Як нам заздрять ті, хто щороку долає сотні й тисячі важких кілометрів, щоб приїхати відпочити до моря. Та дарма, бо «чоботар без чобіт» – більшість жителів району не завжди має час та можливість поїхати до моря, щоб вдихнути свіжого повітря та пірнути у солоні хвилі.
Але цього літа ми таки знайшли кілька годин, щоб повезти дітей скупатися. Куди їхати питання не виникало – звісно ж, на Жебріянську косу. Але цього року дорога до моря була для нас довгою і з «сюрпризом». І бездоріжжя тут ні до чого.
Біля паркану насосної станції притулився будиночок із загрозливим попередженням «Стій!». Стали, бо як же їхати, якщо те, що мало б бути дорогою, перегороджено шлагбаумом! Чоловік у формі (дуже схожій на міліцейську) вимагає сплатити кошти за в’їзд. Цікавлюся: на якій підставі і кого (яку службу) представляє чолов’яга. «Підстава» висіла зовсім поруч. А чоловік у формі повідомив, що він… з Міжнародного комітету захисту прав людини (те саме свідчила нашивка на його сорочці). Он воно як! Напевне, в такий спосіб (збираючи подать) цей «захисник» реалізовує моє право на відпочинок – промайнуло в голові.
Якщо вірити тому папірцю, що висів на дверях будиночку, всю косу (15 кілометрів) віддали в оренду підприємцю (кажуть, що з Дніпропетровської області) для: прибирання пляжу, дотримання санітарного та екологічного благополуччя піщаної коси, надання послуг та створення сприятливих комунальних умов для відпочивальників. І за виконання цих «послуг» жителі Татарбунарського і Кілійського районів мають сплатити 4 гривні, а інші по 10 гривень з особи. Начебто 4 гривні небагато, але з машини виходить 16–20 гривень, а сусіди з Арциза заплатили 50 (!) гривень з машини. І що цікаво – платять за НЕОТРИМАНІ послуги! А ось із пільговими категоріями громадян «збирачі податі» взагалі плуталися і щоразу казали те, що вважали за потрібне, тобто, виходячи з конкретної ситуації. Далі – ще цікавіше. Жодних підтверджувальних документів про оплату люди НЕ ОТРИМУВАЛИ! Я попросила чек і мені видали… шматочок папірця, видертого із шкільного зошита, де зазначена сума і дата (як виявилося, потрібно платити за кожен день перебування). До речі, на зворотному шляху у мене вимагали повернути «чек». Все це було дуже схоже на лохотрон, що влаштували славнозвісні нащадки лейтенанта Шмідта, які знають тисячу способів «законного» отримання коштів з легковірних громадян.
Проїхали злощасний КПП. Їдемо, шукаємо заїзд, де припаркувати автівку. Місця немає, як і немає жодної автостоянки (це перша послуга, за яку можна було б сплатити). Проїхали далі, якось притулилися. Пересип між дамбою та пляжем у воді – йти треба через болото, несучи на собі дітей та речі і продиратися крізь очерет. Ніяких тимчасових переходів, ні нормальної розчищеної доріжки не було, зате було сміття, яке начебто прибирають. На пляжі височить збитий з необробленої дошки так званий туалет, а точніше, об’єкт забруднення довкілля. Встановлений на піщаному пагорбі, напевне, щоб можна було ямку викопати глибшу (цікаво, чи узгоджували в Татарбунарській районній СЕС такий своєрідний «біо-туалет»?). Поруч з відхожим місцем закопана невелика місткість для сміття, яка вже зранку була повна. Неподалік – пакети зі сміттям (його збирають раз на тиждень!). Оце, напевне, на думку орендаря, і є «санітарне та екологічне благополуччя піщаної коси». Так, неглибокі його знання про поняття «санітарія» і «благополуччя».
На березі відпочивальників багато. Усі їдуть зі своїм крамом – парасольками, надувними матрацами, шезлонгами, наметами і навіть човнами (хоча все це все має бути на пляжі і надаватися у користування за невеликі гроші). Також має завозитися питна вода, продукти і вивозитися нечистоти (це ті послуги, за які можна отримувати кошти).
Деякі відпочивальники, любителі екстриму, на човнах запливали досить далеко і змагалися у стрибках у воду, при цьому, на березі – жодного рятувальника! Якщо вже орендар (Татарбунарська РДА) визначив, що це є пляж і зона відпочинку, то там ОБОВ’ЯЗКОВО має бути рятувальна служба!
Кажуть, що «нове – це добре забуте старе». Але ж це не нове! Ми добре пам’ятаємо, як в такий спосіб в районі «піднялося» декілька осіб, їм вистачило коштів навіть у Київ перебратися після одного лише сезону! Можливо, тепер щось змінилося? Так, – збільшилася ціна за в’їзд і нині кошти беруть навіть за проїзд по дамбі.
Що ж відбувається? Чому Татарбунарська РДА, в особі її голови Кожухаренко Н.Г., надала піщану косу (виходить, що з дамбою?) в оренду підприємцеві з іншої області, адже податки він сплачує за місцем реєстрації? Не зрозуміло, чому так багато було розмов щодо відновлення районного курортоуправління та створення при ньому комунальної служби, що мала б організувати роботу та надавати послуги? І головне, невже у райдержадміністрації забули (а може, і не знали), що природні ресурси належать народу України (без визначення місця проживання) і ми ними користуємося безкоштовно, а платити можемо лише за ПОСЛУГИ, які ОТРИМУЄМО.
Дуже хотілося б отримати коментар з цього приводу прокурора району, начальника міліції, головного лікаря районної СЕС, а також відповідь голови Татарбунарської РДА.
Ірина ВИХРИСТЮК,
м. Татарбунари Одеської області
«Селянська правда», №118, 8 жовтня 2010
Leave a Reply