Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Про нові екозакони без істерик і маніпуляцій

Президент України підписав два екологічних закони № 2023 (Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі) та 2604 (Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин). Нові закони:

  1. Підсилюють адміністративну відповідальність за забруднення лісів, збільшуючи штрафи в п’ять разів за введення в експлуатацію виробничих об’єктів без обладнання, яке охороняє ліси від шкідливого впливу (ст. 71 Адмінкодексу України), а також збільшують в п’ять разів штрафи за забруднення лісу відходами (ст . 73 Адмінкодексу України).
  2. Підсилюють адміністративну відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, збільшуючи штрафи в п’ять разів (ст. 77 Адмінкодексу України).
  3. Покращують захист тварин від жорстокого поводження. Так, ст. 17 Закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» тепер забороняє використання забороненого в багатьох країнах Європи фосфіду цинку, яким українські догхантери десятиліттями труїли собак та інших тварин. У статті 174 Адмінкодексу збільшуються в 10 разів штрафи за незаконну стрілянину в населених пунктах з вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, а також тепер за порушення цієї статті передбачено обов’язкову конфіскацію зброї. Ці заходи мають на меті перешкодити незаконній діяльності догхантерів, які відстрілюють безпритульних тварин в населених пунктах. У ст. 19 Закону «Про тваринний світ» вводиться норма, згідно з якою за жорстоке поводження з дикими тваринами припиняється право спеціального використання об’єктів тваринного світу.
  4. Підсилюють охорону червонокнижних видів флори і фауни. Тепер за знищення місця проживання червонокнижного виду флори або фауни буде наступати адміністративна відповідальність (зміни в ст. 20 Закону «Про Червону книгу України» та в ст. 90 Адмінкодексу України). Парадоксально, але раніше відповідальності за знищення місць проживання червонокнижних видів в Україні не існувало, чим грубо порушувалася ст. 6 Бернської конвенції. Крім цього в ст. 70 Лісового кодексу України внесено дуже важливе доповнення, згідно з яким забороняється рубка дерев з гніздами рідкісних видів птахів, занесених до Червоної книги України, а також рубка дуплистих дерев, які є місцями проживання багатьох червонокнижних видів тварин — кажанів, сов, жука-відлюдника та інших.
  5. Затриманий стріляв щуку з гвинтівки під час нересту. 1986. Фото з архіву ДОП Київського університету

    Підсилюють боротьбу з браконьєрством. Тепер згідно з доповненнями до ст. 43 Закону «Про мисливське господарство та полювання» браконьєр зобов’язаний відшкодовувати вартість незаконно добутої продукції полювання в будь-якому випадку.

  6. Ускладнюють проведення «панських полювань» в природних заповідниках, заповідних зонах біосферних заповідників, національних парків, ландшафтних регіональних парків, заповідних урочищах. Раніше такі полювання проводилися в них під виглядом селекційного відстрілу. Тільки в Кримському заповіднику під виглядом «селекції» Янукович і його оточення щорічно офіційно відстрілювати 15 оленів, 10 кабанів, трьох муфлонів. Тепер селекційний відстріл під виглядом «санітарних» заходів в заповідних об’єктах і зонах заборонено (додано в ст.16 Закону «Про природно-заповідний фонд України”). Вдалося заборонити ще й інше юридичне прикриття панських полювань в заповідних об’єктах і зонах — так звані «біотехнічні заходи». На практиці лісники організовували в заповіднику взимку підгодівлю і солонці для диких копитних, біля яких встановлювалися на деревах спеціальні мисливські вежі, з яких відстрілювалися підгодовані взимку тварин. Такі вежі біля місць проведення «біотехнічних» заходів з успіхом організовувалися в Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику, Кримському заповіднику. Багато таких браконьєрських веж було біля місць «біотехнії» в національному парку «Гуцульщина» (на території парку «без вилучення», зокрема, в Кутському лісгоспі). Часто можна виявити їх в заповідних урочищах. Тепер згідно з доповненнями до ст. 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України» організація «біотехнії» для проведення царських полювань неможлива.

Важливо! Термін «біотехнія» юридично визначається Законом «Про мисливське господарство і полювання», і жодним чином не стосується боротьби з інтродуцентами (гледичія абощо) або регуляції чисельності хижаків поблизу колоній чорноморських птахів тощо.

  1. Підсилюють охорону тваринного і рослинного світу шляхом підвищення адміністративної відповідальності в 10 разів за порушення вимог охорони середовища перебування і шляхів міграції диких тварин, їх переселення і акліматизації (ст. 87 Адмінкодексу України), а також за порушення правил створення та використання зоологічних або ботанічних колекцій (ст. 88-2 Адмінкодексу України). Тепер закон чітко (ст. 63 Закону «Про тваринний світ») прописує, що розмір компенсації за незаконний видобуток об’єктів тваринного світу встановлює Кабмін (раніше це не було прописано в Законі, що дуже ускладнювало розробку такс за знищені об’єкти тваринного світу).
  2. Підсилюють адміністративну відповідальність за контрабанду об’єктів тваринного і рослинного світу в 10 разів (ст. 88 Адмінкодексу України).
  3. Підсилюють режим заповідності в природних заповідниках, заповідних зонах біосферних заповідників, національних парків, ландшафтних регіональних парків, заповідних урочищах. Доповнення до ст. 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України” забороняє проведення в заповідних об’єктах лісокультурних робіт (в Дніпровсько-Орільському заповіднику ще недавно садили навіть інтродуцента — білу акацію), рубку дуплистих дерев, всі види екскурсій, крім пішохідних (в Карадагському заповіднику широко практикувалися масові екскурсії на катерах, чим наносилася велика шкода прибережній фауні і забруднювалася нафтопродуктами заповідна акваторія), сінокосіння механізованими способами (за допомогою комбайнів, тракторів і автомобілів, які щовесни влаштовують криваву баню диким тваринам, давлячи гнізда птахів, різучі ножами комбайнів зайчат і перепілок).

Важливо: Зверніть увагу, що мова йде лише про заповідні зони і лише про важку техніку!

  1. Беруть під захист найстаріші дерева, рубати які в лісі тепер заборонено згідно з поправкою до ст. 70 Лісового кодексу України.
  2. Відтепер об’єктами природно-заповідного фонду повинні керувати директори, які мають екологічну, біологічну або географічну освіту. Пора бухгалтерів, пожежників і міліціонерів на чолі заповідної справи підійшла до кінця (доповнення до ст. 12 Закону «Про природно-заповідний фонд України»). Кращі директора українських заповідників та національних парків М. Чорний і Г. Молодан були за освітою біологами. Перший директор польського національного парку Біловезька пуща Й. Пачосьий теж був біологом, також як перший директор українського заповідника Конча-Заспа М. Шарлемань. Якщо хто з сучасних нормальних директорів, що мають іншу освіту, захоче продовжити свою роботу, в Україні є можливості отримати ще одну освіту — екологічну або біологічну.

Важливо: Чинні контракти директорів установ ПЗФ не можуть бути розірвані через набуття законом чинності.

Закони розроблені народними депутатами України, членами Комітету з екології Верховної Ради (№ 2604 — Анатолієм Дирівим та Остапом Єднаком ;  № 2023 — Павлом Дзюбликом, Анатолієм Дирівим, Остапом Єднаком та Олексієм Ленським)  за участі фахівців Мінприроди, Громади рибалок України, ЕкоПраво-Київ, Київського еколого-культурного центру, Дружини охорони природи «Зубр».

Ці закони вносять істотні зміни в роботу наших природоохоронних органів та установ, імплементують принципи міжнародного і європейського законодавства, зокрема, Бернської конвенції, в  українську природоохоронну практику.

Коментар одного з розробників законопроектів Володимира Борейка:

— Реформи в галузі екологічного законодавства невпинно рухаються вперед. Україна ще на два кроки стала ближче до цивілізованих західних країн, де охороняти природу давно визнано важливою, почесною і потрібною справою. Нарешті нам вдалося не на словах, а на ділі домогтися внесення багатьох норм Бернської конвенції в українське екологічне законодавство, посилити законодавчі інструменти для боротьби з браконьєрством, контрабандою живим товаром, а також завдати нищівного удару бізнес-структурам,  які наживаються на деяких заповідниках.

Я дякую за підтримку даних законів директору Департамента охорони природних ресурсів Мінприроди М. Томахіну, заступнику директора Департамента заповідної справи Мінприроди С. Матвєєву, заступнику міністра екології В. Кацураку, а також відомим українським екологам д.б.н. І. Русєву, д.б.н. В. Мельнику, к.б.н. В. Манюку, к.б.н. І. Парнікозі, О. Перегону, І. Вихрістюк, А. Бурковскому, А. Неліпі, польському колезі К. Войцеховському.

Leave a Reply