Регіональна антикорупційна екологічна Програма FLEG як частина всесвітнього процесу FLEG*
*FLEG – Forest Law Enforcement and Governance (Правозастосування й управління в лісовому секторі).
Що сьогодні відбувається в лісовому секторі України
Впродовж останніх 10 років лісовий сектор України демонструє стабільний поступальний розвиток, випереджаючи за темпами щорічного приросту обсягів виробництва й реалізації продукції більшість галузей народного господарства. Навіть за підсумками минулого, кризового 2009 року галузь рапортує про зростання показників.**
Увага суспільства й влади до лісового сектору також стабільно зростає. Не лише тому, що деревина з року в рік стає усе більш затребуваним і дефіцитним ресурсом. Зростає й розуміння найважливішої – екологічної – ролі лісів, що знайшло своє відображення у швидкому збільшенні площі лісових природно-заповідних територій, розширенні обсягів робіт зі створення нових лісів тощо.
Водночас на тлі в цілому благополучної офіційної статистики все частіше піднімаються проблеми нераціонального використання лісів, зокрема, пов’язані з нелегальними заготівлями й тіньовим лісовим бізнесом. Їхньому вирішенню мали сприяти прийняті в останні роки законодавчі акти, серед яких слід виділити нову редакцію Лісового Кодексу (2006) з пакетом нормативних документів, що його деталізують і Концепцію реформування й розвитку лісового господарства України (2006). Однак законодавчі нововведення не дали швидкого результату, про що свідчать факти численних порушень і злочинів. Зокрема, виявлених у ході перевірок підприємств лісового сектору, ініційованих Президентом та урядом після катастрофічного паводка в Карпатах у липні 2008 року.
Суспільство й влада усвідомлюють, що незаконні рубки й нелегальний обіг лісопродукції загрожують стану українських лісів, завдають значної шкоди економіці країни й погіршують її імідж. Однак будь-яких системних зусиль, спрямованих на оцінку обсягів правопорушень і збитків, яких вони завдають, виявлення причин, що їх породжують, розробку погодженого плану дій з метою поліпшення ситуації, дотепер не докладалося.
Оцінки збитків, що завдаються правопорушеннями лісам й економіці країни, варіюють у надзвичайно широкому діапазоні. У більшості випадків вони однобічні та/або емоційні, що ставить під сумнів їх коректність, створює передумови для різного роду спекуляцій і несумлінної конкуренції. Тому проблема правозастосування в лісовому секторі України вимагає системного вивчення й осмислення, у ході якого має бути обґрунтовано точку зору, яку б визнали всі державні органи, громадські організації й представники лісового бізнесу.
** На думку ряду експертів, у цих підрахунках не врахована зміна курсу долара, інакше було б наочним падіння виробництва у лісовому секторі.
Процес FLEG у світі та Європі
Проблеми, пов’язані з незаконними лісозаготівлями, тіньовим обігом лісопродукції й корупцією в лісовому секторі, характерні для багатьох країн світу. Тому на початку третього тисячоліття на міжнародному рівні було ініційовано рух із удосконалення правозастосування та управління в лісовому секторі – FLEG (в Євросоюзі – FLEGТ, де «Т» – торгівля), спрямований на боротьбу з незаконними діями в лісовому секторі. Цей рух є добровільною ініціативою країн з метою привернути увагу до застосування законів, управління й торгівлі лісом. Процес FLEG організований за регіональним принципом. На початок 2004 року він мав кілька гілок: країни Південно-Східної Азії, Африки, басейну Амазонки, Європейського Союзу.
У травні 2004 року на IV сесії Форуму ООН щодо лісів Росія виступила з ініціативою організувати Міністерську конференцію з проблем правозастосування й управління в лісовому секторі країн Європи й Північної Азії (ЕNА- FLEG). Конференція відбулася в листопаді 2005 року в Санкт-Петербурзі (http://go.worldbank.org/BA1GNQELG0 ).У її підготовці й проведенні активну участь взяла делегація України. Основними документами конференції стали Міністерська Декларація й Індикативний план дій, схвалені всіма країнами-учасницями. Разом із представниками державних структур у конференції брали активну участь представники громадянських організацій та бізнес-структур (від України ці сектори не були представлені). У 2006 році в Анталії відбувся великий міжнародний семінар «Від Декларації до дії. Реалізація Санкт-Петербурзької Декларації з проблем правозастосування й управління в лісовому секторі (FLEG) у країнах Європи й Північної Азії (ЕСА)» (тези доповідей і протокол: http://siteresources.worldbank.org/INTFORESTS/Resources/AntalyaWorkshopProceedings_Russian.pdf).
Цей семінар, зокрема, підготував рекомендації з розробки й виконання Національних планів дій щодо боротьби з незаконними рубками й іншими злочинами в лісовому секторі: http://siteresources.worldbank.org/INTFORESTS/214578-1113909941301/21503795/AntalyaDraftGuidelines060627Russian.pdf
Що зроблено й що не вдалося зробити в процесі FLEG в Україні
У 2006-2008 роках Держкомлісгосп України розпочав реалізацію низки заходів, передбачених Індикативним планом дій. Зокрема:
• підготовлено й в основному прийнято зміни до законодавчих актів (Лісовий Кодекс, Адміністративний Кодекс, Кримінальний Кодекс, Концепція реформування й розвитку лісового господарства, ряд Правил, Положень і нормативів), спрямовані на екологізацію методів і технологій ведення лісогосподарських операцій, посилення контролю за станом лісів і лісогосподарською діяльністю, посилення відповідальності за порушення лісового законодавства;
• вжито заходів, спрямованих на формування прозорого ринку деревини (перехід до аукціонної, біржової торгівлі) і запобігання тіньовому обігу лісопродукції (сертифікат походження деревини став обов’язковим документом при здійсненні експортних операцій, на обласному рівні створені комісії з контролю за зовнішньоекономічною діяльністю підприємств);
• активізовано роботи із сертифікації лісів, що перебувають у хпостійному користуванні державних лісогосподарських підприємств (сертифіковано держлісгоспи Закарпатської області, а також багато лісгоспів у Житомирській, Харківській і Київській областях).
На жаль, перераховані заходи проведено в рамках лише одного відомства, не погоджено й не об’єднано в єдиний, інтегрований у структуру національної лісової політики план дій. Також практично кожен із цих заходів зазнавав критики. Наприклад, не раз говорилося про недостатню захищеність сертифіката походження деревини, низький рівень виконання екологічних і соціальних зобов’язань лісогосподарськими підприємствами, що одержали міжнародні сертифікати тощо. Це, безумовно, знижує загальну ефективність проведених заходів. Внаслідок цього на сьогодні:
• поняття «незаконні рубки» і «незаконно заготовлена деревина» в Україні законодавчо не визначено, їх трактують по-різному;
• Національний план дій у сфері боротьби з нелегальними заготовками й корупцією в лісовому секторі України не розроблено;
• міжвідомча взаємодія – на низькому рівні;
• представники органів державної влади, громадських організацій і бізнесу не мають єдиного бачення проблеми, діють розрізнено й непродуктивно;
• недостатня увага приділяється забезпеченню можливості легального використання лісів місцевим населенням і малим бізнесом, що призводить до росту кількості правопорушень і соціальної деградації сільських районів з високою лісистістю.
Програма FLEG як продовження процесу FLEG в Україні й сусідніх пострадянських країнах
Допомогти влади й суспільству у вирішенні цих проблем саме й покликана Програма FLEG (як частина процесу FLEG). Повна назва Програми – IMPROVING FOREST LAW ENFORCEMENT AND GOVERNANCE IN THE EUROPEAN NEIGHBORHOOD POLICY EAST COUNTRIES AND RUSSIA – «Удосконалення правозастосування й управління в лісовому секторі (FLEG) у країнах Європейської політики добросусідства й у Росії».
(Уточнимо: допомогти, але не замінити собою державні й громадські організації, бізнес-структури, оскільки ресурси Програми досить незначні в порівнянні з потенціалом держави, бізнесу, суспільства в цілому.)
Перераховані вище проблеми лісового сектору характерні для більшості пострадянських країн Східної Європи й Північної Азії. Тому щоб допомоги цим країнам реалізувати положення Міністерської декларації щодо FLEG, Європейська комісія й інші донори створили багатосторонній трастовий фонд, кошти якого і використовуються на фінансування Програми FLEG у семи країнах, у тому числі й в Україні. Програма здійснюється Всесвітнім банком у тісному співробітництві з Міжнародним союзом охорони природи (МСОП) і Всесвітнім фондом дикої природи (WWF).
Першочергові заходи Програми FLEG для України
Експерти Всесвітнього банку, МСОП і WWF, у тісному контакті з українськими фахівцями, що представляють Держкомлісгосп й інші зацікавлені організації, підготували Робочий план виконання Програми в Україні. Цей Робочий план (детальніше див. http://pryroda.in.ua/lystopad/plan-deistvii-fleg-v-ukraine/ ) охоплює такі ключові напрямки:
1. Виявлення, оцінка значимості й класифікація проблем правозастосування на національному й регіональному рівнях;
2. Оцінка й підвищення ефективності правозастосування й управління в лісовому секторі;
3. Розробка й удосконалення практичних заходів, спрямованих на профілактику, виявлення й зменшення кількості правопорушень та їх тяжкості (регіональний пілотний проект у Карпатському регіоні);
4. Забезпечення прав місцевого населення й малого бізнесу на легальне використання лісових ресурсів;
5. Підвищення прозорості роботи лісової галузі й поліпшення поінформованості населення.
У реалізації Плану буде використано такий набір інструментів:
– аналітичні розробки;
– цільові місії експертів за участю представників зацікавлених сторін;
– навчальні семінари й перепідготовка кадрів;
– консультаційні семінари / круглі столи;
– опитування громадської думки;
– інформаційний супровід проекту;
– пілотні проекти місцевого або регіонального рівня.
Передбачається, що Програма постійно розвиватиметься – конкретні заходи розробляються й здійснюються з урахуванням отриманих результатів та зміни ситуації. Про деякі перші заходи і дослідження Програми можна прочитати тут: http://www.fleg.org.ua та http://www.enpi-fleg.org
Реалізацію заходів плану передбачається здійснювати на двох рівнях – національному й регіональному.
На національному рівні розглядатимуться питання, пов’язані з виявленням, класифікацією й оцінкою проблем правозастосування; аналізом і вдосконаленням лісового й суміжного законодавств; підвищенням інформаційної відкритості органів влади й поліпшенням їх взаємодії з громадськими організаціями й представниками лісового бізнесу.
Регіональні заходи мають практичну спрямованість і націлені на підготовку й апробацію сучасних методів і технологій оцінки якості й контролю руху лісопродукції , а також профілактики, виявлення й оформлення правопорушень. Регіональні заходи проводитимуться на базі державних лісових підприємств Івано-Франківської області й Карпатського регіону в цілому.
Інформаційний обмін з іншими країнами-учасницями Програми дасть змогу виконати порівняльний аналіз ситуації в різних країнах і визначити пріоритетні теми для проведення спільних консультаційних нарад і навчальних семінарів.
Реалізація Програми розрахована на три роки – з липня 2008-го по червень 2011 року. Партнером Програми з боку держави Україна є Державний комітет лісового господарства як орган, відповідальний за державну політику в лісовій сфері, тому важлива активна й повноцінна участь цього відомства в розробці й реалізації Програми. Але також важлива участь у Програмі інших державних структур, починаючи із Президента і його Адміністрації; Верховної Ради в цілому, її структур (профільних комітетів тощо) й окремих народних депутатів; Кабінету Міністрів і зацікавлених міністерств і відомств (Мінприроди, МВС, Мінагрополітики, Державної митниці, КРУ, СБУ й інших); органів місцевого самоврядування, громадських організацій і об’єднань, місцевих громад та інших зацікавлених сторін.
Деякі цікаві додаткові матеріали про ситуацію в українських лісах, підготовлені програмою FLEG:
1. Результати соціологічного опитування: http://pryroda.in.ua/lystopad/sociologiya-pro-lis/;
2. Аналіз лісового та суміжного законодавства на корупційні ризики: http://pryroda.in.ua/lystopad/korupcijni-riziki-lis-zakony/ ;
3. Аналіз публікацій ЗМІ «Проблеми лісу очима журналістів»: http://pryroda.in.ua/lystopad/lis-ta-zhurnalisty/ .
А також шукайте інші матеріали про Програму на цьому блозі за тегом FLEG
Вашу думку про ситуацію із правозастосуванням та управлінням у лісовому секторі України Ви можете залишити у вигляді коментаря до цього матеріалу або направивши його за адресою: [email protected] (Олег Листопад). За цією ж адресою Ви можете одержати додаткову інформацію про Програму FLEG.
Leave a Reply