Безпорадність влади
26 травня було вбито Олександра Гончарова, мешканця району Корчувате (південна околиця столиці, на кордоні з Київською областю). Гончаров намагався припинити незаконний намив піску на території заказника «Жуків Острів» і саме через це, на думку його колег, він і загинув. Двоє невідомих здоровил перелізли через паркан двору Гончарових і забили 59-літнього громадського природоохоронця на смерть. Сильно побили також його дружину. Міліція на перше місце висувала побутову версію злочину, але чимало фактів свідчило саме про громадську активність Гончарова як причину його загибелі.
«За два дні до смерті Гончаров брав участь у рейді екогромадськості на Жуків острів. – говорить заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк. – Учасники рейду вкотре переконалися, що видобуток піску проводився кількома комерційними фірмами. До того ж – в заказнику, у водоохоронній зоні, що заборонено трьома законами України. Понад те, відвантаження піску замовникам відбувалося без відповідного дозволу й накладних (тобто, без сплати податків тощо)».
Останніми роками Гончаров неодноразово писав скарги до різних державних органів, які мали б припинити це беззаконня, але – марно. Тоді він звернувся по допомогу до журналістів та колег із інших громадських екологічних організацій.
Незадовго до смерті Олександр показав місця незаконного видобутку піску знімальній групі каналу ICTV. І тільки поява камери змусила, нарешті, наряд міліції прибути на місце розкрадання народного майна і зупинити крадіжку. Наступного дня разом зі знімальною групою цього каналу на місце виїхали представники Київського еколого-культурного центру, які оцінили видобуток піску з екологічної точки зору, а також вирішили приділити увагу й іншими фірмам, які незаконно добувають пісок на Жуковому острові.
Однак наступного дня пенсіонер О.Л. Гончарів був убитий. Екологісти припускають, що не обійшлося без участі держструктур, які «прикривали» цей чорний бізнес і які могли дати бандитам адресу Гончарова (він вказував її у своїх скаргах). Природозахисники вважають, що убивством Гончарова, яке було скоєно серед білого дня, бандити намагались залякати інших захисників природи й журналістів, які вимагають від влади навести лад на Жуковому острові.
Фактично вбивство відбулося через безпорадність влади, яка не могла і не хотіла вберегти від розкрадання наше спільне майно. А коли за інтереси громади вступилася небайдужа людина, держава не змогла захистити свого чесного громадянина. Так безпорадність влади, її неспроможність навести лад у елементарних питаннях призвели до загибелі людини, до одного з найважчих кримінальних злочинів.
Поки верстався номер
Як повідомили в Центрі громадських зв’язків Головного управління МВС України в м. Києві, співробітники столичної міліції затримали одного із замовників убивства. Правоохоронці відзначили, що саме версія про те, що причиною вбивства стало перешкоджання Гончаровим гідронамиву піску з русла Дніпра поблизу острова, знайшла своє підтвердження.
Другий замовник вбивства ховається від міліції й найближчим часом буде оголошений у розшук. Виконавці злочину ще не знайдені.
Начальник столичної міліції Віталій Ярема підписав розпорядження, яким зобов’язав відповідні служби і підрозділи припинити роботу земснарядів, які незаконно працюють на Дніпрі, добуваючи пісок у межах адміністративних меж столиці.
Так і хочеться запитати у наших керманичів: невже для того, щоб зупинити бардак, потрібна була смерть людини? Невже у інших сферах нашого життя на дотримання законів та просто норм людської моралі буде звертатися увага лише після таких трагічних випадків?
«Селянська правда», №73, 23 червня 2009
Олег Листопад
Leave a Reply