Збереження вікових дерев у Дзвінківському заказнику

У Дзвінківському заказнику зростає найстаріший сосновий ліс Київської області, обхват сосен якого досягає до 3,5 м. Цінність і унікальність цього лісу очевидна. На жаль, старі дерева заказника почали масово всихати, наслідком чого стали часті санітарні рубки, під час яких з ділянки видалялись всі вікові сосни. Часткове вирішення цієї проблеми було знайдене у 2012 році, коли відбулись зустрічі активістів ДОП «Зелене майбутнє» та працівників Боярської ЛДС, на землях якої розташований заказник.

Результатом зустрічей було рішення лишати при проведенні рубок найбільші соснові дерева, обхват яких наближається до 3 м, і які, навіть після проведення тих чи інших вирубок, даватимуть змогу уявити про масштаби лісів, які раніше вкривали Київську область.

Ще восени 2012 року працівниками Боярської ЛДС спільно з активістами ДОП «Зелене майбутнє» було відмічено подвійними кільцями фарби в двох кварталах понад 80 віковічних сосен для їх збереження.

Через рік з лишком обстеження заказника показало, що працівники Боярської ЛДС чесно дотримуються своїх зобов’язань, і, при проведенні рубок, лишають відмічені спільними зусиллями дерева. Більш того, лісники почали самі відмічати віковічні дерева в інших ділянках заказника і лишати їх при вирубці, що бачити вдвічі приємніше.

Відмічена сосна

 

Відмічена соснаФото 1 і 2. Відмічені для збереження віковічні сосни нікого не лишають байдужими.

Ми раді, що знайдений певний консенсус з працівниками лісової галузі, і вдячні Боярській ЛДС за прислухання до громадськості.

Варто зазначити, що господарювання Боярської ЛДС в Дзвінківському заказнику є показовим для багатьох інших лісгоспів: вже кілька років як припинені суцільні вирубки, після яких саджаються соснові монокультури, а тривають лише вибіркові рубки, в ході яких видаляються всихаючі сосни першого ярусу, натомість залишається життєздатний другий ярус з листяних дерев і підлісок. Таким чином, господарство завдає мінімальну шкоду лісовим екосистемам заказника.

ДзвінківськийФото 3. Вирубки, на яких лишають окремі вікові сосни і другий листяний ярус, виглядають значно природніше за сухі і колючі соснові монокультури, посаджені після суцільних рубок.

На жаль, в інших лісових заказниках в багатьох лісгоспах, суцільні вирубки або тривають, або проходили нещодавнім часом і можуть повторитись знову. Ми звертаємось до інших лісгоспів з проханням перейняти модель господарювання в Дзвінківському заказнику і відмовитись від суцільних рубок і розведення монокультур в заказниках, а натомість лишати життєздатні дерева першого ярусу, другий ярус чи підлісок і, тим самим, забезпечувати лісу природний вигляд і створюючи кращі умови для збереження лісового біорізноманіття!

Андрій Плига

 

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *