Напередодні Всеукраїнського дня довкілля* лісова програма FLEG** оприлюднила результати соціологічного опитування щодо дієвості закону (правозастосування) та якості управління у лісовому секторі України.
Це опитування проводилося командою досвідчених соціологів під керівництвом виконавчого директора Центру «SOCIS» доктора соціологічних наук Олександра Стегнія і включало глибинні інтерв’ю представників лісового сектору, державної екологічної інспекції, місцевої влади; активістів екологічних громадських організацій; представників бізнесу та інтелектуальної еліти. У якості «полігону» була обрана Івано-Франківщина як одна із найбільш лісових областей України.
З точки зору експертів найбільше на виникнення правопорушень в лісовому секторі Івано-Франківської області впливає соціальний чинник (безробіття, низька матеріальна забезпеченість населення, особливо – гірських сіл) та його похідна – низька купівельна спроможність місцевого населення, яка не дозволяє легально придбати деревину. Немала частка експертів вказала на корумпованість чиновників, відповідальних за охорону лісів, закритість лісового господарства від громадськості. Учасники опитування також звернули увагу на велику кількість приватних незареєстрованих пилорам, налагоджену систему нелегальної купівлі краденого лісу; недостатнє фінансування державної лісової охорони; низький рівень оплати праці у лісовій галузі та недосконале законодавство, яке не дає можливості карати скупників краденого лісу.
Опитані вважають, що найчастіше порушуються в Україні положення лісового законодавства, які стосуються правил ведення рубок лісу в Карпатах та захоплення земель лісового фонду з метою їх переведення в інші категорії, зокрема під забудову. Також експертів хвилюють низький рівень виконання покарань порушників лісового законодавства; спосіб ведення мисливського господарства, браконьєрство; технологічні порушення заготівлі деревини; засмічення лісових угідь побутовими відходами, порушення протипожежної безпеки; недостатній контроль за відпуском деревини з лісосік по сортах та порушення положень щодо охорони заповідних зон.
Для покращення ситуації респонденти пропонують такі заходи як структурну перебудову лісового господарства, послаблення зарегульованості ринку, чіткі прозорі тендери на лісозаготівлю; створення біржі, аукціону сировини; впровадження європейської системи нумерації колод, налагодження ефективного обліку сортиментної структури лісопродукції, створення відповідної бази даних; ліквідацію нелегальних переробних підприємств, які створюють попит на нелегальну деревину; відкритий доступ до інформації всіх підприємств, прозорість роботи лісових державних органів для громадськості та місцевої влади; забезпечення можливості купівлі фізичними особами деревини за доступними цінами; належний контроль за збереженням лісів та об’єктивний розгляд справ про правопорушення; збільшення розмірів штрафів за правопорушення лісового законодавства та збільшення штату, технічного забезпечення та розміру заробітної плати працівникам лісової охорони.
«Результати опитування ми довели до відома керівництва Держкомлісгопу як провідної державної інституції у галузі управління та збереження лісів», – говорить Олександр Стегній. – Сподіваємося, що ці дані будуть узяті до уваги при розробці і впровадженні лісової політики в Україні».
Повний варіант результатів соціологічного опитування: Stegn
*17 квітня – Всеукраїнський день довкілля
Відзначається з 1999 року. Спочатку свято було задумане для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля (червень 1972 року), яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environmental Program) – Екологічна програма ООН, яка на сьогодні є основним організатором Дня довкілля.
Дату екологічні організації відзначають проведенням заходів, спрямованих на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
**Про програму ENPI FLEG
Регіональна програма ENPI FLEG («Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії») надає підтримку урядам країн-учасниць програми, громадянському суспільству та приватному сектору в розробленні раціональних та сталих методів ведення лісового господарства, включаючи запобігання незаконній діяльності в лісовому секторі. Країни-учасниці програми – Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна. Програма фінансується Європейським Союзом. Організації-виконавці програми – Світовий банк, МСОП (Міжнародний союз охорони природи) та WWF (Всесвітній фонд дикої природи). Детальніше програму FLEG: http://pryroda.in.ua/lystopad/ekologichna-programa-fleg/
Leave a Reply