Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Чи врятує Молочний лиман столичний десант?

На оздоровлення лиману та однойменної річки потрібно понад 150 мільйонів гривень

На виїзному засіданні Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, що відбулося на базі Мелітопольського державного педуніверситету, чиновники і вчені обговорили шляхи порятунку унікального гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Молочний лиман». Наша газета в торішній публікації «Поверніть пеленгасу Молочний лиман» вже розповідала своїм читачам про біди тутешньої природи — зниження рівня води, підвищення солоності (вона в 2,5 раза вища, ніж в океані) тощо. У лимані зникає риба, у т.ч. знаменитий пеленгас, а водойма має вигляд, як кілька пересохлих озер і пустир. Не функціонує канал, який ще 5 років тому з’єднував лиман з морем.

Протока між морем і лиманом на сьогодні занесена піском. Фото з сайту pro.berdyansk.bizt

Протока між морем і лиманом на сьогодні занесена піском. Фото з сайту pro.berdyansk.bizt

Стан Молочного залежить також від повноводості річки Молочної, яка в нього впадає. Починаючи з 1968 року на ній проводилися роботи з очищення та спрямлення русла. Це призвело до різкого зменшення кількості джерел, що живили річку водою. Молочна замулилась, обміліла, заросла масивами очерету, перетворилася на місце стоку технічних відходів.
Учасники засідання ознайомилися зі станом річки Молочна в її середній течії біля заповідника Кам’яна могила на території селища Мирне Мелітопольського району та Молочного лиману на території селища Кирилівка Якимівського району. Згодом ознайомилися з програмою порятунку річки і лиману, розроблену Науково-дослідним інститутом біорізноманіття МДПУ. Йдеться про проведення робіт з будівництва нової промоїни (каналу) між лиманом і Азовським морем та про очищення русла річки.

За словами доктора біологічних наук Йосипа Черничка, програма також розв’язує проблему захисту населених пунктів від підтоплення. Загалом від води потерпає 22 населених пункти, розташованих на 15 тис. га. Також учений додав, що розорювання землі на берегах Молочної призвело до замулення води. Бо саме через необачне землекористування річка втратила свої природні дренажні системи. І нагадав, що лиман включений до списку міжнародного Рамсарського переліку водно-болотних угідь. За його умовами наша країна несе юридичну відповідальність за стан та охорону цього гідрологічного комплексу.

Повний комплекс усіх робіт щодо відновлення русла ріки на 8–9 років коштуватиме бюджету 158 млн гривень. У наступному році для старту потрібно 13 млн гривень. Чистка одного кілометра річки коштуватиме приблизно 1 млн гривень. Площа басейну Молочної — 3450 кв.м, довжина головного русла — 197 км.
Побачивши, як поступово вмирають 27 баз відпочинку та дитячих оздоровчих таборів, розташованих на узбережжі лиману, а також на власні очі переконавшись, як страждає рибне господарство Приазов’я і постійно підтоплюються будинки місцевих жителів, народні депутати пообіцяли допомогти у виділенні коштів на техніко-економічне об∂рунтування проекту (це близько 1 млн грн) та підтримати виділення бюджетних коштів на розчищення Молочної, поглиблення її русла і будівництво 3 підпірних гідротехнічних споруд, що дасть змогу поліпшити якість води та оптимізувати водокористування. За попередніми підрахунками, загальна вартість проекту становитиме 158 млн грн.

— Проблеми Молочної накопичувалися десятиліттями. В останні роки обласна влада виділяла кошти на ліквідацію екстрених надзвичайних ситуацій. Прийшов час для комплексного екологічного оздоровлення річки і лиману. Повернімо перлину Призов’я всій Україні! — закликав голова Запорізької обласної ради Віктор Межейко.

Наталя ЗВОРИГІНА http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/chi-vryatuye-molochnij-liman-stolichnij-desant/

Leave a Reply