БЕЗ ГОСПОДАРЯ НА ЗЕМЛІ І ПРИРОДА ГИНЕ
Природа Зміївщини гине – такий висновок можна зробити після знайомства зі змістом виступу голови Зміївської райдержадміністрації Анатолія Гацька на колегії Харківської облдержадміністрації. Одна з причин такої ситуації – бездумна руйнація колгоспів, відсутність на землі справжнього хазяїна.
“Значною проблемою є неузгодженість і недосконалість законодавства. Так, у результаті ліквідації сільгосппідприємств об’єкти природно-заповідного фонду залишилися без балансоутримувача на територіях рад”, – зазначив керівник Зміївщини.
На території заказників та в заповідних урочищах – безлад. “Так, на території Шелудківської та Геніївської сільських рад один із фермерів прорив канал в руслі річки Гнилиця для відведення води, що призвело до зниження рівня води в річці та озері Біле. Склалася загрозлива ситуація для флори і фауни прилеглої території”, – повідомив Гацько.
З цього приводу керівництво Зміївщини звернулося до Державної екологічної інспекції в Харківській області ще 29 травня, але до цього часу конкретних дій – катма.
А ось біду з національним парком “Гомільшанські ліси” створили чиновники. Парк існує з 2004 року, але й досі невиправдано довго розробляється проект землеустрою, організації та визначення меж цієї важливої природоохоронної території. Натомість процвітають самозахвати: “Є якісь фундаменти, 80 соток рішенням суду затверджені для якоїсь будівлі”, – зазначає Анатолій Гацько. Він впевнений, що всю необхідну документацію необхідно підготувати якомога швидше, і це абсолютно реально зробити.
2005 року на створення національного парку було виділено 130 тис. грн, 2006-го – 45 тис. грн, з 2007 і до сьогодні кошти на розвиток парку не виділялися.
Анатолій Гацько наголошує на ще одній проблемі – невизначеності закріплення мисливських угідь за користувачами. Наводить приклад: сесія обласної ради не задовольнила протест прокурора Харківської області від 1 липня 2008 р. на рішення “Про надання мисливських угідь на території Зміївського району в користування”. Мова йде про так звану “Ясну поляну” площею 50 тис. га. Зараз справа розглядається в Київському районному суді м. Харкова. Гацько звернув увагу усіх представників силових структур на те, що ці 50 тис. га виділено без погодження райдержадміністрації.
Така ситуація обурила і голову облдержадміністрації Арсена Авакова: “5 років оформлюються “Гомільшанські ліси” – національний парк, а 50 тис. га мисливських угідь оформлюють заіграшки, в обхід усіх процедур, необхідних підписів, і при цьому сесія обласної ради відхиляє протест прокурора!”
Не поспішають на Харківщині і зі створенням національного природного парку “Слобожанський” (Краснокутський район) загальною площею близько 14,5 тисяч гектарів. Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області Андрій Шевчук бадьоро рапортує про початок цих робіт й про початок створення національного природного парку “Дворічанський” (Дворічанський район). Та, за оцінками громадських організацій, чиновники різних рангів, незважаючи на пряме доручення губернатора області та титанічні зусилля справжніх ентузіастів, всіляко саботують створення парків, намагаються віддати під них не цінні у природоохоронному значенні землі, затягують процедури тощо.
Олег ЛИСТОПАД
«Селянська правда», №93, 7 серпня 2009
Leave a Reply