Те, що собака чудовий охоронець, помічник і просто вірний друг, нікому доводити не треба. Але одна річ, якщо песик має дбайливого господаря, доглянутий, ситий, не обділений увагою і радісно махає хвостиком. Зовсім інша, коли безпритульні, голодні, ображені тварини збираються в зграю і стають небезпечними для людей. Не раз доводилося ставати свідком ситуацій, коли з дворів багатоповерхівок вибігали чималі, не дружелюбно налаштовані песики, що нападали на перехожих. Дорослі відганяли собак та заспокоювали переляканих, заплаканих дітей. Я часто їжджу містом на велосипеді, і частенько доводилось змінювати запланований маршрут, аби уникнути небажаної зустрічі з тваринами, які реагують на велосипедистів. Собаки, як відомо, роверів не люблять, їх дратує мелькання спиць. Така їхня «психологія». Безпритульних тварин більшає і відповідно зростає ризик стати їхньою жертвою.
Торік мою знайому, яка любить підгодовувати бродячих собак та котів, дорогою на роботу вкусила собака. Чи кинутим хлібцем не наїлась, чи образу яку пригадала… На свій ризик жінка не звернулася до лікаря, і все минулося. Але могло бути інакше. Хто відповів би за наслідки?
Нещодавно довелося зіткнутися з дикою ситуацією. Поспішаючи вранці на роботу, веду до школи свою першокласницю, яка щось щебече про собачок. Зайнята своїми думками, не одразу розумію, про що мова. Але коли нас випередила невеличка дворняжка, з рота якої звисала… собача голова з висолопленим язиком, я розгубилася. Чому і куди несе собака останки забитої тварини? Це було жахливе видовище! Я не могла щось до пуття пояснити дитині, а собаці, як на лихо, було з нами по дорозі. Кілька дітей, що також крокували з мамами, сіпали їх за руку і показували на собаку. Дорослі знизували плечима та відверталися.
Дійшовши до міського кінотеатру, ми побачили великого мертвого собаку, що лежав посеред дороги. Знову дитина коментує побачене, а мене накриває нова хвиля емоцій: чому діти мають боятися ходити вулицями, чому повинні переступати через трупи мертвих тварин? Що відкладеться у їхній свідомості, які висновки вони зроблять, бачачи мертвих (отруєних або вбитих на дорогах) собак, яких часто-густо зустрічаємо в нашому місті? І невже громаді байдуже, що міська влада, яка зобов’язана забезпечити порядок, безпеку на вулицях і дбати про безпритульних тварин, настільки некомпетентна і бездіяльна, що ніякого поліпшення ситуації з цього питання нам не варто очікувати?
Того ж дня, на уроці, діти отримали завдання скласти розповідь про уявну подорож у часі. Куди вони тільки не мандрували: і в минуле до козаків, до Єгипту та інших країн, і в майбутнє на невідомі планети. Я була приємно вражена уявними мандрами одного учня, які передали чистоту його душі та бажання бачити світ інакшим: «Всюди було чисто й гарно. Автомобілі їхали безшумно, не викидаючи ніяких газів. Ніхто не вбивав тварин, адже за такий злочин людину садили до в’язниці. Всі тварини мали свій паспорт. Мешканці Землі купували в магазинах щось схоже на м’ясо, яке було в пакетах. Панували порядок і радість…»
Ірина БУРЛАЧЕНКО,
вчителька,
м. Татарбунари Одеської області
На фото: біля паркану центральної районної лікарні та поліклініки діти бачать як конають отруєні тварини.
КОМЕНТАР:
Цим питанням міська влада Татарбунар не переймається. Для них «закон» і «мораль» – невідомі слова. Робота щодо зменшення кількості безпритульних тварин у місті не ведеться. Їх просто отруюють, що суворо заборонено законом з двох причин: по-перше, це не гуманно, по-друге, неефективно. Працювати потрібно з населенням – більшість сьогоднішніх безпритульних ще вчора мали господарів. Собаки – нам не вороги, ворогами їх робимо ми.
Питання регулювання кількості тварин для нашого містечка можна вирішити (важче з цим у великих містах), воно регламентується «Правилами утримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах Української РСР». Для того, щоб вирішити будь-яку проблему, потрібно визначити причини її виникнення, а не боротися з наслідками. Хто такі безпритульні тварини, звідки вони беруться, як потрапляють на вулицю? Перше: їх викидають з приватних подвір’їв, друге: безпритульні розмножуються. Джерелом харчування для безпритульних є наші смітники, крім цього, мешканці багатоповерхівок підгодовують тварин, і завжди їжа є на ринку.
Отже, потрібно застосувати відповідні заходи: господарі тварин мають за них відповідати, ні в якому разі приплід не викидати на вулицю. Крім цього, не засмічувати територію міста, регулярно вивозити сміття. Є цікаве спостереження: на 20% зменшилася кількість безпритульних, після того, як баки для сміття закрили кришками. Біля багатоповерхівок завжди будуть тварини – їх потрібно стерилізувати. Вони охоронятимуть територію і не лише від небажаних гостей, а й від інших бродячих тварин, які можуть бути носіями різноманітних хвороб.
Ще раз наголошую: маємо вести нещадну боротьбу зі сміттям (харчовими відходами) – це першоджерело. У зв’язку з цим, пригадую повчальну історію: у одному місті, знищивши безпритульних собак, не знищили смітників. Майже одразу місто заполонили… щури. Отже, вибір за нами.
Ірина ВИХРИСТЮК,
голова громадської організації «Відродження»,
Одеська область.
«Селянська правда», №83, 16 липня 2010
Leave a Reply