Національний природний парк «Олешківські піски» створено Указом Президента України №221/2010 від 23 лютого 2010 року на території Голопристанського і Олешківського (Цюрупинського) районів та Новокаховської міської ради Херсонської області. До території Парку увійшло 8020,36 га земель державної власності. З них 5222,30 га вилучені у землекористувачів й надані Парку у постійне користування. А 2798,06 га земель, включені до його території без вилучення, проте будь-яка господарська діяльність на них проводиться лише за узгодженням з адміністрацією парку.
Парк оберігає унікальний для Європи ландшафт — псамофітні (пристосовані до піщаного ґрунту) різнотравні степи, піщані дюни (кучугури) та листяні гайки. Тут росте понад 400 видів вищих (судинних) рослин (у тому числі понад 30 рідкісних). Фауна нараховує понад 950 видів тварин (217 — включені до різних природоохоронних переліків). Це крихка природна система, яка формувалася упродовж декількох тисячоліть.
Унікальність й неповторність Парку підтверджується дипломом, в якому зазначено, що ця територія є найбільшою пустелею у Європі.
В «Олешківських пісках» можна побачити 13 типів рослинних спільнот. Це дуже багато за європейськими мірками. Така різноманітність надає Парку особливу наукову та видовищну цінність. Але чимало важливого і вартісного наразі залишилося поза його нинішніми межами. Наприклад, дубові ліси. Або місця де росте плавунець заплавний. Плауни – це найдавніша група судинних (вищих) рослин. Зазвичай вони ростуть у лісах, потребують багато вологи.
Коли у 2008 році фахівці підготували проект створення Парку, то і діброви, і плаунові осередки й інші цінні ділянки були до нього включені. Парк мав постати на 46 466 га, тобто на площі у шість разів більшою ніж вона є сьогодні. Передбачалось заповідання майже всієї екосистеми Козачелагерської та Чалбаської піщаних арен. Це дозволило б узяти під якісну охорону важливу частину Дніпровського екокоридору Національної екомережі України.
Настав час хоча би частково виконати рекомендації вчених. Адміністрація Парку підготувала клопотання включення до його складу низки земельних ділянок, які зараз входять до складу кількох державних лісомисливських підприємств. Загалом понад 3,6 тис. га, що межують з Парком на території Олешківського району. Матеріали щодо розширення знаходяться на розгляді у Кабінеті Міністрів.
Парк – одна візиток Херсонщини. Він може стати потужним фактором розвитку екотуризму. Такий туризм здатний забезпечити в області економічну та демографічну стабільність, вирішити соціально-економічні питання, а позитивно впливати на відродження, збереження та розвиток місцевих народних звичаїв, промислів, пам’яток історії та культури.
Наразі на його території Парку проведено майже 200 екскурсій. Кількість туристів з кожним роком зростає. Студенти та школярі виконують тут свої дипломні та курсові роботи, проводять наукові дослідження для Малої академії наук.
Господарська зона Парку – унікальне місце для проведення спортивних заходів. Зокрема, на його території вже вдруге відбувся унікальний ультрамарафонський фестиваль «WILD desert ultratrail».
Leave a Reply