Громадські організації вважають, що відбудовувати Каховську ГЕС не потрібно або вимагають застосувати комплексний підхід до оцінки ситуації та розробки сценаріїв розвитку регіону навколо колишнього Каховського водосховища.
Зокрема, низка громадських організацій створила Каховську платформу, до якої увійшло понад тридцять представників громадськості та експертів з різних галузей.
Мета цієї платформи – оцінка ситуації та пошук оптимальних сценаріїв з розвитку регіону після теракту росії на Каховській ГЕС.
Каховська платформа звернулася до уряду із заявою, у якій зазначається, що ухвалення рішення з боку Кабінету Міністрів України відбулось без громадського обговорення, без врахування думки науковців, фахівців різних галузей. Такі рішення Уряду є порушенням міжнародних зобов’язань України, взятих в рамках Енергетичного співтовариства, Оргуської конвенції, та суперечить європейським підходам, зокрема закріпленим в Директиві 2011/92/ЄС, і ставлять під загрозу можливість залучення фінансування від міжнародних донорів на будь-яку діяльність стосовно відбудови і подальшого розвитку регіону, постраждалого від масштабної екологічної катастрофи. Понад це, такі поспішні та невиважені рішення можуть поставити Україну перед загрозою повторення такої катастрофи у майбутньому.
Зважаючи на це, громадські організації називають рішення уряду «передчасним» і закликають переглянути його, попередньо провівши всебічний аналіз наслідків та подальших можливостей, а також належні консультації з усіма зацікавленими сторонами.
«Задля вибору шляхів подальшого розвитку регіону необхідне стратегічне та просторове планування включно з проведенням стратегічної екологічної оцінки (СЕО), з пропозиціями щодо різних альтернативних варіантів, у тому числі із урахуванням принципів сталого розвитку та ЄЗК, що є можливими до реалізації в нинішніх екологічних та соціально-економічних умовах», – ідеться у документі.
Звернення до прем’єр-міністра та уряду підписали понад 20 НУО.
Довідково: 18 липня Кабінет Міністрів України схвалив постанову ”Про реалізацію експериментального проекту “Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Відбудова після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови”. Даною постановою визначені параметри та процедура реалізації експериментального проєкту з початку відбудови Каховської ГЕС. Проєкт розрахований на 2 роки. Більше того, у Порядку його реалізації, затвердженому постановою від 18.07.2023 № 730, йдеться, що реалізація проєкту буде здійснюватися без проведення оцінки впливу на довкілля.
Громадські організації вимагають перегляду рішення щодо відбудови Каховської ГЕС після теракту. Вони наголошують на необхідності здійснити комплексний аналіз та стратегічну екологічну оцінку, щоб знайти оптимальні рішення для регіону і це правильно