Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Дорожчі цигарки — здоровші українці

Підняття акцизів на тютюн — один з найкращих заходів вберегти здоров’я нації та наповнити державний бюджет

Петрик правду каже

Попри пронизливий холод і прискіпливу увагу натовпу, під стінами Кабінету Міністрів шестирічний хлопчик Петрик упевнено провів відкритий урок для Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та інших посадовців. На великій шкільній дошці першокласник твердою рукою намалював графік, який демонструє позитивний вплив підвищення акцизів на зменшення кількості смертей від куріння. А оскільки обтяжені іншими державними справами «учні» не прийшли, то Петрик разомз однодумцями — активістами антитютюнового руху передав Прем’єрові та його заступникам домашнє завдання: вивчити показаний графік і підрахувати зменшення поширеності куріння і можливі надходження до бюджету в 2015 році від підняття акцизів на тютюн.

Активісти наполягають, що зрозумілі шестирічному хлопчикові формули мають бути зрозумілими й урядовцям, а під час домовленостей з корпораціями потрібно враховувати позицію громадськості. Cценарій «більші акцизи — більше коштів у бюджет — менший рівень куріння» не раз спрацьовував і в Україні, і, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в усіх інших країнах, де його застосували.

Назва акції відповідна: «Лікнеп для Мінфіну: тютюнові акцизи рятують життя!» У такийспосіб свідомі українці висловили протест проти домовленостей Міністерства фінансів та Державної фіскальноїслужби України з тютюновими компаніями, за якими планують мораторій на підняття акцизів на сигарети в 2015 році — так в усякому разі повідомляють деякі ЗМІ.

NIK_5586_n

Навіть першокласник знає: чим дорожчі цигарки, тим здоровіша нація. Фото Володимира ЗAЇКИ

ЄС каже «йєс»!

Цінові заходи найефективніші та найдієвіші серед стратегій Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Існує проста й вивірена формула: після зростання ціни на сигарети на 10% рівень поширеності куріння зменшується на 4%. Наша Угода про асоціацію з ЄС теж передбачає поступове підвищення акцизів на тютюн.

«Стаття 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Нинішній рівень акцизу на тютюн в Україні (304,11 гривні, або 16,8 євро на1000 сигарет із фільтром) у п’ять разів менший від мінімального рівня ЄС (90 євро, або 1467 гривень). Така ситуація вимагає постійного підвищення акцизів на тютюн протягом наступних років. Ми пропонуємо як перший крок у русі до ЄС з 1 січня 2015 року підвищити акциз в Україні на 30%», — зазначив під час уроку-акції експерт Альянсу виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну Андрій Скіпальський.

Запровадження мораторію на зростання тютюнових акцизів суперечить інтересам держави, нормам, визначеним в Угоді про асоціацію з ЄС та інтересам громадського здоров’я. «Системне підвищення акцизів на тютюнові вироби збільшує доходи до державного бюджету. Нагадуємо, що з початку 2014 року ставка акцизів майже не змінилася, і, як наслідок,за перше півріччя бюджет отримав від тютюнових акцизів на 1,7мільярда гривень менше, ніж за аналогічний період 2013-го.

Коли з ініціативи уряду з 1 липня2014 року ставку акцизу на тютюн було підвищено на 25%, а з 1 вересня — ще на 5%, то в результаті у ІІІ кварталі 2014 року доходи від тютюнових акцизів були на 0,95 мільярда гривень більші, ніж у такий період 2013 року», — зазначив завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський.

Нам потрібні ці мільярди

Успішність політики збільшення акцизів видно і в тривалішій перспективі. Так, протягом 2008—2013 років доходи від акцизів на тютюнові вироби зросли з 3,5 мільярда до 17,9 мільярда гривень на тлі падіння річної реалізації з 124 мільярдівдо 75 мільярдів сигарет та зменшення кількості курців в Україні з10 мільйонів до 8 мільйонів осіб. У відсотках в 2008—2010роках акциз зріс у 5 разів і поширеність куріння зменшилася на 13%. А протягом 2010—2012 років, коли акциз зріс у 1,5 раза, поширеність куріння відповідно скоротилася лише на 4%.

«Сигарети мають бути недоступні дітям і молоді, а ціна на цю отруту — в рази вищою, ніж, наприклад, ціна шоколадки. Цінові заходи довели ефективність в Україні й здійснюють профілактичну роботу серед курців. Як бачимо, за останні три роки, згідно з даними Держстату, щороку кількість курців в Україні зменшувалася на 250 тисяч. На жаль, частина з них передчасно пішла з життя. Але завдяки високим цінам на цигарки, які стали менш доступними молоді, не відбулося заміщення цих жертв тютюну на молодий призов», — сказала представник громадської організації «Життя» СвітланаСидорова.

Учасники уроку-акції під Кабміном передали звернення до Прем’єр-міністра та міністра фінансів із проханням запобігти запровадженню мораторію на підвищення акцизів на тютюн та сприяти зростанню акцизів у 2015 році. У часи нинішньої фінансової скрути відмовлятися від можливості збільшити надходження до бюджету за рахунок обкладання податком отрути межує зі зрадою.

Олег Листопад

“Урядовий кур’єр” 14 грудня 2014

Leave a Reply