Скарга на порушення природоохоронного законодавства в заказнику «Катюжанський»

Розміщуємо наше відкрите звернення в мережі. Публічність робить дива 🙂

Державна екоінспекція України

Скарга на порушення природоохоронного законодавства в заказнику «Катюжанський»

Доводимо до Вашого відома, що 2 червня 2014 року нашими активістами було проведено обстеження гідрологічного заказника місцевого значення «Катюжанський», який розташований в Димерському лісовому господарстві Вишгородського району Київської області. Обстеження показало численні масштабні порушення природоохоронного законодавства, зокрема – вирубки лісів в 42 і 43 кварталах Катюжанського лісництва, загальна площа яких складає біля чверті площі заказника (мапа і фото – в додатку).

Проведені суцільні санітарні та лісовідновні вирубки грубо порушують п.7 охоронних положень заказника (в додатку), згідно якого в Катюжанському заказнику забороняється порушення умов оселення, гніздування птахів і звірів. За різними даними, близько 50% орнітофауни пристигаючих та стиглих лісів становлять види-дуплогніздники, яким для облаштування гнізд потрібні дуплисті дерева (більшість видів синиць,   мухоловок, дятли, горихвістки, тощо), ще близько 20-30% складають птахи-кронники, що влаштовують гнізда в кронах дерев (вивільги, дубоноси тощо).  Решта видів представлена видами приземно-чагарникового та наземного типів гніздування; при проведенні суцільних вирубок порушуються умови гніздування всіх видів птахів – повністю зникає абсолютна більшість видів дуплогніздників, кронників та більша частина видів приземно-чагарникового ярусу та наземногніздових птахів, що не здатні селитися на вирубках в умовах прямого сонячного освітлення і відсутності тіні. Те саме стосується і цілого ряду звірів, що мешкають в дуплах – наприклад, білок та вовчків. Перелічені види перебувають під охороною Бернської конвенції; більш того, ряд видів став рідкісним внаслідок зведення старовікових лісів і занесений до Червоної книги України: це такі види, як голуб-синяк, чорний лелека та всі види лісових кажанів. Ці види і ліси, в яких вони мешкають, потрапляють під охорону Закону України «Про Червону книгу України».

Крім того, згідно ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», «На землях природно-заповідного фонду … забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних … комплексів». Згідно ж статей 19 і 46 Лісового кодексу України, лісові господарства зобов’язані вести пошук рідкісних видів та угруповань тварин та рослин і вести лісове господарство, яке забезпечувало б їх охорону. Згідно Червоної книги України, нараховується 107 видів тварин і 148 видів рослин та грибів Червоної книги України, що зникають внаслідок проведення лісогосподарських заходів, в тому числі – внаслідок суцільних рубок, і чия охорона мала б забезпечуватись в заказниках.

Також прошу звернути увагу на головний об’єкт охорони заказника – «типове болото, яке є регулятором рівня грунтових вод, стабілізатором мікроклімату прилеглих територій». Отже, будь-яке порушення гідрологічного режиму болота буде порушенням пункту 14 охоронного положення, адже може призвести до втрати наукової і природної цінності болота.

З огляду на все вищесказане, просимо:

–       перевірити Димерський лісгосп на наявність документів – експертизи відповідних профільних установ, щодо відсутності впливу масованих суцільних рубок на гідрологію боліт; у разі відсутності подібних досліджень ВИМАГАЄМО притягнути лісгосп за порушення заповідного режиму, а саме пункту 14 охоронних положень,

–       перевірити Димерський лісгосп на наявність документів, що підтверджують обстеження заказника на наявність видів Червоної книги України; у разі відсутності подібних обстежень, просимо притягти лісгосп за порушення вищеназваного пункту 14 охоронного положення, а також статей 19 і 46 Лісового кодексу України,

–       притягти Димерський лісгосп до відповідальності за порушення пункту 7 охоронних положень заказника і ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»

З повагою, активісти Громадського руху за збереження лісів у природному стані.

ДОДАТКИ

Карта-Катюжанський-1

Фото 1. Мапа заказника

мапа

Фото 2. Мапа вирубок

Катюжанський

Фото 3. Рубка в заказнику

Катюжанський

Фото 4. Рубка в заказнику

2

охоронне зобов'язання

Фото 5. Уривки з охоронного зобов’язання

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Скарга на порушення природоохоронного законодавства в заказнику «Катюжанський»

  1. Леонід Проценко коментує:

    Хочу відзначити достатньо професійний рівень публікацій і розслідувань(не тільки про заказник “Катюжанський”) авторів публікацій на сайті, їх цікаві і доречні пропозиції щодо змін законодавства, високу громадську позицію і любов до природи.
    До речі, з авторами я не знайомий і написав тому, що дуже задоволений, що є така молодь в Україні, вона вселяє надію, що моя 30 річна робота щодо охорони біорізноманіття буде продовжена гідними спеціалістами і ми залишимо природу для нащадків, хоч і “покусану”.
    Успіхів вам.
    Леонід Проценко, К.т.н., директор Інтерекоцентру, експерт Ради Європи по природоохоронним територіям та екомережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *