Останніми роками популярними стали так звані етнічні фестивалі, метою яких є повернення до місцевих традицій, їх відновлення та збереження, розвиток та популяризація звичаїв та обрядів, автентичного фольклору тощо. Найстаршому з українських карпатських фестивалів 18 років. Це традиційний «Гуцульський фестиваль», який щороку відбувається в різних областях українських Карпат, але неодмінно на території проживання етнічних гуцулів. Фестиваль є міжнародним, але його незмінною умовою залишається використання гуцульських автенту, говірки та атрибутики. Таке свято стимулює відродження традицій Гуцульщини і дає змогу ознайомитися з ними гостям. Впродовж 10 років запрошує гостей фестиваль «Гуцульська бринза». Йдеться не просто про сир, а – про спосіб життя горян. Метою цього фестивалю є показати традиції полонинської культури, адже бринза традиційно вироблялася саме на полонині. Споконвіку чоловіки в горах займались вівчарством, на літній період виганяли отари на полонину. Фестиваль збігається з часом повернення горян з полонин, закінченням літнього вівчарського сезону. На жаль, останніми роками полонинські традиції почали відмирати, отари дедалі зменшуються. А це у свою чергу впливає не тільки на зміну роду занять, а й на загальний природний баланс. Регулярно відбуваються фестивалі сиру, баноша, меду, молодого вина, – перелік можна продовжувати. Фестивалі проводяться в традиційний час – відповідно до збирання першого врожаю винограду чи повернення горян з полонин, збору меду тощо. Водночас, що є найважливішим, вони сприяють відродженню традицій.
Їх проводять, насамперед, для безпосередніх учасників робіт, а також для гостей, які вже традиційно відвідують такі заходи. Все це стимулює розвиток туризму, адже навряд чи ви побачите щось схоже в інших країнах чи навіть в іншому регіоні України. Важливість відновлення та збереження традиційного способу життя, звичаїв та обрядів, проведення таких заходів розуміє і міжнародна спільнота. Стаття 11 Карпатської конвенції, наприклад, зобов’язує країни-учасниці проводити політику, спрямовану на збереження та підтримку культурної спадщини та традиційних знань місцевого населення, виробництва та продажу місцевих виробів, предметів мистецтва та народної творчості.
Сторонами Карпатської конвенції прийнято рішення про створення списку Карпатських цінностей, і ця робота вже розпочалася в країнах Карпатської конвенції. Сподіваємось, що традиційні фестивалі, про які йшлося, також ввійдуть до цього списку.
“Селянська Правда”, №54, 12 травня 2010 року
Leave a Reply