Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Селяни Петриківщини проти дерибану земель та будівництва норкоферми

Люди хочуть нацпарк, а не сморід і трупарню тваринок

Інформація надана помічником народного депутата Віктора Кривенка Андрієм Руденко

З січня 2014 року і по теперішній час на земельній ділянці загальною площею 44 га, що знаходиться на території Шульгівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області поблизу с. Шульгівка, протиправно розпочалося будівництво звіроферми по розведенню норки.

Зазначене будівництво здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «АГРОПРОМІНВЕСТ» (код 34214947; вул. Молодогвардійська, б. 32, м. Дніпропетровськ), директором якого є Сідаш Євген Валерійович.

На сьогоднішній момент зазначеним товариством проведені роботи підготовчого періоду будівництва, а саме: здійснене вертикальне планування будівельного майданчика важкою будівельною технікою, монтаж паркану із залізобетонних плит, влаштовані дві свердловини, підведене електропостачання, вирубано лісові насадження, установлені тимчасові споруди для перебування охорони та працівників.

 

Вважаємо, що будівництво звіроферми здійснюється протиправно, оскільки:

 

Сходом мешканців наших сіл Шульгівка, Сорочине, Судівка, Плавещина при розпаюванні колгоспу «Дружба» у 2000 р. було вирішено не розпайовувати пасовищні землі і передати 1000 га земель сільськогосподарського призначення в користування Шульгівській сільській раді під громадські випаси і земельна ділянка на якій розпочато будівництво повинна була входити в ці землі. Оскільки сходом вирішено було не розпайовувати землю і використовувалася вона громадою за цільовим призначенням під випас великої рогатої худоби. Невідомо з яких причин дана земельна ділянка була вилучена з громадського користування та виділена Держземагенством у Дніпропетровській області без узгодження з громадою с. Шульгівка. Сільська рада не виготовила відповідну документацію на 1000 га комунальних земель (згідно ст. 83 Земельного Кодексу України), в результаті чого було вилучено з користування Територіальної громади с. Шульгівка без будь-якого попередження і узгодження з користувачами, які мають першочергове право на приватизацію зазначеної земельної ділянки.

Для здійснення будівництва земельна ділянка не виділялась, а була придбана ТОВ «ВБК «Агропромінвест» частинами, окремими ділянками, що виділялись із сільськогосподарських земель для ведення особистого селянського господарства, а не для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Землі 44 га були надані у власність групі людей (22 особи) по 2 га згідно Закону України «Про особисте селянське господарство». Слід зазначити, що ці 22 особи є родичами керівників і працівниками ТОВ «ВБК «Агропромінвест» та корпорації «АгроОвен». Одразу після отримання актів на володіння земельними ділянками, зазначені 22 особи згідно договору купівлі продажу передали виділені їм земельні ділянки у власність юридичної особи ТОВ «ВБК «Агропромінвест» (що на нашу думку є фактом, який свідчить про корупційну схему отримання землі у власність юридичною особою).

Вбачається, що земельні ділянки були продані фізичними особами товариству «ВБК «Агропромінвест» незаконно, адже:

–         земельні ділянки надавались за умови їх використання для особистих селянських господарств, а не для товарного виробництва. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство»: «Особисте селянське господарство – це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.»Фізичні особи, які перелічені вище мали на меті отримання земельних ділянок для подальшого їх продажу, а не для ведення особистих сільських господарств, що вбачається із того, що вони впродовж місяця після отримання права власності на земельні ділянки уклали договори купівлі-продажу.-         земельні ділянки продавались юридичній особі без попередньої зміни їх цільового призначення, які були визначені як ділянки для особистих селянських господарств, а юридична особа, не є особою, що має право на отримання у користування або власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 5 Закону України «Про особисте селянське господарство»: «Для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.Земельні ділянки особистого селянського господарства можуть бути власністю однієї особи, спільною сумісною власністю подружжя та спільною частковою власністю членів особистого селянського господарства відповідно до закону.»Таким чином, укладення договорів про відчуження земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства можливе виключно між фізичними особами, тобто продаж їх юридичним особам заборонено законодавством.

Таким чином, очевидним є те, що, маючи намір використовувати земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, товариство «ВБК «Агропромінвест» мало спочатку  розробити та затвердити в установленому порядку проект землеустрою, передбачити заходи з охорони земель, а не здійснювати ці заходи після придбання земель і початку виконання робіт з будівництва звіроферми.

ТОВ «ВБК «Агропромінвест» об’єднало ці ділянки в одну і розпочало будівництво великого промислового об’єкту «Звірівницької  ферми по розведенню норки» не маючи узгодженого проекту і не здійснивши зміну цільового призначення земельної ділянки.

Слід, також, вказати, що проект землеустрою з будівництва у селі Шульгівка звіроферми, як і сам проект будівництва, взагалі не доводились до відома громадськості і не проходили громадські слухання та обговорення. Початкові роботи з будівництва звіроферми почались відразу після переоформлення земельних ділянок під ведення особистих селянських господарств з фізичних осіб на товариство «ВБК «Агропромінвест».

В квітні 2014 р. у с. Шульгівка відбулися збори мешканців з участю сільського голови Гряненко І. І. На зборах виступив представник фірми ТОВ ВБК «Агропромінвест» та оголосив про початок будівельних робіт з будівництва промислового комплексу  «Звірівницька ферма по розведенню норки» на території Шульгівської сільської ради, в безпосередній близькості до житлових будинків. Для мешканців села це було несподіванкою. Реакція на це повідомлення була негативною. Більш ніж 500 мешканців села поставили свої підписи проти будівництва під зверненням до Голови Дніпропетровської облдержадміністрації.

В  травні 2014 року почалося знищення дерев біля с. Шульгівка (було знищено 11 га лісу з яких 6 га сосни віком від 16 років посаджених на замовлення колгоспу «Дружба» та переданих пізніше Шульгівській сільській раді Шульгівським лісництвом, 5 га дерева різних порід так званий самосів віком від 10 до 50 років. Дерева вирубалися і закопувалися в вириті котловани) Про що були звернення мешканців с. Шульгівка до Петриківського РВ ГУ МВСУ, Дніпродзержинської міжрайонної природоохоронної прокуратури, Екологічної інспекції.

З квітня місяця представники громади (мешканці с. Шульгівка) звертаються до інспекції сільського господарства і повідомляють їй про численні порушення законодавства, а саме  багатотонною технікою псується і ущільнюється ґрунт, знімається родючий шар ґрунту, безпідставно вирубаються лісозахисні смуги. Отже з квітня місяця інспекція сільського господарства жодного разу не виїхала на перевірку діяльності підприємства, доки не дочекалася розпорядження голови райдержадміністрації Столбченко А.А. про зміну цільового призначення земельної ділянки (хоча йому відомо, що ці землі є резервом природно-заповідного фонду і згідно рішення сесії обласної ради на них не можна змінювати цільове призначення землі). Змушені зазначити, що представники Територіальної громади с. Шульгівка неодноразово зверталися письмово та під час особистого прийому, під час проведення пікетування райдержадміністрації з приводу незаконного будівництва і кожного разу ми наголошували про недопустимість зміни цільового призначення земельної ділянки без узгодження проекту будівництва звірівницької ферми з громадськість. Тому вважаємо такі дії Годови РДА Столбченко А.А. перевищенням службових повноважень, зловживанням службовим становищем в інтересах третіх осіб, що наштовхує на думку про прояви корупції з боку Годови РДА Столбченко А.А.

У липні 2014 року було незаконно змінено цільове призначення земельної ділянки площею 44 га, кадастровий номер 1223783800:02:002:1581, з призначення «для ведення особистого селянського господарства» на призначення «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

Розпорядженням Голови Петриківської райдержадміністрації Столбченко Андрієм Анатолійовичем від 28 липня 2014 року вище перераховані земельні ділянки були об’єднані під одним кадастровими номером: 1223783800:02:002:1581 та змінено цільове призначення з: 01.03 «для ведення особистого селянського господарства» на: 01.01 «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

Державна районна адміністрація Петриківського району незаконно змінила цільове призначення 44 гектарів земель природоохоронного значення державної власності, які призначались для створення Орільського національного природного  парку.

Ще 1 грудня 2008 року Указом Президента України Віктора Ющенка  за № 1129/2008 “Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів» була підтримана ініціатива обласних  державних адміністрацій про виділення території вище зазначених земельних ділянок поблизу земель Шульгівської сільської ради на створення Орільського національного природного  парку.

Враховуючи наявність зазначеного Указу, особливе природоохоронне значення цих земель позначалось у документації із землеустрою зазначеної території.

Відповідно до норм статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок, навіть, приватної власності, здійснюється за погодженим проектом землеустрою, розробленим на замовлення власника земельної ділянки, але з урахуванням загального плану забудови території. Відповідно до ст. 150 Земельного кодексу до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Згідно статті 20 Земельного кодексу зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається лише для розміщення на них об’єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв’язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об’єктів соціально-культурного призначення, об’єктів, пов’язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов’язаних з їх експлуатацією, а також у разі відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

Погодження матеріалів місця розташування об’єкта, що передбачається розмістити на земельній ділянці особливо цінних земель державної чи комунальної власності із зміною її цільового призначення, здійснюється за погодженням з Верховною Радою України в порядку, визначеному статтею 151 Земельного кодексу.

Отже, територія, що призначалась для створення Орільського національного природного парку, за розпорядженням райдержадміністрації стала територією «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

Не дивно, що при виконанні підготовчих робіт з будівництва було здійснено вирубку зелених лісових насаджень, що могли стати частиною природоохоронного парку.

Після численних звернень в Державну інспекцію архітектурно-будівельного контролю було двічі зупинено будівництво, але роботи поновлювалися через два дні. З невідомих причин дана інспекція не звертає уваги на порушення декларації про початок виконання робіт з будівництва ТОВ «ВБК «Агропромінвест», не звертаючи уваги на невідповідність цільового призначення земельної ділянки, відсутності погодженого проекту будівництва.

13 червня 2014 року Дніпродзержинським відділом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було проведено перевірку об’єкту будівництва звіроферми та встановлено, що підготовчі роботи з будівництва розпочаті без надання проектної документації на виконання робіт з вертикального планування території. Приписом від 17.06.2014 року зазначена інспекція зупинила підготовчі та будівельні роботи.

Але, вже через місяць, 23 липня 2014 року інспекцією було встановлено та складено Акт перевірки про те, що товариство «ВБК «Агропромінвест» продовжує виконання підготовчих робіт з будівництва звіроферми без зміни цільового призначення земельних ділянок. Приписом від 23.07.2014 року зазначена інспекція вдруге зупинила підготовчі та будівельні роботи.

Тобто, роботи з будівництва звіроферми розпочалися на землях, призначених «для ведення особистого селянського господарства», що є абсолютно протиправною дією.

При цьому, незважаючи на відсутність документів на право використання земельних ділянок для товарного сільськогосподарського виробництва, ще 02.07.2014 року тією ж самою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було видана товариству «ВБК «Агропромінвест» Декларація про початок виконання будівельних робіт з будівництва звіроферми.

Але, вже 29 липня 2014 року – через 7 днів з дня видачу другого припису про зупинку виконання підготовчих робіт – розпорядженням Петриківської райдержадміністрації земельна ділянка була переведена до такого виду використання, який би не суперечив будівництву, що вже проводилось тривалий час.

Таким чином, будівництво звіроферми розпочалося з численними порушеннями вимог щодо порядку користування землями певного виду використання, встановлених статтею 33 Земельного кодексу (земельні ділянки особистих селянських господарств), і далі продовжується через здійснення незаконної зміни цільового призначення земельних ділянок.

Державна екологічна інспекція в Дніпропетровськійобласті на наші звернення з приводу видалення зелених насаджень без відповідних документів і погоджень не реагує. Перевірку діяльності підприємства здійснює без залучення громадських представників і не повідомляє про результати перевірки, надаючи тільки відписки.

Також у ТОВ «ВБК «Агропромінвест» відсутній акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню,  не обстежено земельну ділянку на предмет виявлення рослин занесених до Червоної книги України (вченими Дніпропетровського національного університету ім.. Олеся Гончара здійснено дослідницьку працю і виявлено на території навколо нашого села 20 видів рослин занесених до Червоної книги України), отже оточуючому середовищу завдається істотна шкода (було знищено 11 га зелених дерев різних порід, зіпсовано поверхневий шар ґрунту на 33 га сухих луків) з приводу чого було порушено 2 кримінальні справи. Зараз кримінальне провадження триває.

Місцева та районна влада всіляко ухиляються та не реагують на протести селян та займаються відписками. Також Голова держадміністрації Петриківки при зустрічі з ініціативною групою жителів села повідомив, що всі наші клопотання стосовно порушеного питання нічого не варті і звіроферма буде збудована будь що, при цьому веде себе дуже зухвало.

Петриківська райдержадміністрація опублікувала повідомлення «про обговорення Проекту «Детальний план частини території Шульгівської сільської ради»», в якому зазначено, що з проектом можна ознайомитися на інформаційному стенді райдержадміністрації, але цей проект відсутній не тільки на стенді, а і в Голови Петриківської райдержадміністрації Столбченко А.А. Ми тричі зверталися особисто до Столбченко А.А. з вимогою надати нам для ознайомлення проект, але жодного разу не отримали його. Такий проект ми знайшли оприлюдненим на сайті райдержадміністрації, але та версія яку розміщено на сайті не має трьох дуже важливих частин, які згідно закону повинні надати для обговорення, а саме Оцінка впливу на навколишнє середовище, Заява про екологічні наслідки, Санітарно-захисні зони. На сайті є погоджені обкладинки цих розділів, а самий текст розділів відсутній, що може призвести до фальсифікації обговорення проекту, та прийняття неправомірного рішення щодо погодження проекту, який неналежним чином було надано для обговорення. Ще раз наголошуємо, що підприємства промислового тваринництва є вкрай небезпечними для оточуючого середовища та породжують багато соціальних та екологічних проблем, що особливо небезпечно у даний час, коли в країні відбувається загострення соціально-політичної обстановки. Отже, ми змушені попередити, що невиконання та неналежне виконання вимог чинного законодавства стане для мешканців наших сіл приводом до здійснення актів прямої дії.

Отже, мешканці наших сіл та члени сусідніх садових товариств були змушені вийти на мирну, не політичну акцію, що стосується невиконання рішення прямої дії Територіальної громади про зупинення будівництва звіроферми на нашій землі та неналежне виконання вимог чинного законодавства з боку місцевої, районної та обласної влади та контролюючих органів Дніпропетровської області, адже люди доведені до відчаю. 07.08.2014 року було письмово повідомлено діючу владу, а саме сільську раду, райдержадміністрацію, міліцію, та прокуратуру про початок мирної акції, також у повідомленні було прохання забезпечити громадську безпеку.

08.08.2014 року близько 16.00 годин з території звіроферми ТОВ ВБК «Агропромінвест», під керівництвом директора Сідаш Є.В., виконроба, та головного інженера на членів Територіальної громади був напад, працівників підприємства ТОВ ВБК «Агропромінвест» та невідомих нам осіб кремезної статури, у кількості 50 чоловік, які нас били, закинули у рів, зверху закидали мішками з піском, та намагались розчавити бульдозером про шо є відеозапис. Все це відбувалось на очах малолітніх дітей,  поруч були співробітники міліції, 3 міліціонера, які на наші заклики про допомогу, не реагували, все що відбувалось знімали на мобільні телефони, та посміхались. Як результат постраждало 11 осіб: дві людини з струсом мозку потрапили в лікарні, один з перемолом щелепи, один чоловік з ускладненнями т.к. в нього була пересаджена нирка, а знаючи це били прямо по ній, інші побиті в синцях та саднах. Було визвано швидку, яка зафіксувала побиття. 11 чоловік (5 жінок та 6 чоловіків) в той же день написали заяви про злочин, де які відмовились писати заяви побоюючись розправи. Зі сторони керівництва ТОВ ВБК «Агропромінвест», в адрес протестувальників були погрози вбивства та обіцянкии розправи з родинами.

Ставши на бік ТОВ «ВБК «Агропромінвест» Голова Шульгівської сільської ради Гряненко І.І. займається залякуванням людей, розповідає про звільнення з роботи, закриття шкільних та дошкільних закладів, погрожує скасувати субсидії у мало забезпечених верст населення, та відібрати сінокоси. Нам відомо що, Голова Шульгівської сільської ради Гряненко І.І. зобов’язує вчителів та депутатів сільради збирати серед людей підписи за будівництво звіроферми. Також обіцяє за рахунок ТОВ «ВБК «Агропромінвест»: відремонтувати колишню контору колгоспу, яку планує переробити під клуб, тому що клуб він довів до стану непридатного для ремонту, стіни повалились, три роки поспіль робилися проекти ремонту клуба; добудувати місцеву церкву «Московського патріархату»; відремонтувати дороги у селі. За 10 років перебування на посаді жодного разу не звітував про свою роботу перед громадою. На наші вимоги прозвітувати все ж надав згоду та звітував на загальних зборах, де розповів що зробили спонсори (фермери) для сіл, та про свої наміри щось зробити для сіл Шульгівка, Сорочине, Судівка, Плавещина. Виникає запитання, що він робив останні 10 років, на посаді голови селищної ради? Крім «деребану» землі він нічим корисним не займався. І зараз продовжує зраджувати народ.

Шульгівська сільська рада подала позов в суд щоб заборонити проведення мирної акції біля підприємства ТОВ «ВБК «Агропромінвест», але суд визнав наше право на проведення акції і позов не задовольнив.

Після того, як нам стало відомо про зговор Голови Петриківської РДА, прокурора Петриківського р-ну та в.о. начальника Петриківського РВ ГУ МВСУ не забезпечувати громадську безпеку учасників безстрокової акції протесту ми звернулися до Генерального прокурора України та Начальника ГУМВС України в Дніпропетровській області, генерал-майор міліції  Глуховері В. А. із скаргою, результатом звернення забезпечення громадської безпеки було поновлено.

Нами було зібрано додатково підписи проти незаконного будівництва звірівницької ферми ТОВ ВБК «Агропромінвест» під зверненням до Голови обласної державної адміністрації серед мешканців наших сіл, які раніше не підписувалися проти будівництва у кількості 330 осіб та підписи членів садових товариств, які підпадатимуть під негативний вплив викидів створюємого підприємства у кількості 2339 осіб. Загальна кількість людей що виступає проти будівництва 515 +330+2339=3184 осіб. (підписи передано до Дніпропетровської ОДА під час акції 16.10.2014)

При збиранні підписів серед мешканців села проти небезпечного будівництва були виявлені факти підробки місцевою владою позиції мешканців, фальсифікації підписів в тому числі і підписи т.з. «мертвих душ» (людей які померли або не проживають на відповідній території, але внесені в списки виборців і голоси яких можна знайти в списках людей «за будівництво звіроферми»).

Через неефективні дії та відсутність адекватної реакції з боку прокуратури та контролюючих органів ми були змушені провести власне розслідування  в результаті чого було встановлено наступне. Земельна ділянка де ведеться будівництво розташована в зоні підтоплення Дніпродзержинського водосховища (про що додатково свідчать гідроінженерні споруди необхідні для захисту території від затоплення, а саме найдовша в світі дамба обваловування, канали дренажування, канал Дніпро-Донбас і насосні станції на ньому, відвернуте русло р. Оріль та штучні лісові ділянки). З радянських часів згідно санітарних вимог на таких ділянках обмежене промислове виробництво, ці землі передбачалося використовувати під рекреацію. За цей досить великий проміжок часу на цих землях сформувалося біорізноманіття і згідно висновків вчених дана територія має важливе значення як одне з найбільших ядер національної екологічної мережі в Дніпропетровській області. Отже не можна будувати об’єкт підвищеної екологічної небезпеки в Національному природному парку, який має бути створено в цьому місці. Наразі Дніпропетровська область не має достатньо земель для створення об’єктів природно-заповідного фонду і компенсувати вилучення цієї земельної ділянки і земель на яких буде поширено негативний вплив від експлуатації звіроферми не має чим.

 

Leave a Reply