Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Миру і маленьку ляльку

Про що просять діти Святого Миколая

«Будь ласка, зроби так, щоб закінчилась війна, щоб ніхто більше не гинув і не хворів. А ще мені хотілося б на свято отримати маленьку ляльку», — пише друкованими літерами у своєму листі маленька Настя Бунта з Попасної Луганської області. Лист адресовано Святому Миколаєві. Пошта надходить на цю адресу щороку цілими мішками.

Добродій з чарівної галявини

REKAM  DIGITAL CAMERA

Скільки ж радості отримає дитина разом з листом від Святого Миколая… Фото автора

Фінський друг слухняних дітей Йоулупуккі живе в містечку Рованіємі, французький Пер Ноель — у Лібурні. А їхній український колега Святий Миколай мешкає у просторому двоповерховому дерев’яному будиночку біля містечка Косів Івано-Франківської області.

До речі, ім’я американського Санта Клауса нашою мовою так і перекладається: Святий Миколай. Тільки наш Миколай набага-а-ато старший, і мандрував він Україною тоді, коли Сполучених Штатів, як-то кажуть, ще й у проекті не було. А ось на Косівщині наш Святий оселився не так давно, лише 2006 року. Дирекція національного парку «Гуцульщина» надала під маєток будинок лісника, розташований у центрі просторої лісової галявини. Навколо — зелені ялиці й смереки, стежки встеляє шерхітливе, притрушене снігом руде листя буків. На галявині гірки, турніки, гойдалки — усе для здорових розваг милої Миколаєвому серцю малечі.

Господар зустрічає на порозі й веде показувати свою оселю. Ось кабінет, у якому він підписує вітальні листівки й завіряє їх особистою печаткою. Тут стоять мішки з подарунками для милосердих та слухняних дітей, а кошик з різками — для пустунів. Поряд із кабінетом опочивальня, з протилежного боку — майстерня, де діти допомагають Святому готувати подарунки для своїх ровесників та вправляються у різних мистецтвах. Скрізь на стінах будинку малюнки, на столиках — ліплені фігурки, саморобки з природних матеріалів.

На першому поверсі невеличкий музей Національного природного парку «Гуцульщина», ще в одній кімнаті — багата колекція новорічних фігурок дідів морозів різних країн та років. Мені аж серце защеміло, коли побачив такого, як у моєму дитинстві, що стояв під привезеною батьком ялинкою і стеріг до ранку, поки прокинемося, наші із сестрою новорічні подарунки. Де ти тепер, ватяний дідусю з червоним ситцевим мішечком?

Допомагають батьки, добродійники і волонтери

lystedСтрушую головою, відганяючи ліричні спогади, й услід за Миколаєм заходжу до ще одного його робочого кабінету, не такого врочистого, зате з комп’ютером, бо зробити таку купу справ, що лягає на плечі Святого, без сучасної техніки неможливо. З дозволу Миколая та співробітника національного парку «Гуцульщина» Віталія Ходана переглядаю адресовану Святому пошту.

Пишуть про різне. Є листи, на які відповідати простіше (так-так, Миколай разом з помічниками надсилає із садиби щороку по кілька тисяч листів-відповідей), є такі, над якими доводиться добряче подумати, бо діти вміють ставити запитання, а буває, потрапляють у такі життєві ситуації, що не відразу й зорієнтуєшся, що порадити.

Особливо це стосується дітей старшого віку. Одні просять помолитися за здоров’я рідних, інші — знайти роботу для батьків удома, в Україні, бо змучилися жити з ними в розлуці. І треба знайти для всіх слова втіхи, якось розрадити.

Найскладніше відповідати на листи дітей-сиріт. Бо для батьків «домашніх» діток Миколай посилає ангелів-охоронців, щоб дорослі знали, чого хоче і про що мріє малеча.

Та, на щастя, не обходиться і без добродійників, які підсобляють Миколаєві допомогти й дітям, які залишилися без найрідніших. І їдуть у різні куточки країни книжки, іграшки, солодощі. До речі, кожен охочий може теж долучитися, телефони Миколая в редакції є. Попереду ще багато свят, та й у будні отримати привіт та посилочку від Миколая — більше ніж приємно.

Відповісти на тисячі листів — робота нелегка. Починаючи з десятого грудня до неї залучаються і співробітники національного парку, і старшокласники місцевої школи, і дорослі волонтери.

Про що ще пишуть дітки? Буває, що в листі зізнається: була нечемна, неслухняна або отримала погану оцінку. Але завжди просить пробачення і обіцяє виправитися. Що ж вдіяти, Миколай пробачає.

Багато дітей пишуть, що допомагають звірям та птахам, підгодовують їх. Інші — що захищають тварин від недобрих однолітків. Часто розказують про свою участь у хатніх справах, про успіхи в навчанні, у гуртках та секціях. Та всього й не перелічиш.

Нехай закінчиться війна

Але цього року додалися листи особливі — в них діти просять зробити так, щоб більше нікого не вбивали, та щоб закінчилася війна.

«Я хочу, щоб солдати повернулися живими. Нехай буде мир на землі. І щоб моя маленька сестричка не хворіла, а ще надішли для неї подарунок», — пише Святому першокласниця Емма із села Шипинці Чернівецької області.

lyst2

«Хай буде мир у нашій країні — любій Україні, а наше життя — щасливим. Щоб у кожного була щаслива родина», — просить група зі столичного дошкільного навчального закладу.

Десятирічна Яна з Вінниччини загадує Миколаєві помолитися «за всіх поранених, за людей, яким немає де жити і що їсти, за всіх людей на землі». Не забуваючи й про Яниних батьків, дідусів, бабусь, братів та сестер. І для себе Яна дуже просить таку «ляльку, якій можна чистити зубки, яка їсть, пісяє, какає і має (у комплекті) п’ять памперсів».

Львівська першокласниця Таня повідомляє, що вона вже справжня учениця, має багато книжок. Навчання нелегке, але «під твоєю опікою, Святий Миколаю, я все зумію. Хоч я ще маленька, але розумію, що точиться війна, і я хочу, щоб усі солдати повернулися живими, щоб матері побачили своїх дітей».

Що тут ще додати! Залишається лише приєднатися до цих щирих побажань і за можливості підставити плече Святому Миколаєві у його нелегкій роботі виконавця найважливіших мрій та прагнень.

Leave a Reply