам, що чергували на дільниці й сприяли наведенню порядку. Хоча у першому турі, як повідомили мені у районному штабі Віктора Ющенка, на подібні виклики міліція реагувала мляво.

Були й інші “пригоди”, але побувати скрізь просто не вистачило сил та часу. Ніч, яку я провів на 23-й дільниці, спостерігаючи за підрахунком голосів, минула майже спокійно. Лише десь об 11-й годині приїжджав ЗМОП — хтось подзвонив до міліції і повідомив, що на дільниці б’ють вікна. Двері були зачинені, тож увійти усередину ЗМОПівці не змогли. Та ще й місцеві жителі кружляли довкола у чеканні результатів. Поспілкувавшись через вікно з черговим по дільниці міліцейським капітаном, ЗМОП поїхав геть. За Ющенка на цій дільниці віддали голоси 1709 громадян, за Януковича — 405.
Щоб переголосування 26 грудня пройшло чесно, на кожній дільниці – особливо у східних областях – повинні бути чесні люди. Багато чесних людей. Повторення описаного “бєспредєлу” не можна допустити.

 

Олег Листопад

1 comment to Вибори при свічках

Leave a Reply