Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Площу заповідників на Львівщині збільщать удвічі?

Новина зі знаком запитання

З нагоди Дня працівників заповідної справи у Львівському державному управлінні охорони навколишнього природного середовища (ЛДУОНПС) відбувся круглий стіл, на якому обговорювали питання можливостей розширення території природно-заповідного фонду Львівщини. Захід зібрав чиновників, науковців та громадськість.

Начальник управління Мирослав Хом’як зауважив, що впродовж наступного року у Львівській області передбачено розширити території паркових заповідників удвічі: «Вважаю, нині важливо заслухати думки представників усіх заповідних територій нашого краю, щоб спільно сформувати план приєднання конкретних земель до вже діючих нацпарків і заповідників. Адже попереду чимало процедур: погодження земельних ділянок з місцевими громадами, лісовими господарствами, виготовлення проектної документації. Розвиток заповідно-паркової справи на Львівщині має і суттєву економічну складову. Адже це сприяє становленню зеленого туризму, залученню інвестицій, а також виходу на європейський ринок завдяки можливості вирощувати екологічно чисті продукти».

Сьогодні в межах реалізації Регіональної програми розвитку заповідної справи у Львівській області з ініціативи управління та за участю науковців на території двох районів – Миколаївського та Пустомитівського – створюють регіональний парк «Стільське Горбогір’я». Тому на круглому столі  відбулася презентація цього проекту. За розрахунками фахівців парк розташовуватиметься на 10–12 тис. га – адже саме там, за свідченнями істориків, розташовувалась столиця древньої держави Білих Хорватів.

Не менш важливими є й Сколівські Бескиди. Директор Національного природного парку «Сколівські Бескиди» Василь Бандерич зазначив, що збереження цих територій має велике значення для України в цілому. Він також повідомив, що цього року завдяки підтримці держуправління з обласного фонду виділили 50 тис. грн для утримання у зимовий період тварин, які тут мешкають, зокрема, зубрів і гірських (карпатських) коней.

А директор регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди» Славомир Зумер звернув увагу учасників на те, що потрібно відповідально ставитись  до землі, що у власності територіальних громад і розглядається як потенційна ділянка для розширення заповідно-паркової території: «Ми повинні розуміти, що в такий спосіб можемо зберегти нашу землю у власності держави і убезпечити її від приватного розбазарювання».

Ігор Галущак,

Львів

 

Дай, Боже, нашому теляті вовка з’їсти

Від редакції: Хотілося б, щоб прогнози, викладені у статті відомого львівського журналіста і патріота Ігоря Галущака, справдилися. Але чи реальні ці заповідні мегаплани? Боїмося, що – ні. Тому – вже від себе – поставили у заголовку аж три знаки запитання.

По-перше, тому що невідомо, чи залишаться взагалі такі структури, як обласні державні управління охорони навколишнього природного середовища. Провладна більшість Верховної Ради вже ухвалила у першому читанні закон, за яким обласні управління Мінприроди буде ліквідовано.

По-друге, і влада, і «опозиція» не розуміються на заповідній справі і з усіх сил її «топлять». Узяти хоча б позицію ВО «Свобода», яка давно й успішно торпедує створення Національного природного парку «Північне Поділля» («Пам’ятка Пеняцька»). Проектований парк має охопити частково територію Бродівського, Золочівського та Буського районів області. Крім збереження природи, парк важливий і як спосіб уникнути земельних махінацій. Землі національного парку викуповувати і перепродавати буде дуже важко, і це, власне, один із способів уберегти ці три райони від маніпуляцій із землею. Саме проти цього виступає член фракції ВО «Свобода» Ірина Сех. «Свобода” буде виступати проти і ми зробимо все можливе, щоб не допустити голосування за створення парку”, – заявила І.Сех ще два роки тому.

Вочевидь, що і пані Сех, й інші лідери «Свободи» плутають поняття «заповідник» і «національний природний парк». “Заповідник – це територія, на якій заборонено будь-яку діяльність, – каже завідувач кафедри екології Національного лісотехнічного університету України, автор проекту Національного природного парку «Північне Поділля» професор Леонід Копій. – А Національний природний парк – це територія, яка складається з кількох зон: заповідної – 5–10%, рекреаційної та господарської. І на цих господарських територіях суттєвих обмежень господарської діяльності населення і підприємств в принципі немає, єдина вимога дотримуватися екологічного законодавства”, – пояснив науковець.

Територія, яку передбачається включити до складу проектованого національного природного парку (НПП) “Пам’ятка Пеняцька” (робоча назва – “Північне Поділля”), належить до найцінніших у природничому та культурно-історичному аспектах територій України. Це – взагалі перший в Україні природний резерват, створений відомим природолюбом графом Дзедушицьким.

Сумнівними здаються заповідні плани і тому, що на противагу їм є інші плани, наприклад, хижацька (без громадських обговорень, екологічних експертиз, урахування потреб туризму та охорони природи тощо) забудова наймальовничіших річок Карпат гідростанціями, зокрема т.зв. «дериваційними» – коли річка заганяється у трубу і просто у ній зникає. У Львівській області будівництво ГЕС планують, насамперед, також у найкрасивіших гірських куточках. На сьогодні вже є 7 пропозицій щодо встановлення міні-ГЕС (їх тепер розробляють). Все це гірські річки — Стрий, Опір і притока р. Опору. Зокрема, це Верхнє та Нижнє Синьовидне, Нижня Стинава, с. Крушельниця Сколівського району. Це – тільки за офіційною інформацією!

А ще є таке явище, як всеукраїнський дерибан. Який і за попередньої влади процвітав, а за нинішньої досяг просто небачених масштабів. Ось приклад з тим самим парком «Сколівські Бескиди». Рік тому перевіркою, проведеною військовою прокуратурою Західного регіону України, було встановлено, що через протиправні дії службових осіб Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України та Міністерства оборони, без згоди Верховної Ради України та рішення Кабінету Міністрів України, вилучено з володіння держави особливо цінні землі Національного природного парку «Сколівські Бескиди», площею 10,2 га, вартістю 17,6 млн грн, розташовані на території Сколівського військового лісогосподарського підприємства Міністерства оборони України, та передано в комунальну та приватну власність.

І такі приклади і по Львівщині, і по Україні можна наводити і наводити. Єдиний шанс реально збільшити заповідні площі – це змінити для початку владу. На чесних, розумних і порядних.

«Селянська правда», №88, 31 липня 2012

Leave a Reply