ЛЕП vs ЛІС: на Радомишльщині під ЛЕП валять кілометри лісу

В той час як Державна лісова агенція України пишається на офіційному своєму сайті ефективним управлінням, хизуючись прибутками лісової галузі (воно і не дивно), Україна стрімко втрачає ліс. Здається, вже нікого не здивувати масовими лісовими дерибанами, всюдисущими санітарними та іншими рубками, в ході яких виносяться найцінніші ліси. Щодня з’являються подібні новини, а скільки ще не з’являється у ЗМІ! А відсоток подібних порушень, за які було когось притягнуто до відповідальності, відібрано ліс у забудовників – мізерний, можна сказати нульовий. Тобто площа лісу неухильно скорочується – це факт.

До названих вище причин періодично долучається нерозумна, непродумана економічна діяльність людини. Яскравим прикладом таких помилок є будівництво нової дороги через Чорний Ліс на Кіровоградщині, замість будівництва в його обхід. Такі нерозумні рішення призводять до втрат багатьох квадратних кілометрів лісу, що значно масштабніший процес за окремі дерибани. Відповідно, прийняття подібних рішень має нести більшу екологічну відповідальність. Але такого не трапляється.

Особливо коли мова заходить про енергетику. На цю галузь промисловості у природоохоронців останнім часом виробляється стійка негативна реакція. Саме енергетики ставлять хрест на легендарному Бузькому Гарді, хочуть збудувати 500 ГЕС в Карпатах, заставити останні степи ВЕСами і СЕСами (вітрові і сонячні станції). Це вже не згадуючи їх «досягнення» радянської доби як-то загачений Дніпро чи Чорнобиль. І коли стикаються інтереси природи і, зокрема, лісу, і енергетиків, першому підписується смертний вирок.

Такий присуд було підписано кільком кілометрам лісу на Радомишльщині. Ліс став на заваді проведенню нової ЛЕП.

Звісно, енергія потрібна людям. Тим не менш, нині маємо ХХІ століття і абсолютна більшість населених пунктів електрифіковані. Модернізація електромереж звісно потрібна, проте має відбуватись на основі сучасних технологій і дбайливого ставлення до оточуючого середовища, а не екстенсивним розростанням павутиння високовольтних передач. Особливо, коли на карту стоїть бути чи не бути лісовому масиву.


Знайомтесь – це околиці с. Хомівка, тут ще нещодавно був ліс.


А тепер готують основу для проведення ЛЕП.При спогляданні цієї сумної картини виникає щонайменше декілька запитань. Чи проводилась екологічна експертиза при підготовці ділянки до рубки? Ліс в басейні річок Білки і Тетерева, про який йдеться, надзвичайно багатий рідкісними рослинами і тваринами, занесеними до різних охоронних списків. Хтось обстежував цю ділянку, і якщо так, то коли?

По друге – чи була необхідність прокладати ЛЕП саме тут, посередині лісового масиву, і робити її такою широкою?

Третє питання стосується власне процесу звільнення території від дерев.
На наведених вище фотографіях видно сліди пожеж, утворених при спалюванні гілля. Їх розмах свідчить про неконтрольоване спалювання, що потенційно загрожує вцілілому лісу пожежею. І це при тому, що всюди висять попереджувальні таблички: пожежонебезпечний період! А обвуглені стовбури дорослих дерев наштовхують на думку, що спалювання могло бути цілеспрямованим знищенням вирубаного надлишку.

Публічна кадастрова карта України дає змогу простежити подальший шлях ЛЕП.

Ліс в проектованому заказнику

Вона має перейти ставки на р. Білка і широкою смугою перерізати ліс по її сторону. На її шляху опиняється один із проектованих заказників – «Тетерівська діброва», з багатовіковим дубовим лісом на березі стариці р. Тетерів. Знищувати такий ліс не можна! Тим паче, цей ліс має велике водоохоронне призначення.

Тому ми звертаємось до енергетиків, Житомирської ОДА, Державної екологічної інспекції України і Генеральної прокуратури України з вимогою хоч раз добросовісно виконати покладені на них природоохоронні завдання, враховуючи масштабність завданих природі збитків, і припинити подальшу вирубку лісу під ЛЕП! Для цього необхідно внести зміни в проект будівництва і провести ЛЕП до річки Тетерів не лісом, а заплавою р. Білки – луками і ставками. Це в сотні разів зменшить шкоду, нанесену природі при будівництві ЛЕП! Те саме стосується інших ділянок, що мають проходити крізь ліс!

Крім того, ми вимагаємо провести розслідування з приводу доцільності побудови ЛЕП саме через лісовий масив, з приводу масового спалювання гілок і деревини на місці вирубок, що призвела до низових пожеж і могла призвести до масштабнішої катастрофи, а також стосовно наявності екологічної експертизи вирубаних ділянок, та подальших шляхів збуту зрубаного лісу. Відповідні звернення готуються до подання.

Наостанок ми закликаємо всіх чиновників, у котрих ще лишилось трохи глузду в голові, отямитись і враховувати права природи на існування та природоохоронне законодавство України!

Андрій Плига

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 коментарі до ЛЕП vs ЛІС: на Радомишльщині під ЛЕП валять кілометри лісу

  1. Артем коментує:

    Леп – це лише привід, аби вирубати якомогабільше дерев: український ліс експортують. Просто приїдьте в Одеський порт і побачите тонни експортної деревини, що вивозять щоденно.

  2. пасюк коментує:

    часть ответов на вопросы http://bit.ly/13Md4yg

    http://www.ebrd.com/pages/project/eia/37598r.pdf

  3. Сповіщення: Звернення стосовно знищення об’єктів ПЗФ під будівництво ЛЕП Рівне-Київ | Лісовий блог

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *