Якою мовою спілкуватися в Україні?
Владні партії не наважуються поки що ввести в Україні другу державну мову з огляду на негативне ставлення до цього значної частини суспільства. Але процес деукраїнізації «проповзає» іншими шляхами. Зокрема, запропонована нещодавно Міністерством освіти нова мовна концепція в Україні призведе до русифікації освіти вважають активісти неполітичного руху “Не будь байдужим” (НББ).
Зокрема, Концепція начебто визначає мету та завдання вивчення мов в Україні. На думку ж експертів цей документ суттєво обмежує сфери вживання саме української мови. А російська – отримує привілейований статус. Фактично за російською як і у радянські часи закріплюється статус «мови міжнаціонального спілкування». І це при тому, що закон чітко визначає, що державною мовою в Україні є українська. Відповідно, вона і має бути мовою міжнаціонального спілкування в Україні.
Основний підступ запропонованої концепції, вважають філологи, це підміна понять. Адже у документі навіть немає визначення – яка мова є базовою в освіті: українська чи російська.
Лариса Масенко, соціолінгвіст, доктор філологічних наук: “Там розмиті всі поняття. Немає чіткого поняття про яку мову викладання у школах йдеться. Це можна застосувати і до української мови, і до російської”.
Оксана Данилевська, старший науковий співробітник Інститутут української мови НАН України: “Це кон’юнктурна концепція, вона на замовлення – на сьогоднішній політичний момент. А про справжню освіту вона, нажаль, не дбає”.
Обговорення концепції проходило з порушенням термінів та визначеного законом для таких документів порядку, громадськість не мала достатньо часу можливостей детально вивчити новації Міносвіти та підготувати свої зауваження. Тому закономірною була відповідь представників «небайдужих» на запитання кореспондента «Селянської правди» щодо можливості оскарження дій чиновників у суді: так, НББ планує подати позов до Адміністративного суду.
Після прес-конференції її учасники вирушили до Міністерства освіти. Дмитру Табачнику вони принесли табличку із пропозицією перейменувати Міносвіти на філію Міністерства освіти Російської Федерації. Розробники нової Мовної концепції до активістів не вийшли. Табличку забрала представниця прес-служби міністерства.
Олег Листопад
Підготовлено для газети “Селянська правда”
Leave a Reply