Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

ЯКОГО КОЛЬОРУ ТЮТЮН?

20 років тому серед сільських жінок, які традиційно вели здоровий спосіб життя, відзначалися поміркованою поведінкою, курило лише 0,5%. На сьогодні курців серед сільських жінок побільшало в 11 разів! Такого немає в жодній країні! А здоров’я жінки – це здоров’я усіх наступних поколінь, це здоров’я нації.

d0bbd196d0bad0b0d180d1962-2

 

 
ЕПІДЕМІЯ? ЕПІДЕМІЯ!


Захоплення українців звичкою устромляти до рота смердючі палички набуло характеру епідемії. Не подобається визначення? А ось вам принаймні дві ознаки цього явища, яке можна назвати саме епідемією: воно швидко поширюється і має катастрофічні наслідки для здоров’я. Останнє переконливо підтвердив цілий сонм викокваліфікованих медиків.

 
Марина ГУЛЯЄВА, директор Всеукраїнського громадського об’єднання «Всеукраїнська асоціація боротьби з інсультом», лікар-анестезіолог:


– В Україні дуже високий ризик захворювання і смерті від інсульту. Щороку 100-105 тисяч наших співгромадян захворює вперше на інсульт. 50% цих хворих помирають у перший місяць захворювання, решта стає інвалідами, які потребують догляду та великих коштів і на догляд, і на лікування. Ми проводимо акцію «Дні боротьби з інсультом» в регіонах, під час якої, зокрема, опитуємо населення, щоб з’ясувати спосіб життя людей і наявність у їхньому житті факторів ризику захворювання на інсульт. І виявляється, що основний фактор ризику – куріння. Серед 20 тисяч виявилося 70% курців. І вони не знають шкоди від тютюну.

 
Микола ПОЛІЩУК, лікар-нейрохірург, професор, екс-міністр охорони здоров’я:

 
– Через тютюн в Україні помирає 100–110 тисяч людей ЩОРОКУ!!! Рік куріння зменшує об’єм легенів курця на 60 мл. Серед тих, хто палить понад десять років, об’єм легенів стискується наполовину. Якщо такий курець доживає до 60 років, то нерідко він не може піднятися на другий поверх, тобто стає інвалідом.

 
Олена КВАША, доктор медичних наук:


– Відділ популяційних досліджень Інституту кардіології, який я маю честь очолювати, ось уже протягом 30 років вивчає динаміку тютюнокуріння в Україні. Тютюнокуріння катастрофічно посилює смертність від хвороб серця. Останні 20 років ми вивчали, чому помирають чоловіки. Учасниками нашого дослідження стали молоді чоловіки, які не мали вад здоров’я. Ми обстежували їх та спостерігали за ними протягом усіх цих 20 років. Так ось, ті з них, хто курив по 20 і більше цигарок на день, до сьогодні не дожили! Серед тих, хто курив по 10–15 цигарок на день, вижили десь 60%, а серед некурців смертність склала лише 30%.

 
Тарас ЧАБАН, кардіолог, професор:

 
– У своїй практиці я часто зустрічаюсь з людьми, які перенесли інсульт або інфаркт. Серед них дуже багато курців, причому курців затятих, зі стажем 20–30 років. 70 % тих курців, що перенесли інфаркт, тут же кидають курити. А решта 30 – помирають!

 
Іван СМОЛАНКО, головний хірург-онколог МОЗ України:


– За даними ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), один з основних чинників, які призводять до зростання онкологічних захворювань у світі – тютюнокуріння. Це не дивно, оскільки у тютюновому димі є канцерогени. Зокрема, у процесі згорання тютюну та паперу утворюються нітрозаміни, які згубно впливають на слизову оболонку рота на легенів.
Усі ці спеціалісти та чимало їхніх колег звернулися до суспільства та народних депутатів із заявою, у якій зазначили:
«Ми як медики щодня бачимо, як куріння вбиває людей та підточує економіку держави. Спричинені курінням хвороби, такі, як рак, інсульти, інфаркти та інші, стають трагедією сотень тисяч наших громадян та завдають непоправної моральної та матеріальної шкоди. Страждає не тільки хворий, а й уся його родина.

 
Десятки тисяч наукових досліджень, проведених у світі, показали масштаб шкоди, якої завдає людям тютюн. Понад 90% випадків раку легенів спричинено курінням. Вживання тютюну – причина більш ніж ста різноманітних хвороб. 95% пацієнтів, у яких серцевий напад стався до 35 років, були курцями. У середньому курці живуть на 10–15 років менше, ніж людина, яка ніколи не курила.

 
За даними Звіту ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, Україна 2006 року посідала сьоме місце серед 132 країн світу за поширеністю куріння».

 
ЧИМ РОЗІГНАТИ ТЮТЮНОВУ КІПТЯВУ?

Ефективні заходи проти куріння здатні суттєво зменшити кількість спричинених тютюном хвороб та смертей. Усі країни та міста, у яких було запроваджено заходи проти куріння, зафіксували, зокрема, зменшення серцевих нападів серед населення.

 

 
Завдяки таким заходам, як поступове звільнення громадських та робочих місць від тютюнового диму та введення великих за розміром текстових попереджень на пачках тютюнових виробів, 2007 року в Україні була помітна тенденція до зменшення поширеності куріння серед дорослих і особливо серед підлітків. Але лише цих заходів – замало.
Ключову роль у зменшенні тютюнокуріння відіграє ціна на тютюн. Підняття цін на цигарки змушує затятих курців зменшити викурювану за день кількість сигарет, звужує можливість купити цигарки для підлітків.

 
«Якось ми були у Південно-Африканській республіці, – розповідає Микола Поліщук. – Там заїхали до школи. На 620 учнів курить лише п’ятеро. Чим це обумовлено? Та тим, що пачка дешевих цигарок там коштує стільки, як 300 грамів добірного м’яса. Тому ми, лікарі, закликаємо підняти акцизи, а отримані кошти спрямувати на заходи з охорони здоров’я.
Якщо хтось заперечує, що акцизи зможуть зменшити рівень куріння, то зазначу, що українці цінують гроші. Візьмемо за приклад закон про дорожній рух, який нещодавно набрав чинності. Там передбачалося значне збільшення штрафів. Як результат маємо на 30% зменшення кількості травмованих, і більше ніж наполовину – кількості загиблих. За аналогічний період цього року порівняно з минулим на дорогах України загинуло на 525 людей менше!»

 
ВИЩЕ АКЦИЗИ – МЕНШЕ РАКОВИХ ХВОРИХ!

 
Так, підняття акцизів на цигарки є надзвичайно ефективним способом зменшення тютюнокуріння у суспільстві. Нагадаю, що акциз – це свого роду податок, який додається до вартості товару, у даному разі – до вартості цигарок. Роблячи цигарки дорожчими, акциз робить їх і менш доступними курцям – особливо це важливо для дітей та підлітків. Згідно з даними ВООЗ, збільшення цін на тютюнові вироби в світі здатне зменшити на 25% кількість спричинених цією отрутою смертей.
Але акциз має й другу складову свого застосування. Акцизні кошти, надходячи до державного бюджету, за вмілого їх застосування стають потужним джерелом наповнення казни. Отут уже й починається політика, бо, ухвалюючи рішення у парламенті, депутати думають не над тим, як це позначиться на здоров’ї та добробуті України, а над тим, чи зміцнить чи послабить це рішення позиції протилежного політичного табору. Збільшення акцизів на тютюн дасть бюджету понад три мільярди гривень. Це не подобається регіоналам та комуністам, тому вони не дали при голосуванні жодного голосу. Про сто тисяч українців, які щороку мруть від тютюну, та їхні сім’ї задумуватись не стали, бажання не дати жодної переваги політичним конкурентам узяло гору. Втім, я далекий від думки, що якби у більшості були б регіонали, то помаранчеві одноголосно підтримали б підняття акцизів. Інакше кажучи, якщо цього разу прапори тютюнових лобістів були переважно біло-синього та червоного кольорів, то не факт, що наступного разу вони не стануть помаранчевими.

 
До речі, а як би голосували соціалісти, якби вони були, як раніше, у парламенті? Давайте подивимось програму СПУ «Справедлива Україна», у якій знайдемо розділ «Боротьба з алкоголізмом, наркоманією, СНІДом. Пам’ятаючи, що нікотин – це теж наркотик, який просто в силу історичних причин продається легально, вчитаємося у текст цього програмного розділу (подається із скороченнями):

 
«Ганебні для будь-якої цивілізованої країни явища і хвороби – алкоголізм, наркоманія та пов’язане з ними розповсюдження ВІЛ-інфекції, набули в Україні загрозливого характеру… Алкоголізм і наркоманія винищують генофонд нації, призводять до деградації суспільства.

 
Соціалістична партія України вважає за необхідне:
▪ Посилити національну антинаркотичну політику, яка б об’єднала зусилля органів державної влади і місцевих громад, медичних та освітянських закладів, правоохоронних органів і громадських організацій у боротьбі за оздоровлення нації.

 

Прийняти закон «Про національну політику в галузі наркотичної безпеки України».

 
▪ Ініціювати формування активних учнівських та молодіжних рухів і об’єднань на протидію залежності від алкоголю і наркотиків.

 
▪ Створити систему безкоштовних центрів медико-соціальної реабілітації для наркозалежних і кабінетів для безоплатного обстеження та встановлення діагнозу «наркоманія».

 
▪ Остаточно і назавжди заборонити комерційну рекламу тютюнових та алкогольних виробів. Заборонити розміщення біля навчальних закладів всіх магазинів, кафе, що продають алкогольні напої.

 
▪ Забезпечити державну підтримку всіх видів просвітницької роботи щодо шкоди наркотичних та психотропних препаратів, в т.ч. засобами соціальної реклами на центральних телеканалах.»

 
Отже, керуючись своїми програмними засадами, СПУ голосувала «за» підняття акцизів і, відповідно, порятунок нації від тютюнової чуми.

 
ХТО ГОДУЄ КОНТРАБАНДУ?


Супротивники закону про підняття акцизів, розуміючи широкий суспільний резонанс проблеми, звичайно ж, якось мали офіційно пояснити свою бойкотуючу позицію. І – пояснили. Тим, що, мовляв, підняття акцизів призведе до контрабанди цигарок в Україну.

 
А оце – навряд чи. За даними коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», нині ціни на цигарки в Україні нижчі, ніж у сусідніх країнах, і запропоноване підвищення акцизів має лише вирівняти цю різницю. Наприклад, нині пачка Marlboro коштує в Україні 6,50 гривні, а після підвищення акцизу ціна пачки має підвищитися до 8,20 гривні. А в Росії пачка Marlboro коштує 40 рублів – це 10 гривень. Легко уявити контрабандиста, який зараз скуповує Marlboro в Києві для перепродажу в Москві, але для контрабанди в зворотному напрямку економічного сенсу не буде навіть після підняття цін. Понад те, є інформація про плани Росії теж підвищити акцизи – росіяни лише чекали нашого закону, щоб потік контрабанди до них суттєво не зріс.

 
Чого ж так казяться лобісти тютюнової індустрії? Бо таке підвищення урізає навар від масової контрабанди 30 мільярдів штук українських цигарок до країн ЄС та СНД і сприяє послабленню контрабанди з України.

 
Президент США Барак Обама нещодавно підписав закон про збільшення акцизів на тютюнові вироби втричі. США отримають від цього 34 мільярди доларів. Усі ці гроші будуть спрямовані на медичне страхування американських громадян. На жаль, отримані від акцизів кошти в Україні підуть невідомо куди. От тут би попрацювати сьогоднішній опозиції. Але то вже інший рівень роботи з суспільством, якого, на жаль, бракує і владі, і опозиції.

Олег ЛИСТОПАД

«Селянська правда», № 41, квітень 2009

Leave a Reply