Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

ЗВIРЯЧЕ НУТРО ЕКОФЕОДАЛIЗМУ

Нещодавно помiчник народного депутата Олександра Голуба Володимир Сесiн зумiв проникнути на територiю Регiонального ландшафтного парку (РЛП) «Трахтемирiв», який i досi належить екс-керiвниковi Державного управлiння справами Iгорю Бакаю.

 

Пiвострiв Трахтемирiв знаходиться за сiмдесят кiлометрiв на пiвдень вiд Києва, на межi з Черкаською областю. Вiн цiкавий численними iсторичними пам’ятками — стоянками часiв палеолiту i неолiту, найдавнiшим печерним монастирем Київської Русi, слов’янськими городищами, козацькою фортецею. Самобутня природа пiвострова здавна привертала увагу дослiдникiв i туристiв. В останнi десятилiття радянської влади там був iсторико-культурний заповiдник.

 

Але 5–6 рокiв тому цей чарiвний куточок, що знаходиться осторонь вiд основних транспортних магiстралей, i дотепер зберiгає самобутнiй дух української культури, уподобав пан Бакай. Вiн викупив напiвзруйнований пiонертабiр i задешево скупив кiлька хат у селищi Трахтемирiв, а для решти мешканцiв створили такi умови, в яких жити просто неможливо. А ще взяв у держави в довгострокову оренду на 50 рокiв понад чотири тисячi гектарiв землi. Бакай прагнув стати єдиновладним хазяїном цiєї величезної територiї, i лише дивом пiвтора десяткам мiсцевих жителiв вдалося приватизувати свої хатки. Аби вiдпочивальники та мiсцевi жителi не надокучали Бакаю та його гостям, iсторико-культурний заповiдник був реорганiзований у регiональний ландшафтний парк, режим якого може бути бiльш суворим щодо вiдвiдувань, але дозволяє полювати. Так виник приватний РЛП (закон це, в принципi, дозволяє), про досвiд якого чимало говорилося (аякже: нарештi i нашi багатiї почали фiнансувати охорону природи!) i який навiть потрапив на марки Укрпошти.

 

Але насправдi, як показав час, головною метою Бакая було облаштування «панського полювання». На територiї пiонертабору побудували фешенебельний особняк, поряд — мисливський «будиночок» i причал. До нього через весь парк протягли лiнiю електропередач i асфальтовану дорогу. Пiвострiв навiть хотiли повнiстю перегородити двометрової висоти парканом-сiткою. У рiзних частинах пiвострова побудували мисливськi вишки, вольєр для розведення козуль та оленiв та — новий термiн i практика «нових українцiв» — вольєрного полювання. I ще — пастки для кабанiв. Ще пiвроку тому на територiї РЛП жили 8 тисяч кабанчикiв. Щороку на їхню пiдгодiвлю витрачали 300 тонн кукурудзи!

 

Полюванням розваги Бакая i його гостей (а це першi особи держав, бiзнесмени, полiтики — одним словом, «елiта»!) назвати можна лише з великою натяжкою. Радше це був кривавий бенкет або бiйня. Вiдбувалося усе приблизно так.

 

За день до намiченого вiзиту «панiв» у спецiальнi пастки насипали кукурудзу, пiд якою маскувався трос, що тримає у пiднятому станi дверцята. Коли в пастку набивалось повно кабанiв, дверцята зачиняються. У день полювання кабанiв з пастки перевозили пiд вишку. Ближче до вечора гостi пiднiмалися на вишку, де випивали за початок полювання. З настанням темряви кабанiв випускали у загон пiд вишкою i включали потужнi прожектори. Тварин розстрiлювали з автоматичної зброї. Один з учасникiв забав вихвалявся, що якось пiд кiнець полювання закiнчилися патрони i «мисливцi» спустилися з вишки i добивали поранених кабанів i поросят прикладами.

 

У середньому, за одне «полювання» вбивали 40–50 кабанiв. Оскiльки нiхто з «мисливцiв» не бiдує, м’ясом вони гребували, хiба що зрiдка вирiзали одну—двi печiнки. Тому тушi вбитих тварин просто скидали у яр.

Ось чим за словами помiчника народного депутата займалася адмiнiстрацiя РЛП замiсть належних для таких закладiв охорони природи й розвитку екотуризму. Вiд «парку» потерпали i мiсцевi жителi, i туристи, i вченi, яких взагалi не допускали на його територiю. А що наукою тут i не пахло, свiдчить знищення унiкальної степової дiлянки, засадженої карпатськими буками i смереками, якi з роду-вiку не водилися у тих краях.

Звичай органiзовувати бiйню тварин у найкращих куточках української природи, облаштовувати закритi мисливськi зони для обраних екологiсти вважають характерною ознакою феодалiзму, з обiймiв якого нiяк не вирветься Україна.

 

Обiцянки Президента, данi ним на Майданi, досi залишаються обiцянками. Тому громадськi екологiчнi органiзацiї вимагають передати Кримський заповiдник та Азово-Сиваський нацiональний парк Мiнiстерству охорони природи, прибравши з них мисливськi вишки та коптильнi-солильнi. На базi Днiпровсько-Тетерiвського, Залiського та Бiлозерського (за винятком територiї елiтної забудови) створити i також пiдпорядковувати Мiнприродi або заповiдники, або нацiональнi парки — нi того, нi iншого на територiї столичної(!) областi досi ще немає! Окремо треба вирiшити питання з «дачками», зокрема на територiї Кримського заповiдника — можливо, доцiльно там створити тренiнговий центр для працiвникiв заповiдної системи, музей природи на кшталт iснуючого у Карпатському бiосферному або дослiдницькi лабораторiї тощо. Але залишати їх у статусi «бази вiдпочинку» дуже небезпечно — обов’язково виникне у когось спокуса знову тут «полiкувати нерви», i — пiшло-поїхало…

 

Також громадскiсть вимагає розсекретити вiдповiдний указ Кучми та назвати прiзвища тих, хто готував i узгоджував цей документ.

Що стосується Трахтемирова, то київська обласна влада нiяк не вiдреагувала на статтi та заяви екологiстiв, а от Черкаська облрада вiдкликала своє узгодження на передачу цьому РЛП земель. Та це, схоже, не дуже засмутило керiвництво «парку», яке з приходом нової влади було принишкло, але згодом знову пiдняло голову. Зараз там iдуть ремонтнi роботи — мабуть, готуються до прийому нових (старих?) гостей.

Громадськiсть вимагає вiд влади нарештi висловити своє ставлення до усього, що творилося на територiї Трахтемирова, а головне — передати його у вiдання Канiвського природного заповiдника, який згодом варто перетворити на бiосферний.

 

Олег Листопад

Вперше надруковано у газеті «Столиця», № 25 (580), 24–30 червня 2005.

 

Leave a Reply