Ліс рубати не можна заборонити ?

До доволі великого переліку тему, в яких розбирається кожен українець останніми місцями здається додалась і нова тема – це рубки лісу. ЗМІ заполонили сотні статей на цю тему, громадські діячи та депутати (навіть ті, що проблемою лісів ніколи раніше не займались) роздають  тисячі коментарів. І професійні та якісні журналістські розслідування, думки експертів часто губляться на фоні популізму, брехні та маніпуляцій. І нажаль, останнім часом з шпальт ЗМІ це все  стало переходити до конкретних рішень. Від непрацюючих мораторіїв на деякі види рубок, які останніми місяцями прийняла низка обласних рад, до нещодавньої заяви Прем’єр-міністра Гройсмана та міністра екології  Семерака про заборону санітарних рубок під час засідання Уряду!

І хоча автору, як і будь-якому природоохоронцю, хочеться, в ідеалі, взагалі заборонити суцільні рубки на всій території України, але приказка «благими намірами вислана дорога в пекло» – перевірена життям та роками. Тому швидкі, необдумані дії , особливо в такій складній галузі як лісове господарство можуть призвести до сумних наслідків, «розхлябувати» які прийдеться роками. Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Залишити коментар

Київська обласна рада прийняла мораторій на рубку заповідних лісів

Історичне рішення було прийняте 23 червня на 49-й сесії Київської обласної ради. Мова йде про мораторій на всі види суцільних рубок в межах природно-заповідного фонду місцевого значення.

«Лісові заказники створюють для охорони лісів. Проте, в зв’язку із шпаринами в законодавстві, останніми роками тривала інтенсивна вирубка заповідних масивів так званими санітарними та лісовідновними рубками, і необхідність такого рішення давно назрівала», – коментує подію біолог Андрій Плига.

Катюжанський

Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , , , | Залишити коментар

Спадкова хвороба лісників

По завершенню Першої світової війни стало ясно що в Україні нанесено надзвичайні збитки лісовій екосистемі. У 1921 році видатний український зоолог М.В. Шарлемань розпочав свою оглядову книгу про охорону природи в світі і Україні з наслідків війни для природи в Україні, і, передусім, знищення щонайменше половини площі лісів України за цей період https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.829896623769570&type=1. У міжвоєнний період від загальної площі лісу, відносно показників кінця 19 ст., місцями лишалось не більше ніж 20 %. Детально про це написано в окремому дослідженні Д.Ширяєвої та О.Василюка http://pryroda.in.ua/forest/100-rokiv-znyschennya-lisiv-na-kyyivschyni/ . Така наглядна руйнація природи стала одним з поштовхів до зародження в Україні природоохоронного руху в колах інтилігенції. Про втрати лісів писав навіть перший президент України М.Грушевський http://h.ua/story/338653/ . В час післявоєнного відновлення лісівники і природоохоронці безумовно були одним цілим, а з часом все стало на місця, де лишається й понині: одні прагнуть ліс зберегти а інші – вирубати. Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , , , , | Залишити коментар

В лісі під Києвом зростають сотні рідкісних орхідей

Останніми місяцями розгорнулась широка дискусія між природоохоронцями та лісівниками щодо доцільності створення ландшафтного заказника «Болота Карань та Глуховщина» в Бориспільському лісгоспі на Київщині. Проектований заказник в заболоченій частині лісгоспу був запропонований ще у 2012 році, проте лісове господарство вперто продовжує протидіяти будь-яким аргументам науковців і громадськості.

Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Залишити коментар

Перспективи чорнобильського лісу

Марущак Олексій, Ширяєва Дарія, Муравинець Олександра

Чорнобильська зона, або ж, за її офіційною назвою, «Зона відчуження ЧАЕС» – територія, що з 1986 року є чорнопіарною візитною карткою України. Наслідки подій того триклятого 26 квітня різноманітні: сотні тисяч квадратних кілометрів забруднених територій, переважно лісових; надзвичайна кількість ресурсів та людських життів, покладених на ліквідацію проблеми; ціле покоління українців, що виросли у страху перед радіацією. Негативний вплив так чи інакше відчули на собі сотні тисяч людей: від променевої хвороби до раку щитоподібної залози, від некрозу шкіри до непомітних неозброєним оком мутаційних змін в організмі. У 29 річницю катастрофи на Чорнобильській АЕС інформаційний простір заповнився повідомленнями про широкомасштабну лісову пожежу. Дехто у панічному стані вивозив зі столиці дітей, хтось купував радіопротектори чи робив вологе прибирання, інші просто будували версії розвитку подій. Доцільність всіх цих дій — окрема тема для обговорення. Проте насправді цей випадок підійняв більш глибокі питання щодо причин, наслідків та шляхів вирішення проблем одного з найбільших цільних лісових масивів країни. Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , , , | Залишити коментар

100 років знищення лісів на Київщині

Ширяєва Д., Василюк О.

Коли мова заходить про охорону природи, багато хто уявляє собі лісові масиви, старі дерева, галявини, вкриті першоцвітами, приховані під пологом лісу орхідеї і, звичайно, лісових мешканців – ратичних, хижаків, птахів, багатьох інших представників лісового біорізноманіття. Традиційно, у художній і природничій літературі образ природного лісу підкріплюють згадками про сов, рись, ведмедя. Ліси посідають чимале місце у фольклорі і в народних промислах. Це не дивно, адже досі в Україні лісовкриті площі складають близько 17% від площі держави (в т.ч. 15,7% – території, що знаходяться у складі земель дежлісфонду). Тож більшість українців знайомі з лісами — штучними, природними або напівприродними. Це стосується і тих, хто живе у степовій зоні, адже там можна знайти як природні байрачні ліси (в яких, між іншим, мешкають найбільші сови України – пугачі, оспівані у народних піснях), так і штучні лісові насадження. Але першочергове значення ліси мають для жителів Карпат і Полісся, все життя яких побудовано на лісових промислах. Проте не так багато людей замислюється, який вплив людина чинить на природні території. Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , , , , | Залишити коментар

Чорнобильські ліси загорілись 26 квітня. Екологи вважають пожежу підпалом

Як повідомляють ЗМІ, 28 квітня у зоні відчуження ЧАЕС розкинулась масштабна лісова пожежа (http://www.pravda.com.ua/news/2015/04/28/7066223/).

Разом з тим, столичні екологи дізнались, що вогонь виник в самому центрі зони ще 26 квітня, в день річниці трагічних подій 1986 року.

–  Будь-який користувач інтернету може зазирнути до сайту http://fires.kosmosnimki.ru/ та на будь-яку частину планети на будь-який день подивитися розташування та площу пожеж на природних територіях. – коментує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Супутник Terra зафіксував два епіцентри вогню в 19.00, на заболоченій території в самому центрі зони, де вечором не мало би бути людей. Більш цікаво що це сталось не 28-го квітня, а  двома днями раніше – 26-го. Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , | Залишити коментар

Перспективи та реалії заповідання лісових земель (інфографіка)

Ширяєва Дарія, Дружина охорони природи “Зелене майбутнє”

Василюк Олексій, Національний екологічний центр України

Створено для конкурсу “Правозастосування та управління у лісовому секторі України”.

Одна з найбільш палких дискусій, пов’язаних із охороною природи у лісах, зосереджена на простому питанні: яка саме частка українських лісів має увійти до складу природно-заповідного фонду? Господарський підхід лісівників тут суттєво відрізняється від позиції більшості науковців-біологів та природоохоронців. Якщо для перших ліс — це матеріальний ресурс, який має якомога ефективніше використовуватись, то для других він є цінним осередком збереження біорізноманіття і стабілізатором кліматичних умов, що потребує збереження. Юридично затверджених норм заповідності лісів не існує, а отже дискусії щодо цього питання не вщухають. В цій статті ми спробуємо визначити частку лісів, має стати заповідною відповідно до законодавства.

1 Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , | Залишити коментар

Бурштинова катастрофа на Житомирщині

Якщо ви дивились  фільм  «Гладіатор» Рідлі Скотта, то напевно пам’ятаєте сцену битви римських легіонів з варварами на вщент знищеній лісовій ділянці? Щось подібне на разі відбувається і в Олевському районі Житомирської області, де в ролі варварів і без усяких легіонерів – збирачі бурштину .

647A2137 Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , | Залишити коментар

Бориспільський лісгосп найбільш клопоче за санітарну рубку у заказнику

Як ми вже повідомляли, на Київщина активно розгортається конфлікт між керівництвом ДП «Бориспільський лісгосп», що прагне провести санітарну рубку у заказнику «Урочище В’язове» та природоохоронцями, що заперечують проти проведення таких заходів.

На думку керівництва лісового господарства, заказник потребує невідкладних санітарних заходів обсягом 1400 кубометрів деревини. З цього приводу проводяться виїзні наради, обстеження та інші заходи. Аби лише отримати дозвіл на санітарну рубку. В мережі опубліковані фото лісу, якому не жити без санітарної рубки.

Продовження

Опубліковано в категорії: Uncategorized | Позначки: , , | Залишити коментар