Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Що говорить соціологія про лісові проблеми

figurkyВ рамках Програми FLEG командою соціологів під керівництвом виконавчого директора Центру «SOCIS» доктора соціологічних наук Олександра Стегнія проведено експертне опитування 27 осіб – представників лісового сектору, безпосередньо зайнятих в лісових господарствах; представників державної екологічної інспекції; місцевих чиновників; активістів екологічних громадських організацій; представників бізнесу та інтелектуальної еліти.

Практично одностайно учасники опитування визнали наявність проблем у Івано-Франківській області, пов’язаних з правозастосуванням у лісовому секторі. Але у той час як одна половина експертів визнає ці проблеми як серйозні, інша половина такими не вважає. На серйозності проблеми правозастосування у лісовому секторі області найбільше наголошують представники громадських екологічних організацій, тоді як на несерйозність цієї проблеми вказують більшість представників промислово-лісового сектору і бізнесу.

З точки зору експертів найбільше на виникнення правопорушень в лісовому секторі Івано-Франківської області впливає соціальний чинник (безробіття, низька матеріальна забезпеченість населення, особливо – гірських сіл) та його похідна – низька купівельна спроможність місцевого населення, яка не дозволяє легально придбати деревину. Немала частка експертів вказала на корумпованість чиновників, відповідальних за охорону лісів, закритість лісового господарства від громадськості. Серед інших чинників учасники опитування також виділили велику кількість приватних незареєстрованих пилорам, налагоджену систему нелегальної купівлі краденого лісу; недостатнє фінансування державної лісової охорони; низький рівень оплати праці у лісовій галузі та недосконале законодавство, яке не дає можливості карати скупників краденого лісу.

З точки зору експертів найчастіше порушуються в Україні положення лісового законодавства, які стосуються правил ведення рубок лісу в Карпатах та захоплення земель лісового фонду з метою їх переведення в інші категорії, зокрема під забудову.

Серед інших положень лісового законодавства, які на думку учасників опитування найчастіше порушуються, називались виконання покарань порушників лісового законодавства; ведення мисливського господарства, браконьєрство; технологічні порушення заготівлі деревини; засмічення лісових угідь побутовими відходами, порушення протипожежної безпеки; недостатній контроль за відпуском деревини з лісосік по сортах та порушення положень щодо охорони заповідних зон.

З точки зору експертів серед різних видів лісогосподарської діяльності найбільше пов’язані з правопорушеннями: рубки лісу; вибір та застосування технологій при лісорозробках; переробка деревини; експорт пиломатеріалів та мисливське господарство.

Для підвищення ефективності впровадження законодавства щодо попередження або мінімізації нелегальних вирубок лісу в Україні експерти найчастіше пропонують такі заходи як структурну перебудову лісового господарства, послаблення зарегульованості ринку, чіткі прозорі тендери на лісозаготівлю; створення біржі, аукціону сировини; впровадження європейської системи нумерації колод, налагодження ефективного обліку сортиментної структури лісопродукції, створення відповідної бази даних; ліквідацію нелегальних переробних підприємств, які створюють попит на нелегальну деревину; відкритий доступ до інформації всіх підприємств, прозорість роботи лісових державних органів для громадськості та місцевої влади; забезпечення можливості купівлі фізичними особами деревини за доступними цінами; належний контроль за збереженням лісів та об’єктивний розгляд справ про правопорушення; збільшення розмірів штрафів за правопорушення лісового законодавства та збільшення штату, технічного забезпечення та розміру заробітної плати працівникам лісової охорони.

Для покращення співробітництва зацікавлених сторін (державних природоохоронних органів, місцевої влади, ЗМІ та громадськості) в сфері правозастосування та охорони лісу учасники опитування пропонують окремі інституційні зміни (створення нових структур); роз’яснювальну роботу з громадськістю і місцевими громадами; урегулювання земельних відносин між територіальними громадами та іншими власниками пропонується шляхом виготовлення земельних актів; взаємну поінформованість всіх зацікавлених сторін, гласність і громадське обговорення проблем правозастосування та охорони лісу.

Детальніше про антикорупційну екологічну програму FLEG: http://pryroda.in.ua/lystopad/ekologichna-programa-fleg/  або за адресою [email protected] (Олег Листопад)

Повний варіант результатів соціологічного опитування: http://www.fleg.org.ua/webfm_send/21  

Про програму ЄПД ФЛЕГ
Регіональна програма «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» надає підтримку урядам країн-учасниць програми, громадянському суспільству та приватному сектору в розробленні раціональних та сталих методів ведення лісового господарства, включаючи запобігання незаконній діяльності в лісовому секторі. Країни-учасниці програми – Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна. Програма фінансується Європейським Союзом.

Про Світовий банк
Світовий банк є одним із найбільших світових джерел фінансування країн, що розвиваються. Головна мета діяльності Світового банку – допомога найбіднішому населенню та найбіднішим країнам. Банк використовує свої фінансові ресурси, співробітників та широкий досвід для того, щоб допомогти країнам, що розвиваються, знизити рівень бідності, підвищити рівень економічного зростання та покращити якість життя населення.
www.worldbank.org

Про МСОП
МСОП (Міжнародний союз охорони природи), допомагає світові знаходити практичне вирішення наших найнагальніших проблем, пов’язаних із довкіллям та розвитком.
МСОП опікується такими питаннями як біорізноманіття, зміна клімату, енергоресурси, засоби для існування населення та «озеленення» світової економіки шляхом підтримки наукових досліджень, управління проектами на місцях по всьому світу, а також об’єднання урядів, неурядових організацій, ООН та бізнесу з метою розроблення політики, законодавства та найкращих практик.
МСОП – найстаріша та найбільша міжнародна екологічна організація в світі, до якої входить понад 1000 урядових та неурядових організацій та майже 11000 експертів-волонтерів із приблизно 160 країн. Діяльність МСОП підтримують більш ніж
1000 співробітників у 60 представництвах та сотні партнерів у державному, недержавному та приватному секторах у всьому світі.
www.iucn.org

Про WWF
Всесвітній фонд дикої природи – одна з найбільших і найбільш шанованих незалежних природоохоронних організацій у світі, яка має майже 5 мільйонів прибічників та глобальну мережу в більш ніж 100 країнах. Місія WWF – зупинити занепад природного середовища земної кулі та побудувати майбутнє, в якому люди житимуть у гармонії з природою, шляхом збереження світового біорізноманіття, забезпечення сталого використання відновлювальних природних ресурсів і сприяння зниженню рівня забруднення та нераціонального споживання.
www.panda.org

Leave a Reply