Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Як здолати пропивання мізків?

Дві сторони проблеми

Чи тільки від ціни на алкоголь залежить рівень алкоголізму?

Щороку через алкоголізм в Україні помирає більш ніж 40 тисяч людей. Такими є дані Національної ради з питань охорони здоров’я. Алкоголь на третьому місці серед факторів, що спричиняють смертність серед населення країни загалом, на другому – як такий, що позбавляє віку працездатну категорію, і на першому – що загрожує смертю людям від 25 до 40 років. А майже 40% українських підлітків віком 14–18 років регулярно вживають спиртні напої.

акцизи треба підніматиОфіційна статистика свідчить, що більш як мільйон перебувають на обліку як хворі на алкоголізм, проте реальна цифра в 5 разів вища. Алкоголізм перестав бути проблемою соціального дна. В алкогольну залежність однаково потрапляють як робітники, так і директори підприємств, як селяни, так і жителі мегаполісів. Українські селяни, які споконвіку вважались найпрацьовитішими, спиваються. Цілі села вимирають через поширення алкоголізму.

Та найстрашнішим є те, що вік алкоголіків за останні 10 років істотно зменшився. Всесвітня організація охорони здоров’я нещодавно провела опитування школярів у 41 країні світу, поцікавившись, чи вживають вони спиртне. Україна опинилася у списку перша і з величезним відривом випереджає Ізраїль, що потрапив на другу сходинку. Бо в нашій країні 40 відсотків (!!!) дітей заглядають у чарку.

Сьогодні у нашій державі діти в 11–12 років не лише пробують алкогольні напої, а й приблизно шоста частина їх уже знає на собі, що таке стан сп’яніння! Дедалі частіше до наркодиспансерів потрапляють діти, які вживали алкоголь у такій дозі, що їх привозили в реанімаційне відділення. Дитячий алкоголізм став системною загальнодержавною проблемою, яка веде до виродження нації.

До такої катастрофічної ситуації призвело недбале ставлення держави до проблеми алкоголізму, брак чіткої державної політики з попередження поширення цієї страшної хвороби. А сьогодні проблема загострюється через неефективну державну політику з подолання наслідків бездіяльності у сфері пропаганди здорового способу життя, що має, на жаль, переважно декларативний характер.

На думку групи депутатів та низки громадських організацій, алкогольні напої стають дедалі доступнішими для населення через відставання цін на алкоголь від зростання грошових доходів. Однією з причин цього є недостатньо активний вплив держави на цінову ситуацію на цьому ринку через механізм акцизного оподаткування. При цьому ставка акцизного збору на спирт, алкогольні напої та пиво стала однією з найнижчих серед сусідніх країн і суттєво відстала від норм Європейського Союзу.

На сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано низку законопроектів щодо збільшення акцизів на пиво та інші алкогольні напої.

По-перше, це проект закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)» (щодо збільшення доходної частини Державного бюджету України шляхом підвищення ставки акцизного збору на пиво із солоду (солодове) (реєстр. № 5250), який, на думку авторів, повинен відновити відповідність цін на пиво доходам населення. Таке підвищення автори законопроекту мотивують тим, що хоча ставка акцизного збору і підвищувалась цього року (з 1 липня 2009 року становить 30 копійок на півлітрову пляшку пива), проте, враховуючи, що за попередні чотири роки ставка акцизного збору на пиво зросла лише на 5 копійок, а у 2007 та 2008 роках взагалі не переглядалася, сьогодні таки потрібно переглядати акцизну політику. Законопроект передбачає підвищення ставок акцизного збору до 60 копійок за 0,5 літра пива. Тоді ціна 0,5 літра пива зросте на 36 копійок (30 копійок зростання акцизу в перерахунку на півлітра плюс 6 копійок ПДВ). За умови збереження реалізації на рівні цього року внаслідок прийняття законопроекту Державний бюджет України поповниться на 1,8 млрд грн.

По-друге, це проект закону України «Про внесення змін до Закону України “Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої”» (щодо збільшення доходної частини Державного бюджету України шляхом підвищення ставки акцизного збору на спирт етиловий, деякі зброджені напої, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями) (реєстр. № 5251), який передбачає запровадження ставки акцизного збору на спирт етиловий на рівні 50 гривень на літр. Необхідність підвищення автори пояснюють, зокрема, і тим, що за останні п’ять років ставка акцизного збору на спирт етиловий (у перерахунку на півлітра 40 об. %) зросла лише на 3 гривні 60 копійок. В результаті прийняття законопроекту акциз у складі ціни пляшки горілки зросте на 3 гривні 20 копійок, що підвищить ціну на 21 %. Запропоновані зміни, на думку законотворців, дозволять збільшити надходження до Державного бюджету на 2,9 млрд грн.

І, нарешті, по-третє, це проект закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої» (щодо підвищення ставок акцизного збору на вина міцні кріплені з доданням спирту) (реєстр. № 4067), який передбачає підвищення ставки акцизного збору на вина натуральні з додаванням спирту та міцні (кріплені) (крім марочних). Йдеться про потребу підвищення ставок акцизного збору на «кріпляки» (або просто «шмурдяк»), які не змінювалися вже більш як 5 років (з 18.11.2004) і наразі встановлені на рівні 50 копійок за 1 літр (незалежно від вмісту спирту в них). Проектом пропонується підвищення акцизного збору на вина натуральні з доданням спирту та міцні (кріплені), крім вин марочних, у розмірі до 34 грн за 1 літр 100% спирту, що може збільшити надходження до Державного бюджету України на 0,58 млрд грн за рік.

На думку координатора громадянської кампанії “Форум порятунку Києва” Віталія Черняховського, прийняття зазначених вище актів зменшить відставання ставок акцизів на алкоголь в Україні від сусідніх країн, сприятиме виправленню відставання ціни, накопиченого за останні роки, зменшить споживання шкідливих для здоров’я алкогольних розчинів, збільшить надходження до бюджету (додатково понад 5,3 млрд грн на рік), що дасть можливість забезпечити підвищення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії.
Загалом і з депутатами, і з громадськими організаціями погодитися можна: боротьба з пиятикою – річ важлива. Але нинішнім депутатам варто б замислитися над тим, чому люди сьогодні так багато п’ють – чи не через відверто антинародну політику уряду? Так пити – це не вихід, але далеко не всі знаходять сили боротися у ситуації, коли безробіття та безгрошів’я бере за горло.

Безумовно, Пенсійний фонд повинна наповнити якісно працююча економіка, а не зібрані з пиятиків копійки. Але й ціни на алкоголь треба підвищувати – це не продукт першої потреби. А отримані від цього гроші треба в першу чергу спрямувати не на затикання дірок у бюджеті, а на лікування залежних від алкоголю та на пропаганду здорового способу життя.

Олег Листопад

“Селянська правда”, №38, 2 квітня 2010

1 comment to Як здолати пропивання мізків?

Leave a Reply