Волонтери відновили притулок для туристів в заказнику “Яйківський”

5-7 серпня 2011 року відбулася акція по відновленню мисливської хатини на території ботанічного (кедрового) заказника "Яйківський" між горами Яйко Перегінське і Молода Рожнятівського району.

Критичний стан цієї хатини змусив вдатися до рішучих дій не тільки владу та громадські організації, але й велику кількість небайдужих до туризму волонтерів, які з’їхалися з різних куточків України.

Перша хатина на цьому місці була збудована ще в 1934 році митрополитом Андреєм Шептицьким для відпочинку та догляду за кедровим заповідником. Неймовірним є те, що деякі кедри на цій території, незважаючи на всі погодні негаразди та війни, змогли досягти 400-річного віку. Під час визвольних змагань будівля була зруйнована і відбудована тільки в 1967-1969-х роках Осмолодським ДЛГ. Матеріали возили кіньми і носили на плечах. Разом з будинком також була відбудована арка-брама при вході в заказник. Внизу хатини був став, в якому, імовірно, за метрополії розводили рибу. Від тоді за хатиною доглядали мисливці, а з 2001 року підтримувати її належний стан стала Івано-Франківська регіональна фундація «Карпатські Стежки».

З часом, незважаючи на догляд, смерековий дах став псуватися і протікати. Хатина потребувала вже не тільки заміни дахового покриття, а й ремонту фундаменту, заміни потрісканих шибок, часткового ремонту підлоги та підйому вхідних дверей.

Саме з цією метою 5-7 серпня 2011 року Фундація «Карпатські Стежки» спільно з Благодійним фондом громади м. Долина, а саме волонтером Корпусу Миру США Джеймсом Ілейжером, за підтримки Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", Долинської міської ради, Фундації «Rufford» (Лондон), Корпусу Миру США, Посольства США, Посольства Королівства Нідерландів в Україні організували та провели акцію по відновленню хатини, а також продовжили роботу по маркуванню та очищенню екологічних маршрутів Ґорґанського масиву. До акції долучились не тільки волонтери з Долини та Калуша, а й представники однієї з найбільших у світі консультаційно-аудиторських компаній PricewaterhouseCoopers (PwC) з м. Києва, головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій облдержадміністрації, волонтери Корпусу Миру з Дніпропетровська, Кривого Рогу, смт. Вигода. Загалом акцію підтримали більше 60 чоловік – а це значно більше ніж на попередній акції.

Своїми враженнями поділились деякі її учасники.

Джеймс Ілейжер, організатор проекту, волонтер Корпусу Миру США (м. Долина):

«Найбільш запам’ятовуючим під час реалізації цього проекту для мене стала кількість волонтерів. Коли я вперше брав участь в реконструкції хатини у вересні 2009 року нас було тільки 12-15 чоловік. Було дуже важко і нам доводилося працювати увесь день протягом трьох днів наших вихідних. Це мій четвертий проект по облаштуванню притулку, і на цей раз до акції приєдналося більше 60 добровольців.

Я був вражений активністю акції. Щойно одна частина волонтерів, які носили дошки для заміни підлоги та металеву покрівлю для даху, закінчили роботу, наступні одразу ж взялись за будівельні роботи. У нас були кваліфіковані спеціалісти по заміні даху та підлоги, ремонту вікон та дверей. В той самий день було зібрано сміття з прилеглої до хатини території.

Захоплювало те, що проект підтримали не тільки українці, але й п’ять американців і одна дівчина з Голландії. Очевидними були дружелюбність та ентузіазм всіх учасників цієї справді міжнародної акції. Особливо весело було виконання пісень на різних мовах ввечері біля багаття.

Після акції я повів невелику групу американських волонтерів у триденний похід по Карпатах з г. Молодої до с. Мислівка. Кожного дня ми очищували частину стежок, так що тепер вони стали більш прохідними і легкими в подорожуванні для туристів. Також ми зібрали 6 мішків сміття, яке буде доставлене до найближчого населеного пункту.

Це була неймовірна подорож. Всі американці висловили бажання повернутися наступного літа і допомогти знову».

Василь Гутиряк, організатор акції, голова Фундації «Карпатські Стежки» (м. Калуш):

«Мене найбільше вразило те, що в одному місті зібралася така велика кількість людей. Роботи по відновленню хатини не вистачало на всіх. Активістів виявилося настільки багато, що мені вдалося продовжити розпочату роботу – маркування другого екологічного маршруту навколо гори Яйко Перегінське. Таким чином, обидві справи були успішно виконані. Тепер кожен турист матиме змогу зупинитись у хатині, заховатись від негоди та зігрітись у разі необхідності. Перша кімната хатини буде постійно відчинена, а призначення ж іншої – притулок дослідникам та науковцям, які вивчають кедровий заповідник. Дякуємо всім, хто долучився до цієї акції, адже тільки спільна робота змогла показати такі успішні результати».

Наталія Близнюк, начальник відділу розвитку туристичної індустрії головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Івано-Франківської ОДА:

«Ця акція є хорошою і доброю справою. Напевно, тисячі туристів, які проходитимуть маршрутами у Ґорґанах, подякують організаторам акції та волонтерам за зроблену роботу – за дах над головою, притулок, облаштоване місце біля вогню, прибрану територію. Хто подорожує Карпатами, в повній мірі зрозуміє наскільки це важливо – доглянутий притулок, де можна сховатися від негоди і переночувати. Це друга акція, організована цього літа волонтерами Корпусу Миру та фундацією «Карпатські стежки», акцентує увагу як громадськості, так і влади, що є речі, які мають бути спільними для всіх, бо несуть суспільну користь. Тому тішило те, що було ще більше волонтерів, ніж на попередній акції. Особлива подяка Джеймсу Ілейжеру (волонтеру Корпусу Миру США, Долина), Юрку Гудимі, Василю Фіцаку та Василю Гутиряку (фундація «Карпатські Стежки»). Якщо би всі так любили Карпати і віддавали стільки своїх сил і енергії, то Карпати були б чистими, комфортними для подорожування активними туристами. З таких людей треба брати приклад».

Вікторія Мачехіна, волонтер, працівниця компанії PwC Україна (м. Київ):

"Поїздка до Карпат та участь у цій акції залишили мені дуже яскраві враження: привітність місцевих людей та учасників проекту, дуже тепла атмосфера, свіже повітря, краса гір і природи навколо. Під час трьох днів, які ми провели у горах, не існувало нічого за їх межами. Ми мали можливість насолоджуватися краєвидами навколо, підкорювати вершини гір (г. Молода), смакувати їжу, приготовану на багатті, та вечорами співати пісні біля вогнища. Метою поїздки була відбудова туристичного притулку. Для мене ця праця стала справжнім відпочинком".

Вадим Білішук, волонтер, працівник компанії PwC Україна (м. Київ):

«Це надзвичайно необхідна ініціатива. Дякуючи зусиллям ентузіастів з «Карпатських стежок» та Благодійного фонду громади м. Долина, там, де були непрохідні хащі, з'являються туристичні маршрути, а напівзруйновані будиночки перетворюються в туристичні притулки. Це дає змогу усім бажаючим насолоджуватись первозданною красою незайманої частини Карпат. Хочеться сподіватись, що, відвідуючи відновлені маршрути та притулки, туристи проявлять належну повагу до величної природи наших гір та збережуть її такою ж недоторканою».

Станіслав Гелімбатовський, волонтер, працівник компанії PwC Україна (м. Київ):

«Як для мого першого походу, маршрут видався не з легких. Але краєвиди та повітря, дуже сприяли тому, щоб легко підійматися все вище і вище. Коли ми врешті вийшли на стежку до хатини, важкий маршрут змінився приємною прогулянкою. Тоді у повній мірі вдалося роздивитись усі краєвиди та насолодитися чорницею. Нас зустріли дуже тепло й відразу запросили на вечерю. Того дня ми лише відпочивали та знайомились, а наступного, після того як закінчили працювати, на нас вже чекав смачний обід та ще більше нових людей і знайомств. Того ж дня всі бажаючі прийняли участь у поході на гору Молоду. Це було справжньою пригодою! Вже без рюкзаків та з фотоапаратами ми піднялись до найвищої точки. Настільки красивих краєвидів я ще ніколи не бачив. Мені неймовірно сподобалась подорож Карпатськими стежками. Якщо в мене ще буде можливість завітати у Карпати, то я обов’язково відвідаю всі ці місця ще раз».

Особисто від себе, як учасника цієї акції, добавлю: всі ми зробили надзвичайно важливу роботу – зуміли зберегти не тільки притулок, але й чаруючу красу Карпатського лісу. Організатори спланували надзвичайно продуктивну, цікаву та насичену програму нашого перебування у горах. За один тільки день ми не тільки принесли всі необхідні матеріали до хатини, але й здійснили незабутню подорож на вершину г. Молодої, висота якої складає 1723,8 м над рівнем моря. В той час інші волонтери зробили основну частину роботи по відновленню хатини: замінили покрівлю даху, очистили територію від сміття, частково замінили підлогу. Протягом тижня члени Фундації «Карпатські Стежки» завершували будівельні роботи та маркування екологічного маршруту, тож сьогодні затишна поляна між горами Яйко Перегінське і Молода готова приймати любителів гірських мандрівок.

Якщо і Ви небайдужі до того, щоб залишити своїм наступникам доступний кожному чистий ліс, Фундація «Карпатські Стежки» та Благодійний фонд громади м. Долина чекають Вашої активної участі у наступних проектах.

Оксана Сливчук, Благодійний фонд громади м. Долина

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!