Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Ціна сталі

«У нас хороша медицина. розповідає медик Тетяна Волинько.
Люди тут не доживають до пенсії. Їх життя забирають шахти та хвороби.

Середня тривалість життя чоловіків у Донецьку – 53-55 років.

Перше місце серед причин смертності – захворювання систем кровообігу, друге – онко.

Хворі також молоді мами, які мають народжувати дітей…

«Я вчора ввечері хотів відчинити вікно – по¬дихати свіжим повітрям. Але відразу ж зачинив, бо відчув, як важко дихати через забруднен¬ня…», – слухаючи цю сентенцію журналіста британської телерадіокомпанії «Бі-бі-сі» Алекса Кірбі я подумки обурювалась: «Ну, треба ж таке! Ці іноземці в Україні бачать лише погане…»

Алекс разом зі своїми колегами зі Швейцарії приїхав до Донецька за програмою ООН поділи¬тись із нами, українськими, білоруськими та мол¬довським журналістами, своїм досвідом роботи в екологічній журналістиці.

Звичайно, слова про повітря – просто ху¬дожній вимисел, розрахований на наївних бри¬танських слухачів, – вирішила я. – Місто – як місто. Широкі проспекти, багато парків, троянди на вулицях.
Донецьк мені трохи нагадав наш Молодіж¬ний в кращі часи – труби заводів, але й багато зелені, квітів…

Наступного ранку я прокинулася від відчут¬тя, що важко дихати. Якась гидота щільно за¬била моє горло й тиснула. Її не можна було ні запити водою, ні пропхнути далі…
Я зрозуміла: Алекс Кірбі нічого не вигадував. У Донецьку таки дійсно нічим дихати!
Запитала сусідку по кімнаті, як вона себе по¬чуває. Виявилось, симптоми схожі. «А я думала, у мене ускладнення після аварії», – поділилась зі мною білоруска Тетяна. Такі ж «ускладнення» відчули й інші колеги.

У теорії

Їдемо «в поля». Себто на місця репортажів.
Зупинка перша – одне з найкращих підпри¬ємств міста – металургійний комплекс ЗАТ «Донецьксталь» (ДМЗ – скорочено називає його народ).

Прохідна вражає: темно-червоні троянди, просторі дитячі майданчики, штучні озерця з ле¬бедями. Навіть храм. Кажуть, є і зоопарк…

«Підприємство активно працює над модерні¬зацією виробництва, запровадженням екологіч¬но безпечних технологій, – розповідає Геннадій Дорошенко, начальник відділу охорони навко-лишнього середовища філії ЗАТ. – Розроблена довгострокова програма природоохоронних за¬ходів; замінюються старі мартенівські печі на нові, електроплавильні. Суттєво покращились санітарні умови робочих місць, встановлена су¬часна система вентиляції…»

…реальність

Заходимо в цех, де сталь плавлять на старих мартенах. Біля відкритого полум’я височенної печі стоїть робітник. Якимось довгим інструмен¬том щось поправляє, близько нахиляючись до палаючого кратера… Всередині печі – півтори-дві тисячі градусів за Цельсієм.
Скільки ж відчуває на собі людина? Зна¬ючі кажуть: за зміну сталевар випиває піввідра води.
Допитливість переборює жах. Намагаюся ближче підійти до печі, аби сфотографувати. Супроводжуючі нервують.

Як тільки спрацьовує спалах фотоапарата, помічаю дивну річ: згори щось сиплеться, схоже на новорічний серпантин. Знову спалах – знову сиплеться… Дивно.

Ранкове відчуття стисненості в горлі не по¬лишає. Дихати все важче. Та що ж це таке?! Помічаю, як білий аркуш мого блокноту вкрива¬ється тонким шаром темно-сірого пилу…
Один із працівників цеху, доки начальство відволіклося, пояснює: «У повітрі – відсотків 30 графіту».

(Графіт – у сталеливарному цеху – побіч¬ний продукт плавки. Береться він з вугілля, яким нагрівають печі. Маленькі частки графі¬ту весь час сипляться з печей та ковша, що че¬рез весь цех перевозить розплавлену сталь. Це вони забивають легені сталеварів…)
«Боже, як же ви дихаєте?» А де ж витяжка? «Он», – показує робітник на дірку у стелі. Як же тут можна працювати? – Сталевар сумно посмі¬хається: «А де краще? Так і ж мартени – з 18** якогось року – в Макіївці, і в Маріуполі, на заводі Ілліча – всюди! У нас хоч модернізацію обіцяють, електропечі… Працювати ж десь треба».

Місцеві громадські активісти розповідають: молодь в ливарні цехи не поспішає. Заманюють робітників із периферії, де люди живуть і працю¬ють ще в гірших умовах.
Шоковані побаченим, журналісти знову до¬питують фахівця, що відповідає на підприємстві за екологію. «Викиди у нас не перевищують норм, – запевняє журналістів Г.Дорошенко. – Ми сертифіковані за стандартами ISO. Ста¬вимо фільтри, які за показниками пилу кращі за європейські нормативи… А що робітники респі¬раторів не носять – самі винні».

Їдкий дим зі заводської труби підозріло рудого кольору відволікає увагу від слів охоронця природи
«Промисловість Донецької області викидає в повітря стільки забруднюючих речовин стільки, скільки Запорізька, Дніпропетровська і Луганська разом узяті», – сказав на прес-конференції Сергій Третяков, керівник державного управління охорони довкілля Донеччини.

Основними забруднювачами по¬вітря С.Третяков називає 7 коксохі¬мічних підприємств, 6 металургійних комбінатів, 5 ТЕЦ та 120 шахт.

До переліку найбільш небезпеч¬них забруднювачів повітря міста До¬нецька протягом багатьох років вхо¬дять діоксид азоту, формальдегід, пил, бенз(а)пирен. Концентрація цих речовин перевищує гранично допус¬тимі норми. У Макіївці приблизно такий же набір. У Горлівці та Маріуполі додається ще й аміак, в Єнакієвому – сірководень.

Чим донецький менталітет відрізняється від львівського?

Як вам живеться поруч із металургійним комбінатом? – запитували ми у мешканців До¬нецька. «Нормально, – каже старенький дідусь, що присів на причілок супермаркету з авоською з порожніми пляшками.

– Нормально? А як вікно відчиняєте ніяких сторонніх запахів не відчуваєте?

– Нормально. А вікон я не відчиняю. Нема як їх відчиняти… Я все життя пропрацював на тому металургійному комбінаті, ні на що краще ніж малосімейка не заробив»
.
Поруч паркується сріблясте авто середнього класу. Виходить чоловік років 35 в елегантному костюмі. «Як вам живеться?..» – «Нормально!» – «Та невже?» – Бачачи наші круглі очі, чоловік усміхається: «Я родом з Макіївки. Бачив і не такі жахи. Працював на шахті. Так що зараз мені жи-веться пре-чу-дово. Займаюсь торгівлею. Звіс¬но, мав би гроші, втік би на Багами. Та поки не маю».

«Звичайно, відчуваємо сморід від ДМЗ», – каже охоронець одного з бутіків. Чоловік та¬кож у Донецьку недавно, переїхав із окраїни, де, каже, ще страшніше.

Продавець магазину зізналась: дитина часто хворіє, уся зарплата йде лише на ліки. Та й серед колег багато онкохворих. Але куди подінешся? Дітей же годувати чимось треба…
«Як люди можуть бути такими байдужими до власного здоров’я? – дивується львівська журналістка Наталка Горбань. – Це якась зовсім інша психологія. У нас в Карпатах спробу¬вали пестициди скинути, так все село піднялось на протест».

Донецькі активісти-екологи кажуть: жити біля ДМЗ в Донецьку престижно – центр міста. Люди платять великі гроші, щоб купити квартиру в житловому кварталі, що межує з парканом сталеливарного комбінату.

«Якщо в Данії чи Швеції за викид SO2 в навколишнє середовище підприємства платять по 5400-6940 євро за кубометр, то в Україні – всього – 9. Чом би за¬водським трубам не диміти? – говорить Тетяна Волинько, кандидат медичних наук, заступник директора НДІ медико-екологічних проблем Донбасу та вугіль¬ної промисловості. – Спочатку мешканці Донецька та регіону по 8-12 годин пра-цюють на металургійних підприємствах та шахтах, а потім виходять дихати тим, що вони, так би мовити, напрацювали… Звичайно, імунітет дуже ослаблений».

Куди втекти?

Загиджене повітря – це ще не все. Місто й окраїни окупували терикони. Це височенні сірі гори – залишки породи, з якої забрали вугілля. Час від часу від контакту з киснем терикони загоряються. Горять вони роками. А разом із теплом викидають у повітря всі ті шкідливі, часом радіоактивні, речо¬вини, які винесли з собою з-під землі.

Поруч із відвалами із шахт розташовуються залишки плавки сталі (доменні шлаки). Вони також виростають у височенні кучугури…

Усього на Донбасі екологи нарахували біль¬ше 4 мільярдів тонн відходів.

«У нас є установка-драга, на якій операто¬ри змінюються кожні два роки. Одні помирають від раку, на їх місце приходять інші, – розповідає Максим, представник екологічної організації «Роза вітрів» дорогою до Макіївки. – Там же, біля старого терикону, – ставок зі стічними вода¬ми. Якимось дивом у ставку завелися карасі. Мабуть, мутанти. Так люди з Донецька на вихідні їздять туди відпочивати – рибку половити, дітей «на свіже повітря» вивозять. Ніхто навіть не за-мислюється, що потім буде з тією дитиною».

Я згадала наш Кременчук, в якому ще, сла¬ва Богу, залишились чисті, зелені окраїни.

Згадала, Потоки і Дмитрику, де влітку в та¬борах відпочивають наші діти, а кременчужани вихідними вибираються поплавати у Пслі, бо в Дніпрі вже купатися неможливо.

У що перетворяться ці місця, коли поруч, під Комсомольськом запрацює металургійний комбінат «Ворскла-сталь»? Як швидко околиці обростуть горами зі шламів – залишків плавки сталі? Як швидко з вод Псла зникнуть лілеї? А дачі кременчужан перетворяться в занедбані пустки?
Невже ми мовчки чекатимемо цього? Невже ми згодні платити таку ціну за те, щоб черговий мільярдер став мультимільярде¬ром? Невже ми готові чужі статки примно-жувати ціною здоров’я власних дітей?

Юлія Билина

Вечірній Кременчук, 23 жовтня 2008

Читайте на эту тему также:

Обіцяти – не мішки тягати або Чим зігріємось завтра?

http://pryroda.in.ua/lystopad/obicyati-%e2%80%93-ne-mishki-tyagati-abo-chim-zigriyemos-zavtra/

 

НА БОЧКАХ С ПОРОХОМ И ЯДОМ

http://pryroda.in.ua/lystopad/na-bochkax-s-poroxom-i-yadom/

 

Как дела, экоДОНБАСС?

http://pryroda.in.ua/lystopad/kak-dela-ekodonbass/

 

Донецк и другие: жизнь за допустимыми пределами

http://pryroda.in.ua/lystopad/doneck-i-drugie-zhizn-za-dopustimymi-predelami/

 

В четыре минуты пополуночи

http://pryroda.in.ua/lystopad/v-chetyre-minuty-popolunochi/

 

Все будет Донбасс?.. или чего ждать Севастополю от угольного терминала

http://pryroda.in.ua/lystopad/vse-budet-donbass-ili-chego-zhdat-sevastopolyu-ot-ugolnogo-terminala/

 

Нужны ли Запорожской области новые разработки железных руд?

http://pryroda.in.ua/lystopad/nuzhny-li-zaporozhskoj-oblasti-novye-razrabotki-zheleznyx-rud/

 

Кому – руда, а кому – біда

http://pryroda.in.ua/lystopad/komu-%e2%80%93-ruda-a-komu-%e2%80%93-bida/

 

Терриконы требуют цветов

http://pryroda.in.ua/lystopad/terrikony-trebuyut-cvetov/

 

Ціна сталі

http://pryroda.in.ua/lystopad/cina-stali/

 

Уголь есть, да счастья нет

http://pryroda.in.ua/lystopad/ugol-est-da-schastya-net/

 

БЕРЕЖІТЬ ЧОЛОВІКІВ

http://pryroda.in.ua/lystopad/berezhit-cholovikiv/

 

“Вбити звичку”

http://pryroda.in.ua/lystopad/vbiti-zvichku/

 

 

Leave a Reply