Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Влада секретить містобудівні плани

Хочете знати про сучасний стан і майбутнє вашого міста чи селища – про зони хімічного, радіаційного, шумового забруднення, про межі зелених і паркових зон, про райони реконструкції й транспортну мережу тощо? А дзуськи вам!!!

В останні дні минулого року на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва й ЖКГ з’явилися проекти нових державних будівельних норм (ДБН), зокрема ДБН Б.1.1-ХХ-201Х «Склад і зміст генерального плану населеного пункту».

«Аналіз цих документів засвідчив: проект нових ДБН передбачає невиправдане обмеження доступу до більшості матеріалів текстової та графічної частин генеральних планів населених пунктів грифом «для службового користування», – каже голова неурядової організації Східноукраїнський центр громадянських ініціатив Володимир Щербаченко.

А це вам знати «нє паложено»?

Такі обмеження суперечать ч.2 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно з якою публічна інформація є відкритою (крім певних випадків, обумовлених знову ж таки законом). Це так само суперечить ч.11 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка зобов’язує органи місцевого самоврядування забезпечити загальну доступність генерального плану населеного пункту шляхом його розміщення на своєму офіційному веб-сайті, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, й у загальнодоступному місці у своєму приміщенні. Ця вимога стосується всього документа, крім частини, що становить державну таємницю та належить до інформації з обмеженим доступом згідно з законодавством.

Натомість нові ДБН фактично роблять доступними для громадян лише брошуру з основними положеннями генерального плану й окремі графічні матеріали, які будуть доступними ЛИШЕ під час громадських обговорень.

«Селянська правда від Івана Бокого» вже попереджала своїх читачів про обмеження прав громадян, які запровадив розроблений представниками українських олігархів-забудовників – Лисовим, Парцхаладзе та іншими під керівництвом штатного «Мальчиша-Плохиша» нинішньої влади Сергія Тігіпка («Будуватимуть і нас не спитають», “Селянська правда”№19, 17 лютого 2011).

Частину найодіозніших положень закону президент Янукович ветував, але з багатьма іншими і Янукович, і Верховна Рада погодилися. Як наслідок новий закон наче сталевим котком розтрощив чинне на сьогодні екологічне законодавство, прибрав на шляху недобросовісних забудовників перепону у вигляді екологічної експертизи. Натомість передбачає здійснення державної експертизи у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. Тобто – Мінрегіонбудом. Отже, виникне ситуація, коли це міністерство самостійно встановлюватиме для себе правила, змушуватиме всіх дотримуватись цих правил і само себе контролюватиме, адже навіть процедуру громадського обговорення перетворено на фарс. А громадські слухання як форма обговорення проектів містобудівної документації та місцевих правил забудови вилучаються із Закону України «Про планування і забудову територій». І без цього конфліктів навколо знищених забудовниками скверів, алей, парків, дитячих та спортивних майданчиків – сотні, а що чекати в майбутньому?

Засекречення ДБН, окрім іншого, породить нові спроби вивести загарбницькі плани олігархів щодо земель населених пунктів з-під контролю громадськості, з-під контролю людей, які живуть в наших містах, містечках, селищах…

Підлість «під ялинку»

«Процедура розроблення Державних будівельних норм (ДБН) детально регламентується Постановою КМУ №543, – нагадує заступник голови Координаційної Ради харківської громадської організації “Зелений Фронт”                                        Олег Перегон. – До того ж, проект ДБН регулює питання, що стосуються реалізації та захисту прав і свобод громадян, адже визначає у скількох примірниках має виготовлятися генеральний план міста, які графічні матеріали слід виготовляти для громадських обговорень, яка частина проекту генерального плану оприлюднюється на веб-сайті тощо. А це означає, що на розробку ДБН поширюється дія Постанови КМУ від 3 листопада 2010 р. №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».

Чому ж член уряду в особі одного з лідерів владної Партії регіонів Анатолія Близнюка так погано виконує урядову ж постанову про співпрацю з громадськістю??? Проект було опубліковано, але так «закопано» в і без того складному сайті міністерства, що знайти його можна, якщо точно знати, де ця «схованка». Не кажу вже про те, що сайт весь час «зависає».

«Відповідно до положень згаданих вище законів та постанов Мінрегіонбуд, – веде далі О. Перегон, – мав би на офіційному веб-сайті оприлюднити не тільки проект ДБН, а й пояснювальну записку до нього та інформацію про розроблення ДБН із зазначенням організації-розробника та адреси, за якою приймаються пропозиції». І де ці додатки?

Крім того, з огляду на те, що цей проект має важливе суспільне значення, щодо нього в обов’язковому порядку мали бути розпочаті консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення. Але на сайті немає інформаційного повідомлення про громадське обговорення, пояснювальної записки та адреси, за якою приймаються пропозиції.

Влада насобачилася неприємні, навіть я б сказав, підлі речі, «впарювати» народу «під ялинку» – у той час, коли люди розслабляються в очікуванні свят і не надто активно реагують на «сюрпризи». Розмістили проект ДБН «Склад і зміст генерального плану населеного пункту» у День Святого Миколая – 19 грудня 2011 р. А поряд – одночасно ще чотири проекти ДБН. Давайте будемо чесними, пане міністре, і визнаємо, що передноворічні та різдвяні святкування практично унеможливлювали ознайомлення громадськості з цими текстами і не дають можливості підготувати зауваження у визначений законом місячний термін, тобто до 19 січня 2012 р. Я вже не кажу про те, що сільське населення, яке теж мешкає у «населених пунктах», не має такої можливості, як городяни, вільно користуватися Інтернетом – просто через те, що немає нормального зв’язку. А у «районках» я щось цих ДБНів не бачив. І про збори громад для обговорення цих норм теж не чув. Це так Мінрегіонбуд збирається врахувати думку українських громадян?

У зв’язку із непрозорістю процедури ухвалення Державних будівельних норм громадськість вимагає від Мінрегіонбуду провести громадські обговорення проекту ДБН Б.1.1-ХХ-201Х «Склад і зміст генерального плану населеного пункту». А також – привести проекти ДБН у відповідність до норм українського законодавства про доступ до публічної інформації.

А нам усім ця історія ще раз нагадала, що з екранів телевізорів нинішні владці говорять одне, а на ділі чинять зовсім інакше. Тож час пошукати для керівних посад у державі чесних. І починати треба з найближчих виборів – виборів до Верховної Ради, які відбудуться вже у жовтні цього року.

Олег ЛИСТОПАД

«Селянська правда», №47, 20 квітня 2012

1 comment to Влада секретить містобудівні плани

Leave a Reply