Озеро Сасик (Одеська область), яке горе-меліоратори, заподіявши довкіллю та людям чимало лиха, понад 30 років тому відділили від моря, таки має шанс знову стати морським лиманом. А екологічна ситуація у регіоні – знову повернутися до нормальної. Спеціальна Державна міжвідомча комісія доручила Національній академії наук України провести остаточні дослідження з роздамбування озера й впровадити в життя технологічну операцію цього процесу. Але були й голоси проти роздамбування, зокрема – рибогосподарників. Начебто роздамбування негативно позначиться на тутешньому рибальстві. Чи це так?
Не мала баба клопоту – створила спецрибгосп
До 2003 року Сасик був водогосподарською водоймою, головною метою перетворення лиману на водосховище було зрошення. Коли затія повністю провалилася – вода у лимані так і залишилася солоною, а тисячі гектарів политих нею земель було безнадійно зіпсовано, автори ідеї стали шукати виправдання марно витраченим грошам і поламаним людським долям. Ось тут й вигулькнули «риболюби».
Рибництво було побічним продуктом водосховища. Зариблювали водойму рослиноїдними видами, зокрема товстолобом, виключно з меліоративною метою – риба мала очищати водойму від водоростей, поїдаючи їх. При цьому вона накопичувала у собі важкі метали, токсини, паразитів і не могла бути якісним продуктом харчування, але рибу виловлювали і реалізовували населенню. За рахунок рибництва певна кількість людей заробляла на хліб насущний.
До 2003 року на Сасику працювали рибопідприємства різних форм власності (2002-го їх було 16). Керівники самостійно отримували дозволи на вилов риби і ліміти: щороку кількість допущених до, так би мовити, корита, коливалася – не всім вистачало часу і, головне – фінансових можливостей обійти необхідні кабінети, починаючи з Вилкового (де низова рибінспекція) і до Києва (Держкомрибгосп).
2003 року Сасику було надано статус рибогосподарської водойми з режимом СТРГ (Спеціальне товарне рибне господарство) і створено Асоціацію «Риболовецькі господарства озера Сасик», до якої увійшло 31 підприємство. Що ж спонукало до зміни статусу і створення СТРГ? Меліораторам шкода було кидати цей «тягар» (Сасик) і несила далі його тягти. Тим паче, що до 2002 року вже було розставлено крапки над «і»: районна рада прийняла рішення про відновлення морського лиману та з’явилися результати досліджень, які свідчили про те, що передбачуваної меліораторами катастрофи при роздамбуванні не буде. Навпаки, вона вже є і буде, якщо не відновити водообміну Сасику з Чорним морем. А сама Дунай-Дністровська система, крім величезних збитків, нічого не давала. Усі ці аргументи були вагомими, влада мала б приймати якісь рішення. І прийняла… Нагадаю, що владу на той час представляли: М. Шведенко, голова комітету рибного господарства (у 2002–2006 рр. – депутат ВРУ), С. Гриневецький – голова Одеської ОДА, Д. Макосій – голова Татарбунарської РДА, Г. Бузіян – начальник Одеського облводгоспу. Я вважаю, що саме ці люди стоять за великою аферою під назвою «рибопродуктивна водойма Сасик». Законних підстав для зміни статусу водойми не було, але вони мали бажання і, головне, – можливість, використати ситуацію. Підтримували цю ідею й керівники риболовецьких підприємств. Та для них уся ця історія обернулася фактично рабством, про що йтиметься далі.
Члени Асоціації здійснювали свою діяльність згідно з науково обґрунтованим «Режимом рибогосподарської експлуатації оз. Сасик», але за 6 років прогнозованих науковцями показників рибопродуктивності так і не досягли. Дебет із кредитом у них ніяк не збігається – мали б уже прибутки рахувати, але витрати надзвичайно високі.
Іще проблемка: великі побори на утримання та функціонування Асоціації не кожен витримає. Станом на 2009 рік у Асоціації залишилося лише 8 підприємств (5 вилківських та 3 татарбунарські), що вдвічі менше, ніж 2002 року і майже вчетверо менше, ніж 2003 року.
Короп чи піленгас?
У зв’язку з прийнятим не так давно рішенням Одеської обласної ради щодо реалізації проекту «Відновлення екосистеми морського лиману Сасик…» перед рибалками постала дилема: якщо все йде до відновлення морського лиману, то проводити зариблення прісноводними видами уже зараз нелогічно та й для них збитково, адже риба досягає товарного розміру через 3–4 роки. Більш того, згідно з висновками вчених, до роздамбування потрібно здійснювати тотальний вилов прісноводних риб.
Голова Асоціації «Риболовецькі господарства озера Сасик» С. Турчак звертається з цього приводу в Держкомітет рибного господарства. У листі-відповіді за підписом М. М. Шведенка зазначено, що такий проект до них не надходив. Якщо він і буде, то там мають бути розрахунки збитків, завданих рибному господарству, і попередня компенсація збитків. У разі проведення будь-яких робіт в межах акваторії без належної документації Держкомрибгосп буде змушений звернутися до правоохоронних органів з метою припинення діяльності, яка, на думку чиновників, призводить до руйнування середовища існування, умов розмноження, шляхів міграції риб. Хоча про яку міграцію у закритій водоймі йдеться – незрозуміло. Та і зруйнувати щось після того, як тут усе з ніг на голову перевернули «меліоратори», теж надскладно.
Однак Держкомрибгосп пропонує «продовжити рибогосподарську діяльність на оз. Сасик та виконувати планові показники з вилучення та вселення водних живих ресурсів. Після такої відповіді стає зрозуміло, для чого створили СТРГ на Сасику і кому це було потрібно.
Але в Асоціації не послухали «мудрої» поради (не Шведенко ж платитиме чималі гроші за зариблення) і звертаються до Одеської облради з проханням проінформувати Держкомрибгосп про реалізацію проекту відновлення лиману Сасик та недоцільність проведення зариблення. У листопаді 2009р. М. Тіндюк, заступник голови Одеської облради, звертається до голови Держкомітету рибного господарства України М. Шведенка з пропозицією «врахувати особливості розвитку рибної галузі та внести відповідні корективи до Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища Сасик». Які «особливості розвитку галузі» мав на увазі Микола Андрійович? А ті, що режим СТРГ на водосховищі Сасик себе не виправдав. Згідно з Режимом, рибопродуктивність водойми 2008 року мала досягати близько 1500 тонн з акваторії, а реально становила лише 521 тонну. Одним з факторів зниження продуктивності на зазначеній водоймі є зміна умов перебування водних живих ресурсів. Отже, ті умови, які Шведенко хоче за будь-яких умов зберегти, навіть з допомогою правоохоронних органів, виявляються непридатні для ефективного рибництва, бо це не природна водойма. Вам це зрозуміло, а чому незрозуміло йому?
На функціонування та утримання Асоціації її члени витрачають чималі кошти, тому для рибалок був би прийнятний такий варіант: вони виловлювали б рибу, якою зарибнили водойму в попередні роки. Але, як виявилося, цей варіант є неприйнятний для системи Держкомрибгоспу. А з облради відповіли, що усі заходи із зариблення водойми – власна справа Асоціації. Власна то власна, але ж дозволу на виловлювання риби їм не дають!
У самій Асоціації давно точилася конкурентна боротьба між колективами вилківськими та татарбунарськими. Сусіди активно «видавлювали» татарбунарців. І 12 квітня цього року на зборах більшістю голосів (5 проти 3) три колективи, що було зареєстровано в Татарбунарському районі, було виключено з членів Асоціації. Фактично Сасик монополізували, бо за тими вилківськими підприємствами проглядається фігура М. Шведенка (на сьогодні – вже колишнього голови Держкомрибгоспу). Наші рибалки звернулися до Татарбунарської РДА – адже Сасик розташований на території Татарбунарського району і співробітники РДА мають бути зацікавлені в тому, щоб роботу мали місцеві люди і податки лишалися тут. Але звідти – жодної реакції.
Обклали оброком!
Поки «розбиралися» між собою, прийшла нова біда. Спочатку Асоціації рибодобувних господарств «Сасик» не надали дозволу на виловлювання. Причина – давнє порушення Режиму СТРГ (не провели зариблення восени 2009 року). Асоціація змушена була замовляти новий Режим СТРГ, що й було зроблено влітку. Розробляли Режим науковці Державного підприємства «Одеський центр Південного науково-дослідного інституту морського господарства та океанографії» (ПівденНДІРО), звісно, за плату. До речі, вони ж і узгоджують Режим СТРГ. Рибалки з нетерпінням очікували документ, але директор ПівденНДІРО С. Бушеєв повідомив, що Режим передали… новоствореній ТОВ «Шагани» (усі узгодження в Києві та Одесі вони отримали за … 3 дні! Зазвичай на процедуру узгодження йде не менш як 3 місяці).
Керівник асоціації звертався до всіх структур, починаючи з Татарбунарської РДА, закінчуючи Комітетом рибного господарства, адже порушено існуючу Інструкцію, згідно з якою вони мають першочергове право на отримання дозволів, але марно.
Хто створив і хто стоїть за ТОВ «Шагани», невідомо. У Татарбунарському районі вона не зареєстрована, тож навіть мізерні відрахування не потраплять до бюджету. Що змінилося для рибалок? Практично нічого, крім того, що їх обклали оброком – вони віддають 25% улову ТОВ «Шагани». У свою чергу, представники товариства з обмеженою відповідальністю нічим не переймаються, вони просто продають квоти на виловлювання рибалкам і отримують «свою» частку від кожного улову. Матеріальне забезпечення, податки, техніка безпеки, заробітна плата – все це залишилося на плечах рибалок, яким потрібно виживати.
Який вихід із ситуації? Ліквідувати СТРГ, адже мета створення цього суб’єкта господарської діяльності не досягнута! Ніякого підвищення рибопродуктивності водного об’єкта через штучне відтворення живих ресурсів не відбулося. Тим більше, що цінних видів риб у Сасику немає. А карася можуть виловити до роздамбування і місцеві рибалки. Треба повернути систему квотування, щоб вилов риби відбувався під контролем державних органів. СТРГ – це корупційна та антиекологічна структура, завдяки якій можна монополізувати будь-який водний об’єкт в Україні в начебто законний спосіб.
Ірина ВИХРИСТЮК,
м. Татарбунари Одеської області
Довідка СП: Спеціальне товарне рибне господарство (СТРГ) – суб’єкт господарської діяльності, основною метою якого є підвищення рибопродуктивності рибогосподарського водного об’єкта через штучне відтворення живих ресурсів, а також збереження та раціональне використання цінних видів водних живих ресурсів.
«Селянська правда», №151, 24 грудня 2010
У нас все як завжди – спочатку придумають, а потім незнають як вирішити та обійти. Іншими словами – пора вже щось міняти.