Жертвою ЛЕП на Київщині має стати вікова діброва з орхідеями

Мова вкотре піде про горезвісний Великий Ліс Бородянського району . Як вже зазначалося у статті за лінком, за останні кілька десятків років у ньому вирубали ледь не всі вікові ділянки, а тепер планують прокласти ЛЕП.

Фото 1. Дуб із залишками гнізда чорного лелеки

Саме про неї мова і піде.

Спочатку ми знали про два варіанти проходження ЛЕП – один навпростець через лісовий масив (фото 2), другий – по краю лісу (фото 3). Звісно, що другий варіант краще, бо перший міг зачепити останні вікові ділянки дібров.

Мапа

Фото 2. Перший варіант проходження ЛЕП. Червоним позначено місце, де лишились вікові діброви.

unnamed

Фото 3. Другий варіант проходження ЛЕП, по краю лісу.

Тепер ми дізнались остаточний варіант проходження ЛЕП. Виглядає він наступним чином:

unnamed (1)

Фото 4. Актуальний маршрут проходження ЛЕП

 З однієї сторони маршрут уникає проходження найстаріших вікових дібров 57 і 72 кварталів (віком понад 130 років). Але з другої сторони, він прямує точнісінько по іншій старій діброві в 11 виділі 59 кварталу Шибенського лісництва Клавдієвського лісгоспу, віком понад 80 років, що є місцем зростання рослин Червоної книги України – любок дволистих та гніздівок звичайних (фото 6 і 7). Відомо щонайменше три популяції цих рослин у виділі, що підлягає знищенню під ЛЕП. Крім того, ця діброва в свій час була місцем гніздування чорного лелеки – птаха Червоної книги України (фото 1), і така можливість не є виключеною в майбутньому.

unnamed (2)

Фото 5. Накладання деяких відомих точок  знаходження рідкісних рослин на шлях ЛЕП. 

IMG_2710

Фото 6. Любка дволиста.

Фото 7. Гніздівка звичайна (фото з інтернету).

Отут починається найцікавіше.

У «заяві про наміри», опублікованій в газеті «Час Київщини» від 22 березня 2013 року, НЕК «Укренерго» заявляє, що можливі впливи на навколишнє середовище, в тому числі на рослинний і тваринний світ, відсутні (фото 8).

IMG_4305

 

Фото 8. Заява про наміри

Відверта і цинічна, не підкріплена нічим, брехня! Навіть якщо б мова йшла про звичайний, нічим не особливий ліс, побудова ЛЕП означає зведення сотень і тисяч гектарів лісу, а відповідно знищення середовища існування тисяч видів живих істот (навіть не рахуючи фізичного знищення дерев), що апріорі негативно впливає на довкілля.  А тут мова йде про ділянку із видами Червоної книги України, охорона яких передбачена законодавством України. Переконаний, що, якщо дослідження впливу ЛЕП на довкілля і мали місце, то робились вони лише на папері і «для галочки».  А гроші на то мабуть виділялися?

У відповіді на один із запитів, НЕК «Укренерго» зазначає, що маршрут проходження ЛЕП погоджений із лісгоспами (фото 9, останній абзац) (з тої ж відповіді отримана актуальна карта проходження ЛЕП).

леп

 

леп2

 

Фото 9. Відповідь НЕК “Укренерго”

А Київське обласне управління лісового і мисливського господарства, натомість, листом №04-35/2006 від 10.11.2014 року надало копії дозволів на розроблення проектів землеустрою території, за якими ділянки в Бородянському районі (і відповідно в Клавдієвському лісгоспі) ще не відводились під ЛЕП!

Отже, юридично шлях проходження ЛЕП узгоджений ще не остаточно, і цей процес якраз триває зараз.

Якщо погодження буде отримано, зникне (цього разу назавжди) ще одна стара діброва, із купою рідкісних рослин.

Наразі готуються офіційні звернення з цього приводу.

Між тим, викликає обурення позиція лісгоспу/лісагентства. Якщо вже ніяк не можна провести маршрут полями (фото 3), і отримана від Кабміну рознарядка провести ЛЕП лісом, то невже не можна спроектувати маршрут метрів на 100 східніше? Адже якщо перенести його таким чином, то великою мірою він захопить вирубки, що заростають, і молоді листяні насадження, що є значно менш цінними за дорослий дубовий ліс, і таким чином мінімізується негативний вплив на довкілля. Це є реальною альтернативою в даній ситуації.

Не хочеться кидатися словами і казати не доведене, але таке враження, що хтось із чиновників просто вирішив підзаробити на деревині, адже зрубаний молодняк можна лише спалити, а вікові дуби продати.

Але ж у нас відбулась Революція Гідності, правда?

Ми повідомлятимемо про розвиток цієї ситуації надалі.

Андрій Плига

 

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *