ЗМІНА КЛІМАТУ. Найближчі 30 років нас очікують сніжні зими, пізні весни та коротке літо зі спекою і зливами. Такий прогноз озвучила завідувач відділу кліматичних досліджень і довготривалих прогнозів погоди Українського науково-дослідного метеорологічного інституту Вазіра Мартазінова. За її словами, причиною значних коливань клімату стали суто геофізичні чинники, зокрема підігрів поверхні Землі зсередини. Це спричиняє утворення так званих теплових смуг, які стримують рух циклонів. Влітку це, скажімо, призводить до того, що над смугою (наприклад, Центральною і Східною Україною) стоїть суха спекотна погода, а на межі смуги — над Західною Україною — безупинно йдуть дощі. Смуга може «стояти» 2–4 тижні, потім вона «закривається», і циклон нарешті починає рухатися, погода міняється.
Головна порада метеоролога: регулярно цікавтеся короткотерміновими прогнозами погоди. Небесна канцелярія в найближчому майбутньому готова влаштовувати нам різні катаклізми. І найкращий спосіб уникнути їх наслідків — не пхатися просто в пекло (хоч снігове, хоч зливове, хоч спекотне), пересидіти вдома.
Або принаймні взяти запас води, харчів та, залежно від ситуації, кожух, гумаки чи панаму.
Щоправда, в інших учасників прес-конференції — голови Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ) Тетяни Тимочко та фахівців Національного екологічного центру Марії Сторчило й Ольги Власик – бачення причин такої ситуації дещо відрізняється. Вони наполягали на тому, що зміни клімату викликані в першу чергу парниковими газами, невпинним спалюванням викопного палива, неефективними технологіями, людською жадібністю, низькою енергоефективністю промисловості та комунального сектору тощо.
Голова ВЕЛ зазначила, що незалежно від причин катаклізмів до них треба бути готовими. А ще — не добивати і без того змучених кліматичними коливаннями людину та природу антиекологічною діяльністю. Бо якщо на хвору через метеофронти голову впадуть ще й, наприклад, відходи промисловості, то ця голова точно не витримає. Як тут вижити, скажімо, жителю Донбасу, якщо на нього сиплеться щороку 19 тонн забруднюючих речовин?
Як готуватися до змін клімату в державному масштабі? Передусім переглядати сільськогосподарські технології, впроваджувати нові, адаптовані до нового клімату сорти рослин. Але як це зробити, якщо державну систему сортовипробування трясе вже другий рік? Фактично вона стала об’єктом атаки рейдерів, які намагалися захопити майно та землі сортовипробувальних станцій. Нині атаку наче відбито, але чи отримають цього року станції фінансування і в якому обсязі — досі не зрозуміло. Втім, це вже зовсім інша історія…
Олег Листопад
http://www.ukurier.gov.ua/uk/news/zimi-budut-snizhnimi-lito-korotkim/
Leave a Reply