Міністру екології та природних ресурсів України
Мохнику Андрію Володимировичу
Щодо необхідності створення заказника «Самарський бір» в Дніпропетровській області
Шановний Андрію Володимировичу!
Повідомляємо Вам, що на Дніпропетровщині катастрофічно малий відсоток територій природно-заповідного фонду: при необхідних 10-15 % територій ПЗФ він складає всього 2,5 % від загальної площі області. 274 цінних природних територій області лишаються зарезервованими під заповідання відповідними Указами Президента та рішеннями обласної ради, але досі не створені. Найціннішою з них є – Самарський бір.
Рішення щодо необхідності його заповідання прийняті Указом Президента України «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій» N 79/94 від 10.03.1994, Законом України “Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі на 2000 – 2015 роки”, рішенням Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 21.05.2008 №14/2, та рішенням Дніпропетровської обласної ради 22.03.2006 №768-33/ІV.
В кінці 2012 року Дніпропетровським національним університетом було підготовлено наукове обґрунтування для створення загальнодержавного заказнику «Самарський Бір», як першого етапу створення Національного парку «Самарський бір». Затвердження на обласному рівні даного об’єкту ПЗФ до сих пір не здійснене. Головною установою, що гальмує цей процес, є Обласне управління лісового господарства під керівництвом «бувалого більшовика» Клешні В.Ф.
В той же час відбувається систематичне порушення режиму території, яка зарезервована під створення НПП: полювання, забудова, вирубка лісу, особливо на місці великої пожежі на території соснового бору площею близько 2,5 тис. га (яка, за свідченням природоохоронців, була ініційована самим керівництвом військлісгоспу).
Міністерством екології та природних ресурсів України було видано ліміти на проведення полювання на території вже майже створеного заказника та майбутнього національного парку.
Все це ставить під загрозу збереження єдиного великого природного лісового масиву на території області, який є важливою складовою як природної так й культурної спадщини всієї України, оскільки історія Самарського бору тісно пов’язана з українським козацтвом.
У зв’язку із вищевикладеним прошу вжити заходів щодо бездіяльності регіонального керівництва Державного агентства лісових ресурсів України та забезпечити створення загальнодержавного заказника «Самарський Бір», як першого етапу створення Національного природного парку «Самарський бір».
З повагою, активісти Громадського руху за збереження лісів у природному стані.
Полностью поддерживаю идею создания объекта Природно-заповедного фонда в пределах урочища “Самарский бор”! Однако предлагаю вариант Национального природного парка: во-первых – большая территория и разнообразные ландшафты, во-вторых – большое рекреационное значение ряда участков и неплохие перспективы развития регулируемого экотуризма, в третьих – особое значение территории для сохранения популяций редких видов. Как специалист в области охраны, фаунистики и биологии хищных птиц, член международной рабочей группы по изучению и сохранению орлов Палеарктики, могу дать заключение, что данный лесной массив действительно является значимым в деле сохранения глобально редких и занесенных в Красную книгу Украины видов хищных птиц: могильника (Aquila heliaca) – не менее 5 пар, орлана-белохвоста (Haliaeetus albicilla) – 2 пары, змееяда (Circaetus gallicus) – 1-2 пары.
Сподіваюся на успіх! Болячи читати про численні проблеми, які є в Самарському лісі.