Новина зі знаком запитання
З нагоди Дня працівників заповідної справи у Львівському державному управлінні охорони навколишнього природного середовища (ЛДУОНПС) відбувся круглий стіл, на якому обговорювали питання можливостей розширення території природно-заповідного фонду Львівщини. Захід зібрав чиновників, науковців та громадськість.
Начальник управління Мирослав Хом’як зауважив, що впродовж наступного року у Львівській області передбачено розширити території паркових заповідників удвічі: «Вважаю, нині важливо заслухати думки представників усіх заповідних територій нашого краю, щоб спільно сформувати план приєднання конкретних земель до вже діючих нацпарків і заповідників. Адже попереду чимало процедур: погодження земельних ділянок з місцевими громадами, лісовими господарствами, виготовлення проектної документації. Розвиток заповідно-паркової справи на Львівщині має і суттєву економічну складову. Адже це сприяє становленню зеленого туризму, залученню інвестицій, а також виходу на європейський ринок завдяки можливості вирощувати екологічно чисті продукти».
Сьогодні в межах реалізації Регіональної програми розвитку заповідної справи у Львівській області з ініціативи управління та за участю науковців на території двох районів – Миколаївського та Пустомитівського – створюють регіональний парк «Стільське Горбогір’я». Тому на круглому столі відбулася презентація цього проекту. За розрахунками фахівців парк розташовуватиметься на 10–12 тис. га – адже саме там, за свідченнями істориків, розташовувалась столиця древньої держави Білих Хорватів.
Не менш важливими є й Сколівські Бескиди. Директор Національного природного парку «Сколівські Бескиди» Василь Бандерич зазначив, що збереження цих територій має велике значення для України в цілому. Він також повідомив, що цього року завдяки підтримці держуправління з обласного фонду виділили 50 тис. грн для утримання у зимовий період тварин, які тут мешкають, зокрема, зубрів і гірських (карпатських) коней.
А директор регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди» Славомир Зумер звернув увагу учасників на те, що потрібно відповідально ставитись до землі, що у власності територіальних громад і розглядається як потенційна ділянка для розширення заповідно-паркової території: «Ми повинні розуміти, що в такий спосіб можемо зберегти нашу землю у власності держави і убезпечити її від приватного розбазарювання».
Ігор Галущак,
Львів
Дай, Боже, нашому теляті вовка з’їсти
Від редакції: Хотілося б, щоб прогнози, викладені у статті відомого львівського журналіста і патріота Ігоря Галущака, справдилися. Але чи реальні ці заповідні мегаплани? Боїмося, що – ні. Тому – вже від себе – поставили у заголовку аж три знаки запитання.
По-перше, тому що невідомо, чи залишаться взагалі такі структури, як обласні державні управління охорони навколишнього природного середовища. Провладна більшість Верховної Ради вже ухвалила у першому читанні закон, за яким обласні управління Мінприроди буде ліквідовано.
По-друге, і влада, і «опозиція» не розуміються на заповідній справі і з усіх сил її «топлять». Узяти хоча б позицію ВО «Свобода», яка давно й успішно торпедує створення Національного природного парку «Північне Поділля» («Пам’ятка Пеняцька»). Проектований парк має охопити частково територію Бродівського, Золочівського та Буського районів області. Крім збереження природи, парк важливий і як спосіб уникнути земельних махінацій. Землі національного парку викуповувати і перепродавати буде дуже важко, і це, власне, один із способів уберегти ці три райони від маніпуляцій із землею. Саме проти цього виступає член фракції ВО «Свобода» Ірина Сех. «Свобода” буде виступати проти і ми зробимо все можливе, щоб не допустити голосування за створення парку”, – заявила І.Сех ще два роки тому.
Вочевидь, що і пані Сех, й інші лідери «Свободи» плутають поняття «заповідник» і «національний природний парк». “Заповідник – це територія, на якій заборонено будь-яку діяльність, – каже завідувач кафедри екології Національного лісотехнічного університету України, автор проекту Національного природного парку «Північне Поділля» професор Леонід Копій. – А Національний природний парк – це територія, яка складається з кількох зон: заповідної – 5–10%, рекреаційної та господарської. І на цих господарських територіях суттєвих обмежень господарської діяльності населення і підприємств в принципі немає, єдина вимога дотримуватися екологічного законодавства”, – пояснив науковець.
Територія, яку передбачається включити до складу проектованого національного природного парку (НПП) “Пам’ятка Пеняцька” (робоча назва – “Північне Поділля”), належить до найцінніших у природничому та культурно-історичному аспектах територій України. Це – взагалі перший в Україні природний резерват, створений відомим природолюбом графом Дзедушицьким.
Сумнівними здаються заповідні плани і тому, що на противагу їм є інші плани, наприклад, хижацька (без громадських обговорень, екологічних експертиз, урахування потреб туризму та охорони природи тощо) забудова наймальовничіших річок Карпат гідростанціями, зокрема т.зв. «дериваційними» – коли річка заганяється у трубу і просто у ній зникає. У Львівській області будівництво ГЕС планують, насамперед, також у найкрасивіших гірських куточках. На сьогодні вже є 7 пропозицій щодо встановлення міні-ГЕС (їх тепер розробляють). Все це гірські річки — Стрий, Опір і притока р. Опору. Зокрема, це Верхнє та Нижнє Синьовидне, Нижня Стинава, с. Крушельниця Сколівського району. Це – тільки за офіційною інформацією!
А ще є таке явище, як всеукраїнський дерибан. Який і за попередньої влади процвітав, а за нинішньої досяг просто небачених масштабів. Ось приклад з тим самим парком «Сколівські Бескиди». Рік тому перевіркою, проведеною військовою прокуратурою Західного регіону України, було встановлено, що через протиправні дії службових осіб Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України та Міністерства оборони, без згоди Верховної Ради України та рішення Кабінету Міністрів України, вилучено з володіння держави особливо цінні землі Національного природного парку «Сколівські Бескиди», площею 10,2 га, вартістю 17,6 млн грн, розташовані на території Сколівського військового лісогосподарського підприємства Міністерства оборони України, та передано в комунальну та приватну власність.
І такі приклади і по Львівщині, і по Україні можна наводити і наводити. Єдиний шанс реально збільшити заповідні площі – це змінити для початку владу. На чесних, розумних і порядних.
«Селянська правда», №88, 31 липня 2012
Leave a Reply