Публікуємо відкрите звернення стосовно знищення заказників бід будівництво ЛЕП Рівненська АЕС – Київська підстанція”. Сподіваємось на вчасну реакцію правоохоронних органів.
Генеральна прокуратура України
Державна екологічна інспекція України
Служба Безпеки України
Міністерство екології і природних ресурсів України
Звернення
Стосовно знищення об’єктів природно-заповідного фонду України під будівництво ЛЕП.
В ході проведення рейдів 11 липня 2013 нашими активістами стало відомо про масові вирубки лісу в Радомишльському районі Житомирської області для будівництва ЛЕП. Громадське розслідування показало, що мова йде про будівництво високовольтної ЛЕП потужністю 750 кВт від Рівненської АЕС до Київської підстанції. Рішення про будівництво ЛЕП було прийнято 27 грудня 2005 року Президентом України Указом №1863/2005 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року “Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення». Двома роками пізніше, в травні 2007 року, вийшов об’ємний документ: «Проект „Будівництво ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС –Київська з розширенням підстанції 750 кВ „Київська” та заходами ПЛ 750 кВ від Хмельницької АЕС”. ОЦІНКА СОЦІАЛЬНИХ ТА ЕКОЛОГІЧНИХ ВПЛИВІВ (ОСЕВ)». Згідно цього документу, ЛЕП має проходити через ряд об’єктів природно-заповідного фонду: заказники «Діброва» і «Ствига» Рокитнівського району та «Костянтинівський» Сарненського району Рівненщини. Крім того, після проведення громадських слухань в с. Королівка Макарівського району, маршрут траси було змінено, новий шлях мав пройти краєм заказника «Урочище Мутвицьке» Київщини. Між тим, згідно ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», «на землях природно-заповідного фонду … забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних комплексів та об’єктів». Але в ОСЕВ чітко йдеться про порушення вищеназваного Закону України:
«Діброва (назва заказника – ред.): ЛЕП перетне частину території заповідника (насправді тут і далі – заказника – ред.). Згідно заяв лісничих держлісгоспу, який відповідає за заповідник, це не призведе до значного впливу, оскільки всередині заповідника по суті ведеться господарча діяльність і здійснюються лісозаготовки».
«Костянтинівський – Зовнішній кордон захисної зони ЛЕП межує з насадженням і вірогідно 2-3 ялини прийдеться зрізати»
«Ствига. Маршрут ЛЕП не вплине на заповідник, проте спричинить вирубку дубових дерев, уже запланованих для виробництва лісоматеріалів».
Наведені наміри тягнуть на 252 статтю Кримінального кодексу України – «Умисне знищення або пошкодження …об’єктів природно-заповідного фонду».
Принагідно зазначимо, що працівники Держлісгоспу самі визнали порушення собою вищеназваного Закону України ще до проведення ЛЕП, використовуючи заповідний об’єкт з господарською метою.
На разі не відомо, чи вже прокладена ЛЕП через ліс в заказниках, чи лісорубні роботи ще не почались. В зв’язку з цим, ВИМАГАЄМО:
– Провести розслідування і з’ясувати, чи не почались будівельні роботи на території ПЗФ;
– Притягти до відповідальності винних у порушенні ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» – будівництві ЛЕП в межах заказників «Діброва», «Костянтинівський», «Ствига», «Урочище Мутвицьке».
– Притягти до відповідальності осіб, що надали дозволи на будівництво в межах заказників;
– Якщо роботи по прокладанню ЛЕП через заказники не розпочались, терміново змінити план її проведення – в обхід заказників!
– Провести перевірки господарської діяльності лісгоспів в межах названих вище заказників.
З повагою, активісти Громадського руху за збереження лісів у природному стані