Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Посадити — як народити

Аби день всеукраїнського прибирання вчергове не перетворився на банальну піар-акцію, про довкілля загалом, як і про висаджені деревця, треба дбати постійно

Десяток сухих нудних тичок — ось і все, що залишилось біля нашого теремківського озера після чергового дня довкілля. Кілька років тому ці берізки садили з помпою, за участі народного депутата, керівників районної влади й інших солі-і-ідних дядечків та гарних дівчат «з комсомольським» (чи як там зараз кажуть) завзяттям.

І так у всій Україні. Саджанці, поспіхом увіткнуті в землю людьми, які і зеленого уявлення не мають про те, як треба садити дерева, гинуть сотнями, тисячами. І не тільки через порушення технології посадки. Адже посадити — це лише перший крок на довгому шляху до вирощування, викохування зеленого, вибачте за штамп, друга. Його ж треба потім і поливати, і обкопувати, і від шкідників захищати. Недарма кажуть: не та мати, що народила, а та, що виростила. Так і з деревами: не той екологіст, що посадив, а…

Добре пам’ятаю, як вулицями мого рідного Запоріжжя їздили водовозки і поливали не тільки квіти, а й характерні для міста сріблясті тополі. Бо в спекотному кліматі південного міста молоді деревця б не вижили (це нині вони дістали своїм довгим корінням до глибших водоносних шарів і можуть обійтися без поливу).
А тепер згадайте, коли ви бачили, щоб комунальники поливали дерева на ваших вулицях? Отож-бо. І вода, і бензин нині недешеві, це ж вам не СРСР з його копійчаною солярою і фактично безплатною Н2О.
Звідси, до речі, висновок: слід особливо берегти старі дерева, бо не факт, що будуть кошти на догляд за новими, які потребують активного поливу і ретельного догляду.

Вибір саме тополь для озеленення індустріальних центрів не випадковий. Тривалі дослідження радянських ботаніків показали, що саме цей вид дерев добре очищає повітря і є стійким до забруднень. А що садять у містах нині? Про добір порід і не йдеться. А ще нерідко саджанці привозять з-за кордону. А вони ж мало того, що захмарно дорогі, так ще й не адаптовані до наших кліматичних умов.

І тут я сумно згадую про ліквідацію (добре-добре, «перенесення за межі столиці») деревно-декоративного розплідника Київзеленбуду, який і посадковим матеріалом Київ забезпечував, і приймав на себе удар газів з Окружної дороги, рятуючи легені жителів мікрорайону «Теремки». Тепер на місці саджанців будуються елітне житло і черговий розважальний центр плюс новий Центральний автовокзал. Як вони нас будуть рятувати від смогу???

З іншого боку від Окружної нас рятувала захисна зелена смуга. Тепер на неї наповзають усякі пивнички та шиномонтажі, дерев меншає, навколо вцілілих утрамбовується ∂рунт.

Тому я прошу працівників екоінспекції, міліції, податкової тощо: не йдіть садити дерева. Вийдіть краще зі своїми посвідченнями до нас, на «Теремки-ІІ», закрийте к бісовій мамі усі ці гадючники.

Тому я прошу працівників Голосіївської райдержадміністрації: не колупайтеся в землі, це не ваше. Натомість позабирайте і порвіть назавжди дозволи «підприємців», які нищать нашу захисну зелену смугу. А якщо дозволів немає, то відразу приїдьте на бульдозері й усе геть позносьте.

Тому я прошу керівників усіх комунальних служб: не беріться показово, на камеру, за лопати. Хай садінням займаються ваші професійно підготовлені підлеглі. А ви краще на день довкілля звітуйте про свою роботу. А також про рух коштів на рахунках. І про те, скільки дерев із посаджених торік і позаторік засохло. Тільки будьте чесними, бо ми ж тут живемо і все бачимо.

Олег ЛИСТОПАД http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/posaditi-yak-naroditi/

Leave a Reply