Бурштинова катастрофа на Житомирщині

Якщо ви дивились  фільм  «Гладіатор» Рідлі Скотта, то напевно пам’ятаєте сцену битви римських легіонів з варварами на вщент знищеній лісовій ділянці? Щось подібне на разі відбувається і в Олевському районі Житомирської області, де в ролі варварів і без усяких легіонерів – збирачі бурштину .

647A2137

Недавнє відкриття  покладів бурштину призвело до суцільної вакханалії – тут повністю знищують ліс та ґрунт гектарами без жодного контролю і покарання. Подібна проблема є в і сусідній Рівненський області, однак те,  що довелось побачити тут, просто вражає.

Добування бурштину ведеться вище селища Щебедиха,  цілодобово і шаленими темпами. Вдень і вночі по дорозі від села Пояски і далі на північ щодня курсують сотні автомобілів та мотоциклів в пошуках легкої наживи або вже наватажені. Таке враження, що все населення як мінімум півночі Житомирської області переймається виключно добуванням бурштину.

Копанки з’являються де заманеться, впершу чергу коло води, оскільки технологія добування передбачає використання її у значній кількості.

647A2133

Окрім просто лісів, страждають і землі природоохоронного призначення. Так, поодинокі спроби добути бурштин вже є і на території лісового заказника загальнодежравного значення «Поясківського». Старезний ліс, який не чіпають протягом 90 років лісники, знищать місцеві варвари з лопатами та помпами? Напевно,  поки заказник рятує відносна віддаленість до води, інакше від нього вже б нічого не залишилось. Під загрозою і Поліський природний заповідник. Я вже не говорю про тисячі земноводних (жаб, ропух, тритонів), які тисячами опинились у цих водяних пастках, без жодного шансу на порятунок.

Оцінити повний масштаб цього лихе нам не вдалось. Натомість вже повністю знищено дві  ділянки лісу, вздовж річки, вже не говорячі про поодинокі викопування грунту на величезній території. Добуванння ведеться і значно вище , однак скільки там лісу знищено, невідомо.

647A2136

Де лісники? Де місцева влада? Де правоохоронні органи?Теж на копанках?

Червоним – орієнтовна територія видобутку бурштину, яку вдалось встановити візуально,  помаранчевим – повністю знищені ділянки лісу.

пояски

 

Михайло Богомаз, фото автора

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *