Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

На тлі падіння показників в інших сферах економіки зростання їх у лісовій галузі дивує

Як рубалося?

Обсяг реалізованої в першому півріччі Держлісагентством продукції покращився на 20% порівняно з аналогічним періодом минулого року і становить 3245 мільйонів гривень. Про це заявив недавно на брифінгу голова відомства Валерій Черняков.

У доларах чи гривнях?

На тлі падіння показників у інших сферах економіки зростання у лісовій галузі дивує. А може, справа в методиці? Пригадаймо: за рік, що минув, долар здорожчав у півтора раза. Що вийде, якщо перерахувати обсяги реалізації у «зелених»? На це запитання пан Валерій відповів, що «в доларах ми не рахували» і що лише частину лісу продають за валюту.

У розрізі гойдалки гривня — долар (або євро) інакший вигляд має й інша, на перший погляд, позитивна цифра. За словами головного лісівника країни, ціна знеособленого кубометра реалізованої деревини зросла в середньому по Держлісагентству на 61 гривню і становить тепер 465 гривень. Виходить, що ціна зросла десь на одну дев’яту. А долар, нагадаю, на одну другу. З дробами дружите? От і порахуйте, чи є насправді зростання.

Пільг більше не буде

Зрозуміти, що насправді відбувається в галузі, якою є динаміка, важливо передовсім самим лісівникам. Бо щойно вони відзвітувалися про «зростання», як тут же у пошуках резервів для наповнення знекровленого війною і бандою Януковича бюджету країни державні фінансисти «попросили» їх «поділитися». Так, унаслідок ухвалених Верховною Радою змін до бюджету урізають кошти на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів у лісовому фонді. На 72 711,1 тисячі гривень. Чи вдасться тепер без цих мільйонів держ?підтримки успішно завершити рік? І звітувати про такі ж, як за перше півріччя, здобутки (виконано всі заплановані завдання з відтворення лісів: висівання і садіння на землях лісогосподарського призначення на площі 30,7 тисячі гектарів, зокрема створено нових лісів — на 4,9 тисячі гектарів).

Верховна Рада також вирішила, що успішній галузі не потрібна ще одна пільга. Змінами до Податкового кодексу скасовано звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання лісоматеріалів, паливної деревини, відходів лісопереробної промисловості. Але для деяких підприємців таке рішення буде дуже болючим. Скажімо, для виробників пелет (паливні брикети з відходів деревини). Ці підприємства працюють на межі рентабельності. Чи вони й надалі купуватимуть сировину у лісгоспів?

Чи зможе Держлісагентство за таких умов утримати показники із заробітної плати? А вони, якщо вірити статистиці, у першому півріччі непогані: середньомісячна зарплата штатних працівників по галузі підвищилась на 11% і становить 3173 гривні. Сплачено платежів до бюджетів усіх рівнів та Єдиного соціального внеску 820 мільйонів гривень (на 15% більше, ніж у відповідному періоді минулого року).

Голова відомства скромно не розповів, що досягти таких показників було нелегко: команда Сивця («лісовий міністр» азарівського уряду, якого журналісти прозвали «лісник Януковича») залишила дуже нерадісний «пейзаж». Маю інформацію, що у деяких підрозділах агентства зарплату не платили місяцями. А звідки б узялися кошти, якщо результати і внутрішніх перевірок, і контролюючих органів показали, що передача майна за копійки в оренду, закупівля товарів та послуг за завищеними цінами, продаж продукції за заниженими цінами були звичною практикою за часів диктатора.

Пожежі й буревії

Керівник лісового відомства доповів, що гостро нині стоїть питання охорони лісу від пожеж. Зрозуміло, спека. А у східних наших областях вогню — на півсвіту вистачить. Ліси там часто горять. Пожежники, лісова охорона можуть працювати лише між боями. А нещодавно в Луганській області від кулі загинув сторож пожежної вежі.

Усього за півріччя в лісах сталося 369 пожеж, які пошкодили 444 гектари лісу. Найбільша, втім, сталася не в зоні АТО, а в Херсонській області, де вогонь знищив 200 гектарів зелених насаджень. Давно йдеться про перегляд тактики і стратегії лісівництва на півдні, та поки що — горять щороку монокультури сосни.

Побешкетували і буревії — на дев’яти тисячах гектарів. Найбільше на Закарпатті, де полягло п’ять з половиною гектарів лісу, зокрема багато букових, а бук — він такий, довго лежати не може, особливо у спеку. Два-три місяці, і почнуть стовбури тріскатися. Тому потрібно швидко забрати повалену деревину. Цьому, на думку пана Валерія, заважає політика попередників, які поскорочували дереворубні бригади у лісгоспах, покладаючись на приватників, яких наймали за угодою. Буреломи ж приватники, за словами Валерія Вікторовича, або відмовляються опрацьовувати, або загинають зависоку ціну за свої послуги. Розв’язують же проблеми завдяки залученню до розбирання лісоповалу бригад та техніки з інших областей.

Від себе додам: у Польщі, де створено державний холдинг «Ліси Паньствове», співпраця з приватниками йде успішно. Але там інший принцип фінансових взаємин лісівників з державою. Від заробленої суми вони платять певний відсоток податку, а решту використовують на власний розсуд — і на зарплати, і на нову техніку, і на відновлення лісу тощо. Нам така реформа теж не завадила б.

Попередньо матеріал був опублікований на сайті газети “Урядовий кур’єр”:

http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/na-tli-padinnya-pokaznikiv-v-inshih-sferah-ekonomi/

Leave a Reply