Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Тікає ґрунт з-під ніг

А краще б уже земля горіла під екскаватором мародерів

Страшне і водночас смішне повідомлення нещодавно оприлюднила прес-служба Державного агентства земельних ресурсів: лише за дев’ять місяців минулого року земельні інспектори зафіксували 488 випадків зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу; тільки офіційної шкоди від цього «бізнесу» нараховано на понад 9,8 млн гривень; водночас загалом за цей період виявлено 31,8 тис. порушень земельного законодавства на загальній площі близько 1,6 млн гектарів, за що до адміністративної відповідальності притягнуто більш ніж 13,4 тис. осіб, на яких накладено штрафів на суму понад 3, 57 млн грн, з яких було стягнено 2,18 млн грн, або 61 відсоток від загальної суми.

Страшно ось чому. Офіційна шкода від зняття верхнього шару ґрунту з одного квадратного метра поля – 32 копійки, з гектара землі – 32 тисячі гривень. А тут у такий спосіб налічили майже десять мільйонів отакої «шкоди»! Тобто за дев’ять місяців чорнозем вивезли й продали з щонайменше трьохсот гектарів. Не по 32 «офіційні» копійки, а за тисячі й мільйони доларів!

Смішно й від іншої арифметики: зафіксовано 32 тисячі порушень земельного законодавства, а протоколів навіть про адміністративні правопорушення складено чомусь удвічі менше – 16,2 тис. Не думайте, що на решту порушень відреагували суворіше, з допомогою Кримінального кодексу. Ні, іншим порушникам просто виписали приписи з вимогою «припинення порушень та усунення негативних наслідків». Але й за ті 16,2 тис. «протокольних» порушень до адміністративної відповідальності притягнуто тільки 13,4 тис. осіб, на яких накладено 3,57 млн грн штрафів, а стягнено лише 2,18 млн. Третина порушників, певно, в якісь інші кабінети занесли свої «штрафи».

А «проілюстрували» в Держземагентстві своє повідомлення випадком з Київщини. Тут, виявляється, знімало і вивозило чорнозем ціле підприємство з промовистою назвою ТОВ «Регіон-ґрунт». Воно робило це на підставі… договору з одним із власників земельного паю. І таким чином зачистило від ґрунтового шару більш як 1,2 га землі. Ось до чого призводить розпаювання і приватизація сільгоспземель! Що ж буде, якщо наступного року ці паї взагалі дозволять вільно продавати?!

«Земельні інспектори склали відповідний акт та вжили потрібних заходів щодо притягнення до відповідальності порушників земельного законодавства», – сказано в повідомленні прес-служби Держземагентства. Однак і в цьому випадку, який земельні чиновники вирішили обрати для показового прикладу боротьби з грабіжниками наших чорноземів, є одна сумнівна деталь – 1,2 га «обдертої» землі. За «офіційними» підрахунками – майже 40 тисяч гривень шкоди, а це ще порушення, якби ж інспектори зафіксували зняття ґрунту принаймні на 1,6 га, то був би вже злочин. Бо кримінальна відповідальність у таких випадках настає тільки тоді, коли розмір шкоди перевищує 50 тисяч гривень. Може, то горе-підприємці обмежують свої апетити «згідно із законодавством», а, може, й землеміри недолічують соток всупереч закону?!

«Враховуючи актуальність порушеного питання, вивчається питання підготовки пропозицій про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності громадян та посадових осіб за порушення зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу та незаконного заволодіння ґрунтовим покривом земель», – грізно підводить риску Держземагентство. Однак уже одне словосполучення «вивчається питання підготовки пропозицій» говорить про те, що карати фактично за наслідування гітлерівського способу грабування України при цій владі ніхто не буде. А якщо буде, то знову штрафами, адже йдеться тільки про зміни до кодексу про адмінпорушення.

Останнім часом наші чиновники часто кажуть, що тіньовий ринок землі утворився в Україні через те, що немає законного такого ринку. Тіньовий ринок землі мусить «регулюватися» не земельним чи адміністративним законодавством, а Кримінальним кодексом, треба, щоб останній працював і тоді проблем не буде! На жаль, чинна влада не хоче слухати, бо ж, якщо копнути, чорноземи крадуть не Микола з Петром… Микола з Петром тільки насипають землю екскаваторами в КамАЗи, а керують ними і рахують виручку Микола Миколайович і Петро Петрович – власники фірм на зразок «Регіон-ґрунту». Хто помітить тут кримінал, якщо земельні злочинці й земельні охоронці ходять під одним «дахом»?!

Газета «Селянська правда від Івана Бокого» однією з перших порушила на люд цю проблему («Гірка доля чорнозему» http://pryroda.in.ua/lystopad/girka-dolya-chornozemu/ «Чорнозем крадуть, а міліція вдає дурня» http://pryroda.in.ua/lis/chornozem-kradut-a-militsiya-korchyt-durnya/, «Українські чорноземи волають про допомогу!» http://pryroda.in.ua/lystopad/ukrayihski-chornozemy-volayut-pro-dopomohu/ та інші статті). Нині ця тема поширилася і на телевізійні екрани: он наші колеги-телевізійники, після кількох сюжетів, що залишилися без реакції правоохоронців, замовили в Інтернеті дві вантажівки з чорноземом і вказали для доставки адреси двох обласних прокуратур. Машини привезли «свіжий товар», а вартові закону й цього нібито не помітили. Більше того, позаторік у Києві перекинулася вантажівка з чорноземом. Сталося це ніби навмисно якраз навпроти Київської ОДА на площі Лесі Українки. Рукою кинути до Генпрокуратури! Даішники оформили ДТП, комунальники прибрали тонни чорнозему. Більше ніхто цим не зацікавився. Бо їхала родюча земля, певно, в так зване Царське село, що неподалік. Хто там живе – самі знаєте.

Ті, хто пропонує у законі про ринок землі закріпити право купувати наші поля й іноземцям, і юридичним особам, стверджує: ніде ж земля не дінеться, її не вивезуть за кордон. Як бачимо, можуть вивезти і землю. Німці ж так робили. Тепер свої ж навчилися у німців. Різниця тільки в тім, що перші були окупантами, загарбниками чужого, а наші земельні мародери грабують і нівечать матір рідну… То чий злочин страшніший, кримінальніший?

Почнеться продаж паїв – торгуватимуть чорноземами не тільки фірми, а цілі холдинги. Україна ж має третину всіх чорноземів світу. І на них облизуються з усіх боків.

Олег ПЕТРЕНКО

«Селянська правда», №10, 24січня 2012

Leave a Reply