Звернення стосовно переходу на систему вибіркових вирубок замість суцільних на території заказників та інших об’єктів ПЗФ

Державне лісове агентство України

Обласні ОУЛМГ

Нами та іншими громадськими природоохоронними організаціями неодноразово порушувалось питання суцільних санітарних вирубок на території об’єктів природно-заповідного фонду України (в першу чергу – заказників), які призводять до зменшення біорізноманіття і зниження чисельності багатьох видів рідкісних тварин і рослин. Суцільні санітарні рубки (лісовідновні рубки) на територіях заказників відбуваються згідно Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою КМУ №555 від 27.07.1995 року. Певні пункти цих правил (наприклад, п. 5 Санітарних правил: «Санітарно-оздоровчі заходи проводяться … у лісах усіх груп та категорій захисності») суперечать Законам України «Про природно-заповідний фонд України» та «Про Червону книгу Україну», а також ряду інших нормативно-правових актів, із чого випливають постійні конфлікти лісових господарств з природоохоронною громадськістю за збереження вікових лісів у складі заповідного фонду.

Один зі шляхів вирішення був знайдений у Боярській ЛДС НУБІП, до складу якої входять ліси Дзвінківського заказника.

Близько 10 років тому через всихання сосон в заказнику почали проводити суцільні санітарні рубки, на місці яких насаджували соснові монокультури. Це призводило до нищення екосистем вікових лісів і знищення таких видів рослин Червоної книги, як лісова лілія і чорна береза. Проте з 2010 року ЛДС перейшла на систему вибіркових рубок, при яких залишають життєздатний другий листяний ярус з кленів, дубів, лип, грабів тощо, а також підлісок, тим самим, забезпечуючи існування більшості лісових видів рослин і тварин, які. У протилежному випадку, при суцільних рубках, абсолютна більшість лісових видів рослин і тварин на дуже довгий час зникають в новостворених соснових культурах.

Більш того, за досягненими 2012 року домовленостями, працівники Боярської ЛДС залишають найбільші за розмірами соснові дерева при проведенні цих вибіркових рубок, відмічаючи їх подвійними кільцями фарби (http://pryroda.in.ua/forest/zberezhennya-vikovyh-derev-u-dzvinkivskomu-zakaznyku/). Залишені окремі вікові дерева, окрім функції збереження біорізноманіття, дозволяють уявити про масштаби вікових лісів, які колись вкривали цю територію.

Зважаючи на досвід Боярської ЛДС, ми звертаємось до Державного лісового агентства України та обласних управлінь лісомисливських господарств, з пропозицією перейняти досвід ЛДС і винести розпорядження про перехід від суцільних санітарних рубок (у разі масового всихання деревостану) в межах заказників до вибіркових рубок, при яких залишати у разі наявності життєздатній другий листяний ярус і підлісок (а також великі, в першу чергу – дуплисті дерева), а замість посадки монокультур лише підсилювати природне поновлення шляхом підсадки окремих саджанців дерев.

Перехід на подібну систему ведення лісового господарства в межах ПЗФ дозволить зберегти лісове біорізноманіття і уникнути численних конфліктів з природоохоронною спільнотою.

З повагою, активісти Громадського руху за збереження лісів у природному стані.

10.02.14

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *